2018-08-09 Brutal Assault 23 - čtvrtek

Datum: 
Čtvrtek 9. Srpen 2018
Město: 
Jaroměř
Místo: 
pevnost Josefov
Návštěvnost: 
19.000

Ve čtvrtek k snídani Between The Planets byl příjemně zasněný djent, hráči ovšem vypadali, jako by na pódiu byli za trest.

Slovenští pagan-blackoví chasníci Ramchat areál naopak solidně probudili a nakopli, přestože z desky znějí přeci jen o něco tvrději.

Následující domácí death metaloví Godless Truth v pozměněné sestavě pálili ostrými, i když nektěří by mohli namítnout, že nový zpěvák Adam B. Sychrow (Hazydecay) nemá úplně to pravé zlato v hrdle.

Folk-metaloví Silent Stream Of Godless Elegy předvedli kromě staré tvorby i materiál z nové desky Smutnice, který se setkal s velmi vřelým přijetím.

Jako první kapela dne na Oriental stage v Oktagonu vystoupil další netradiční host festivalu - post-HC kapela ze severních Čech - Ravelin 7. Skupina koncertuje velmi poskrovnu, a tak se toto vystoupení stalo malým svátkem jejích fanoušků, kteří Oktagon téměř zaplnili. Vystoupení bylo silně emotivním rozptýlením a jedním z vrcholů letošního ročníku. Kapela působila naprosto civilně (v kontrastu se spoustou black metalu atd.) a zjevně si koncert i sama náležitě užívala.

Na Keep - Ambient Lodge stagi vystoupila mimo jiné i ruská umělkyně Lamia Vox, která je známá kromě své vlastní produkce i spoluprácí s norskými blackovými ikonami Mare. Její elektronický ambientní set vizuálně podpořený kouřem a svícemi si našel spoustu fanoušků i přes téměř nesnesitelné vedro, které v KALu panovalo.

Black metalové jablko sváru, dánská kapela Myrkur předvedla během svého setu pouze pomalejší skladby, jelikož v polovině vystoupení vypadl v Josefově proud a po nahození náhradního zdroje byl koncert z technických důvodů pořadateli ukončen. I během krátkého setu zpěvačka Amalie Bruun předvedla, že i naživo dokáže zpívat křišťálově čistě, což je kromě její neoddiskutovatelné krásy další velká deviza kapely. V Oktagonu proud obnoven nebyl vůbec, a tak se sety kapel Grave Pleasures a Obscure Sphinx (ambient set) přesunuly na další den.

Death-blackové duo ze Švýcarska Bölzer předvedlo v Metalgate stanu smršť, která svou intenzitou dokáže přebít leckteré jiné, početnější kapely. Hrálo se jak ze starších EP, tak z debutového LP Hero - tyto skladby naživo vyzněly syrověji než z desky, což jistě kritici alba ocenili. Co ovšem dojem kazilo byl opět přebuzený zvuk, který v kombinaci se spoustou mlhy občas způsoboval, že nešlo poznat, co se vlastně na pódiu děje. 

Slovinští elektro-experimentátoři Laibach předvedli průřez svou tvorbou a úspěšně vyzkoušeli, co ještě jsou návštěvníci pevnosti ochotni zkousnout. Celý koncert byl provázen, stejně jako předešlý den u Gojiry, celoplošnou projekcí, která skvěle doplňovala strojové vystoupení kapely.

Předposlední kapelou dne na hlavních pódiích byli HC-punkoví Converge z Massachusetts. Předvedli, jako vždy, agresivní, až zvířecí show, kterou měl na svědomí především zpěvák Jacob Bannon. Pro ortodoxní metalisty kapela ne úplně stravitelná, pro vyznavače chaotičtějších žánrů naprosté blaho.

Švédská kontroverzní stálice Marduk ukončila hraní na hlavních pódiích jedním z nejlepších black metalových vystoupení letošního ročníku. Kromě materiálu z novinky Viktoria zazněly i starší skladby a kapela měla navíc velice dobrý, na black metal až nebývale čistý zvuk.

Poslední kapela dne, domácí Innersphere, i přes pozdní hrací hodinu svým melodickým death metalem oslovila na Metalgate stage relativně dost posluchačů a důstojně ukončila druhý den festivalu.