Thot – The City That Disappears

Thot – The City That Disappears

Když mi Tomáš Paleta představil belgickou partu Thot, byl jsem víc než mile překvapen. Teď, po třech letech, se ke mně dostalo nové album a já byl tuze zvědavý, co si Grégoire a spol. pro nás připravili tentokrát.

Stejně jako na minulých nahrávkách, i na The City That Disappears se můžeme prodírat elektronoisovým rockem ve stylu pionýrů tohoto stylu, Nine Inch Nails. Nic se nezměnilo, v tomto směru. Stále vyváženě balancujeme na pomezí živé a elektronické hudby. Kromě bicích, kytar, klavíru a zpěvu dostaneme solidní přísun elektronického šumu, samplů a dalších moderních srandiček.

Změnila se ovšem lehce atmosféra. Přeci jenom, Thot už fungují nějaký ten rok a co se nemění, nežije. Skladby jsou především střednětempé až pomalé, pocitově temné, těkavé, dá se říci, že depresivnější, než na Obscured by the Wind. Kromě naléhavých pasáží deska obsahuje i táhlé gradace, které však určitě nenudí, a stejně tak i intimní, teskné klavírní vyhrávky (Ano, jako od Reznora). Takové noční velkoměsto, sem tam kapka deště, sem tam průtrž.

The City That Disappears je rozhodně nahrávka intenzivní a zaujme hned na první poslech. Bohužel je však i překvapivě krátká – necelých třicet sedm minut, osm tracků, z toho jeden je spíše intermezzem mezi dvěma skladbami. Materiálu zkrátka mohlo být víc, nehledě na to, že nahrávání trvalo dva roky.

Oproti Obscured by the Wind chybí novince onen prvotní šok, už zkrátka nepřiletí taková facka, která by nás nutila si desku pouštět stále dokola. I přesto se však jedná o solidní a v rámci stylu nápaditý materiál, který si jistě najde spoustu fanoušků.

P. S. Album vyšlo na zlatém vinylu a klasickém CD a k dostání je na stránkách skupiny. Navíc můžete vše ochutnat naživo i u nás doma, 23. října v Rock Café v Praze a den na to, 24. října v Ústí nad Labem, v Tajnym studiu, během nahrávání nového materiálu.

Hodnocení: 
75%
Žánr: 
electronica/rock
Rok vydání: 
2014
Length: 
36:54
Hudebníci: 

Ulysse Wautier - zpěv, klavír
Grégoire Fray - ostatní

hosté:
Julien Forthomme - baskytara
Gil Chevigné - programování bicích
Hugues Peeters - klavír
Arielle Moens - zpěv v Negative Buidlings & Traces
Dimitri Tikovoï - produkce v Blank Street
Enki Witerez, Szymon Danis, Mikhail Savotikov, Cléo Collomb Sarah-Marie Frerichmann - mluvené slovo

Tracklist: 

01) HTRZ
02) Rhythm.Hope.Answers
03) Keepers
04) Dédale
05) Blank Street
06) Negative Buildings
07) Traces
08) Citizien Pain

Vydavatel: 
Thot