Necrocock - Hudba z psychiatrických pavilonů

Necrocock - Hudba z psychiatrických pavilonů

Coby odpůrce strnulého škatulkování hudby nadšeně sáhnu po každém zajímavém hudebním experientu, byť i lehce bizarním. Není tedy divu, že mě před lety hned na první poslech zaujala hudba svérázného hudebníka a producenta Tomáše Kohouta alias Necrococka. Ten je mimo působení na postu kytaristy v kapele Master's Hammer protagonistou sólových projektů Kaviar Kavalier, Night Vision a Necrocock. A právě pod hlavičkou posledně jmenovaného projektu letos vychází nové album.

"Vítejte ve svetě vražd, brutálních znásilnění, pohřebáků, krematorií, piteven, nočních můr z dendrologických zahrad a anomálních lesních příběhů." Volný překlad anglicky psaného textu na Necrocockově oficiálním webu nastiňuje, jakými tématy se Necrocock ve svých písních zabývá. Nikoho tedy nepřekvapí, že po exkurzi v pohřebních ústavech a krematoriích (album "Praktiky pohřebních ústavů"), výletu do lesa, na hony vzdálenému odpolední idylce s proutěním košíkem plným hříbků (album "Lesní hudba") se Necrocock vydává do psychiatrických pavilonů, prostředí plného děsivých psychických poruch, záhadných léků, sadistických praktik, sexuálního zneužívání a dalších námětů jako stvořených pro novinku nazvanou "Hudba z psychiatrických pavilonů". 

Necrocock se jako nezávislý umělec nemusí nikomu přizpůsobovat ani uhýbat od svých představ a tak nám opět servíruje slušnou porci zcela osobité a autentické hudby. Mixu elektroniky a rocku, místy plynule přecházejícímu až na hranici black metalových vod, vévodí excelentní nápaditá kytara. Výjimečný zážitek z "Hudby psychiatrických pavilonů" dotváří, podobně jako na dalších mistrových dílech silně sugestivní atmosféra. Při poslechu si dosyta užijete pocitů stísněnosti, napětí a mrazení v zádech. Silným kontrastem vůči instrumentálnímu zpracování a celkové náladě alba je Necrocockův vysoký, "nasládlý" vokál, který provází celé album a pouze ve skladbě "Vyšetření vestibulární" je nakrátko vystřídán chrčením hostujícího C. Magose. Prazvláštní texty písní provokují, atakují citlivá témata, zlehčují všemnožná tabu. Osobně z nich cítím velkou dávku nadsázky, sklouzávající až k parodii.

V jednom z rozhovorů Necrocock prozradil, že se v roce 1989 nechal dobrovolně do jednoho z těchto zařízení zavřít, aby se vyhnul vojně, takže texty částečně vycházejí z reálných příběhů, které zde prožil nebo slyšel od spolupacientů, což celému dílu dodává na zajímavosti, autenticitě ale i znepokojivosti.

Ptáte se jak to všechno může společně fungovat? Předvědčte se sami, budete pravděpodobně překvapeni! Nejenže všechny střípky mozaiky do sebe nádherně zapadají, album dokonce působí až nezvykle konzistentně. Jednotlivé skladby nevyčnívají, jakoby ani neměly ambice být svébytnými celky, ale spíše střípky většího, důmyslného díla. Album je přitom doslova prošpikováno skvělými, neotřelými nápady. Esa v rukávu ale rozhodně nevydá napoprvé a přímo si říká o opakovaný poslech, přičemž pokaždé zabaví a pokaždé si s největší pravděpodobností všimnete dalších a dalších zajímavých momentů, které vám minule unikly. Zřetelněji vybočují dvě starší popově laděné bonusové skladby "Princezna" a "Výlet do Växjö". První jmenovaná skladba bude fanouškům jistě již známá díky tomu, že se před lety dočkala oficiálního videoklipu.

Za zmínku rozhodně stojí vizuální zpracování digipacku, ve kterém je album distribuováno. Grafiku ve stylu dřevorytu vytvořil známý designér František Štorm.

U takto osobitého hudebního díla jako je "Hudba z psychiatrických pavilonů" je těžké říci, co je dobře a co je špatně. Je to totiž přesně tak, jak to Tomáš Kohout cítí. To vidím jako největší pozitivum a v dnešní době téměř unikát. Proto se ode mě novinka dočká vysokého hodnocení. Škoda jen, že to je hudba pro poměrně omezený okruh posluchačů. Já osobně jsem však nadšen.

Hodnocení: 
90%
Rok vydání: 
2015
Tracklist: 

1. Neuleptil
2. Vyšetření vestibulární
3. Přednostovy nové boty
4. Nedávejte mu Plegomazin
5. Chorobomyslná
6. Vaginální trauma
7. Do klecí
8. Do Opařan
9. Zapomněl jsem si v sanitě...
10. Kluk z diagnosťáku
11. Princezna
12. Výlet do Växjö