Ikiru – Ikiru

Ikiru – Ikiru

V Krupce a okolí se emu vždycky dařilo tak nějak přirozeně, stejně jako všem ostatním naštvaným a nespokojeným stylům. Není proto divu, že zrovna tady se vyloupla další žánrová kapela – Ikiru. Prvního září vydala svou debutovou eponymní nahrávku.

Pětiskladbové EP staví na post-hardcore/punkových hudebních postupech a kritických textech. To by nebylo nic novátorského (popravdě bych to od kapely tohoto žánru ani nečekal), nicméně určitě je zpestřením ženský vokál a zvuk kytary – po celou dobu neuslyšíte zkreslení, tudíž místo obvyklého noisového náporu dostanete spíše cinkavé vyhrávky. Tlak zprostředkovává basa s bicími a již zmíněný vokál. S tím jsem zpočátku měl (a doteď ještě trochu mám) problém – u screamo pasáží všechno sedí jak má, v čistých pasážích se díky intonaci nemůžu zbavit dojmu, že za mikrofonem stojí manga panenka (pouze na nahrávce, nikoliv naživo). Jestli je to záměr, budiž, já se s tím ještě nesžil.

Co je ovšem zásadní, je atmosféra. Ta je absolutně autentická – z nahrávky je cítit, že kapela své hudbě věří. Navíc můžeme ocenit precizní práci po hráčské stránce, což u tohoto stylu není tak úplně pravidlem. Oni členové taky nejsou žádná ořezávátka, ale zkušení muzikanti, co prošli kapelami Action, Avelon, BOB, Aso-Naga, Day After Death a dalšími. 

Jako ukázka tvorby toto EP plně postačuje, každopádně budu se těšit na nějakou další a delší nahrávku.

P. S. Celé EP si můžete poslechnout (a případně za libovolný poplatek stáhnout) na Bandcamp profilu kapely: http://ikirupunk.bandcamp.com/releases

Hodnocení: 
75%
Žánr: 
emo hardcore/punk
Rok vydání: 
2015
Length: 
12:46
Tracklist: 

01) A řeka plyne dál
02) Nenávist
03) A tak žijeme naše životy v nevědomosti
04) Bezmoc
05) Naděje