Something Like - MMXVI

|
Kategorie: 

A mezi tuny dopadajících vrstev nečistot, prorazil si cestu světlý bod…

Tachovská parta Something Like, již své místo na tuzemské metalcore scéně má. Po deseti letech, se konečně dopracovala k druhé desce s prozaickým názvem MMXVI. Ovšem ona všednost, je viditelná pouze na povrchu. Uvnitř se skrývá tlukoucí srdce kluků, kteří směřují někam dál a nespokojí se jen s prostým: „Dobrý večer ve Slaném“. V mezičase kapela zajisté nezahálela (a též došlo i na obměnu členů kapely), nicméně posun je vskutku znatelný. Dokonce se dá říct, že MMXVI se stává jedním z nejdůležitějších milníků kapely. Proč? Something Like se od pohupování na vlnách coru, začínají s tendencemi prošlapávat k nesmírně ambiciózním a progresivním sklonům, aniž by výsledek vedl k jakémukoliv ředění. Změna naopak přináší obrovsky tuhou konzistenci skladeb. Jedná se o vzácný okamžik, se kterým kapela do budoucna, má možnost dosáhnout komerčního úspěchu a nepropadla přitom iluzím.

Jde o otisk doby, který se ohlíží i zpět, ale přitom neobětuje svou uměleckou identitu.

V prvních minutách poslechu musí být člověku jasné, že tady se modus operandi nekoná. Nejedná se o rychlokvašku, co zaplní zaprášenou krabici ve sklepě, ale léty vybroušenou fošnu, kterou si i s fešným cover artem rádi vystavíte. Instrumentální stránka, nám představuje zcela intuitivní hru, která dává pochopit, že se nejedná (jen) o starou školu. Elementem inspirace, je zde zastoupeno více zdrojů. Nejvýraznější složkou, kterou můžeme slyšet, jsou Heaven Shall Burn, Caliban, ale také v melodických sekvencích jistý nádech esence Iron Maiden. MMXVI má značně velké rozpětí a nedrží se čistě jen svého core základu. Something Like na skladbách představují řemeslně správnou a tradiční slitinu kovů, což ve výsledku znamená, že je to rychlé, agresivní a až na pár drobných výjimek, vám nedovolí vydechnout po celou dobu 37 minut stopáže.

Vítejte na riff festu… album jich je totiž plné a chytlavé množství uvnitř obsaženo, přispívá k celkovému zvuku, kdy každý nástroj je slyšitelný a neztrácí se ve zdi hlasitosti…

Po již zmíněných peripetiích (změny v sestavě), se členové kapely celkově usazují, nacházejí svou vyhovující polohu tvorby. Bicí společně s baskytarou, vystavěli robustní kostru pro základ i budoucí tvorbu. Kytarová sekce po vzoru architektury, buduje své riffy tak, aby nedocházelo k zbytečně diskurzivním pasážím. Co prospělo MMXVI určitě nejvíc, je změna na postu zpěváka, který do vás bude pumpovat svou osobitost, energii a podtrhuje současný rukopis kapely.

Na vlně strachu už spoustu let. I když se otáčí, je stejný svět. Na jeden nádech, nože jsou v zádech. Na jeden nádech, jsou hluboko. Přítel, co podrží. Přítel, co nezradí, Přítel jen na oko.  (z textu písně - Stále Stejní)

Textová složka alba, je důležitou součástí a o to více potěchy z poslechu člověk má když ví, že Something Like zpívají výhradně česky. Jistě, pro někoho to bude překážka, neboť čeština zkrátka není tak módně melodickou záležitostí. Je to o zručnosti projevu a Something Like, se s tím pasují úderně. Obsah textu písní, reflektuje zejména současnou dobu. MMXVI je jakousi sociologickou sondou do každého z nás. Jedná se velmi o pocitovou záležitost, která se nese i zpětně v minulosti. Tím, co bylo, odráží to, co je teď a má potenciál s přesahem do budoucna. Lidské osudy, city k druhým, odvracení pozornosti od věcí, které se nás týkají. Impulzů a niancí, se nachází celá řada a každý posluchač tak najde i sdělení čistě pro sebe. Jde o živoucí organismus, který reaguje na současný tep doby.

Vzešel z toho zářez muzikantství… to, co jej činí výjimečným, je dosažená úroveň.

Konec roku nešel zakončit lépe a dlouho očekávané album MMXVI je na světě. Something Like mají skvěle našlápnuto a z toho také budou plynout očekávaní do budoucna. Jistě, najdou se i nějaké ty mínusy – (Čistě v mých uších) menší hloubka a rozmanitost skladeb. Slabší dávka harmoničnosti. Užší prostor pro rozvádění partů. Znatelněji upřít pozornost pro užívaní duálu v melodických sekvencích. Podtrhnou již jmenované kvality tím, že se posunou produkční hodnoty o třídu výš. Ale…

Koncepčně je MMXVI celistvé dílo, a i když mu sem tam schází nějaký ten detail, tak na tom nezáleží. Doslova mlátí pěstí do ksichtu, aby upoutal vaši pozornost –

a tu si rozhodně zaslouží!

Hodnocení: 
80%
Žánr: 
Metalcore / Hardcore / Progressive metal
Rok vydání: 
2016
Length: 
37:26
Hudebníci: 

Jirka - zpěv
Jenda - basa
David - kytara
Marcel - kytara
Zdeněk - bicí

Tracklist: 

01. STÁLE STEJNÍ
02. PSALO SE PŘED LETY V ROCE MMXVI
03. DĚKUJEME, ŽE NA KONCERTECH NEKOUŘÍTE
04. 20 LET SVOBODY
05. PEKLO
06. VHOZENI DO LŽI
07. NEJISTOTA VLASTNÍCH SLOV
08. LD 50
09. VY VÍTE, KDO JSTE
10. BONUS - DZNKN

Vydavatel: 
Something Like