TWIN PEAKS

Po dlouhých šestadvaceti letech je zpátky jeden z nejvlivnějších televizních seriálů, který si za dobu své hibernace vybudoval status téměř nedotknutelného kultu. Poslední dva dlouhé roky, od ohlášení nového pokračování, byli fanoušci po celém světě jako na trní, ale od včerejška už mohou sledovat, co se děje nejen v jejich oblíbeném severoamerickém městečku. Dokáže nové pokračování kvalitativně navázat na svého předchůdce? 

Twin Peaks před šestadvaceti lety skončilo jedním z nejkrutějších cliffhangerů historie televizního vysílání. Původní otázka "Kdo zabil Lauru Palmerovou?" byla (naštěstí) zodpovězena v půlce druhé sezóny, ale miliony lidí po celém světě se ptala: Jak je Annie? Co se stalo s Cooperem? Předčasně ukončený seriál nedal lidem spát a navíc otevřel dveře spoustě dalších projektů, které by v době před Twin Peaks neměly šanci vůbec vzniknout. Samotný seriál však zůstal u ledu až do roku 2011, kdy se původní tvůrci David Lynch a Mark Frost opět pustili do společné práce. Po dlouhé době příprav a vyjednávání s televizní společností (během kteréhož Lynch od projektu odstoupil a opět se vrátil) se v září 2015 začalo natáčet. Z původních devíti částí se nakonec stalo částí osmnáct a na celý projekt padlo téměř stoprocentní informační embargo - kromě několika málo teaserů, které víceméně neukázaly nic konkrétního, jsme se dozvěděli "jen" seznam herců, kteří se v nové tvorbě objeví. 

Jak tedy nové Twin Peaks vypadá? Ti, kdo by čekali přímé navázání na původní seriál, by asi byli zklamáni. Nikdo takový snad mezi diváky není. Uběhla spousta let a doba se velmi změnila - ať už společensky, technologicky nebo i čistě osobně, co se tvůrců týče. Atmosférou se materiál blíží spíše filmovému prequelu Twin Peaks (Fire Walk With Me), znázorňujícímu poslední týden života Laury Palmerové. Je stejně temný, téměř bez náznaku humoru, který byl v seriálu ideálním protipólem oné dramatické a mysteriózní složky. Další rozdíl je především ve stěžejním tématu - v první sérii přijíždí zvláštní agent FBI Dale Cooper do Twin Peaks - zapadlého městečka na americkém severozápadě - vyšetřovat vraždu středoškolské studentky Laury Palmerové. Ve druhé případ uzavírá a plynule přechází k dalšímu úkolu - přijít na kloub tajemství Bílého a Černého vigvamu, a zároveň dopadnout vyšinutého vraha, bývalého kolegu z FBI, Windoma Earla. U nového Twin Peaks nevíme vlastně skoro nic. Po prvních čtyřech hodinách divák může jen tušit, o čem hlavní myšlenka příběhu bude a kudy se bude odvíjet, a navíc se enormně rozšiřuje prostředí a přibývají dějové linie - podíváme se od Twin Peaks přes Las Vegas a Dakotu až do New Yorku. Ta tam je tedy ona domácká atmosféra zapadlého podhorského maloměsta. Objevují se staří známí i pochopitelně spousta nových postav, které pomáhají znovu roztočit kolotoč podivínského surrealismu. Pokud by běžný divák neměl dřívější zkušenost s předchozí Lynchovou tvorbou, asi jen těžko by po prvních částech (a především té třetí) měl chuť sledovat pokračování. Máme tu Lynche tak, jak ho známe a máme rádi - temného a tajemného, lehce poťouchlého, takového, který nám nedá nic zadarmo a nemá slitování s tím, že něco jen tak nechápeme. 

Je zpět nezaměnitelná hudba Angela Badalamentiho, i když zpočátku si ji moc neužijeme - spousta scén je podbarvena pouze industriálními ruchy nebo dokonce vůbec, což způsobuje ještě tíživější pocity beznaděje. Z technického hlediska přišla také změna, inovace - celý nový materiál byl natočen na digitální kameru a byly použity digitální triky, které možná mohou působit trochu lacině a asi ne každému sednou, nicméně týkají se oněch pro autora typických snových či surrealistických pasáží a dá se na ně zvyknout (kdo ví, třeba je v tom i záměr, u Lynche si člověk nemůže být nikdy ničím jistý). Jestli i tento model bude fungovat a my budeme znovu hltat osud agenta Coopera, to uvidíme až v následujících třech měsících...

Od 22. května můžeme každé pondělí sledovat novou část (ne epizodu - tvůrci nechtějí nový materiál nazývat třetí sérií, ale spíše rozděleným filmem) na HBO. Na HBO GO byly dokonce uvolněny rovnou čtyři první části. 

Hodnocení: 
90%
Rok vydání: 
2017
Length: 
18x60
Hudebníci: 

Angelo Badalamenti, David Lynch, Chromatics