TrutnOFF přidává Skunk Anansie, The Dreadnoughts a Bena Caplana, evokujícího "mladého Waitse". Jedním z tuzemských headlinerů budou Stromboli.

„Tradičně ke dni dětí vybubnováváme další uskupení ze zahraničních i tuzemských teritorií,“ oznamují pořadatelé Trutnoff Open Air Festivalu, který se letos uskuteční v obvyklém „okupačním“ termínu 18. - 21. srpna na trutnovském Bojišti a bude věnován nedožitým osmdesátinám náčelníka Václava Havla. Svěží elektroswing Parov Stelar, industriální metal Fear Factory a populárního písníčkáře Jakea Bugga doplňuje alternativní rock legendárních Skunk Anansie s energicky rtuťovitou zpěvačkou Skin. S britskými Skunk Anansie se v programu objeví také dvojice inerpretů z Kanady, folk-punkoví The Dreadnoughts a řádně vousatý Ben Caplan, evokující Toma Waitse v jeho raných dobách. Ten by se podle pořadatelů mohl stát jedním z neočekávaných překvapení a vrcholů z alternativního ranku festivalu. 

Legendární Skunk Anansie

Skunk Anansie, nadupaní angličtí rockeři v čele s charismatickou zpěvačkou Skin se i po dvaceti letech, z nichž nemalou část strávili koncertováním po celém světě, a milionech prodaných desek, stále cítí jako „vyděděnci, psanci a outsideři,“ říká Skin, ikonická v Brixtonu vychovaná frontwoman kapely. Ale jim to přesto nevadí. „Věci, které tě na počátku odlišují od ostatních, se na konec stávají tím, co na tobě lidi milují.“ Skin ví, o čem mluví - na začátku měla hudební scéna velké problémy s tím, kam je vůbec zařadit, a často se díky své černé zpěvačce objevovali v regálech obchodů v sekci rhythm & blues.

Londýnská rocková čtyřka, kterou kromě Skin tvoří bubeník Mark Richardson, basák Cass a kytarista Ace, se zformovala v roce 1994 – a brzy se stala těmi, kteří v moderním rockovém crossoveru určují tempo. Protože byli příliš heavy pro britskou „cockney“ scénu a mnohem originálnější, než aby jen napodobovali zvuk amerického grunge, Skunk Anansie si vytesávali svou vlastní cestu smrští zubatého hluku, prokousávali se mořem opilecké kultury a vyhýbali se vzájemnému handrkování  módních kapel. „Přišli jsme společně s brit rockem, ale nikdy jsme nebyli považováni za součást té scény,“ vzpomíná Skin. „Naši vrstevníci a souputníci byli Američani – Rage Against the Machine, Nirvana nebo Pearl Jam. Rozhodně jsme nikdy neposlouchali Blur,“ dodává. 

Brzy nahrávají v té době žánrově určující alba „Paranoid & Sunburnt“ a „Stoosh“. Skin se stala ikonou, módní múzou a idolem pro muže i ženy. Zpívala duet s Pavarottim pro publikum, ve kterém seděl dalajláma, vystupovala s kapelou i na oslavě osmdesátin Nelsona Mandely. 

Hektický styl si vybral daň, a v roce 2001 se Skunk Anansie rozhodli si dát přestávku. Co mělo původně být jen krátkým odpočinkem, protáhlo se na dovolenou trvající devět let, během kterých všichni čtyři členové vkládali svou energii do různých vlastních projektů (v případě Skin jsou výsledkem dvě solová alba, hodně modelingu a DJských vystoupení). 

V roce 2009 se znovu sešli, vše do sebe znovu zapadlo a do roka byla na světě nová deska. „Wonderlustre bylo o nás, že jsme zase pohromadě, že se dáváme dokupy. Následující Black Traffic z roku 2012 bylo už výsledkem předchozí tour, všechny sociální a politické pohledy na svět a vlivy, které jsme po cestě posbírali. A Anarchytecture (celkem už šestá studiová deska, vydaná v roce 2016) je směsice obou těch energií,“ říká kapela. 

Na Bojiště přijíždějí v plné síle - jako jednu z největších hvězd je letos oznámil i jeden z velkých středoevropských festivalů - budapešťský Sziget, na kterém vystoupí jen o pár dní dříve, než přijedou zahrát podhorskému kmeni a Krakonošovi.

Dvě kapely ze země indiánských předků z Kanady. Překvapení festivalu – Ben Caplan?

Letos se netradičně v trutnoffském programu objevují dvě jména z Kanady. Překvapení by mohl způsobit Ben Caplan se svou kapelou Casual Smokers. „Když jsem ho slyšel poprvé, bylo jasné, že patří k nám a do našeho kmene. Jeho nahrávky z ulice, na louce nebo jen tak v zapomenutém baru kdesi mezi kanadskými pláněmi a horami jsou užasné svojí bezprostředností a nefalšovanou přirozeností,“ říká k trutnoffskému objevu zakladatel festivalu Martin Věchet a dodává: „Nejvíce mě dostala nahrávka ze zapadlého lokálu, kde Ben hraje jen pro pár štamgastů, mezi něž jakoby náhodou přišel. Náladou a svým projevem mi připomenul Toma Waitse v jeho raných dobách. I on si jen tak v koutě sedí u piána a svým hlubokým hlasem si jakoby pro sebe zpívá a bouchá do kláves. Zpovzdálí jej od baru sleduje pár štamgastů, kteří si mezitím telefonují, povídají, aby, když Ben dohraje, zjistili, že byli svědky něčeho výjimečněho a zvolají „Excellent!“

Tento kanadský zpěvák s vousem, který se hned tak nevidí, vás uchvátí svým hlubokým hlasem a celým svým charisma. Okouzlující lichotník i rozbiječ klavírů, šílenec i upřímný básník, vybrnkávač jemných akordů i milovník neladících melodií procestoval již Austrálii, Evropu a celou Severní Ameriku. Jakmile však má Ben vaši pozornost, dokáže broukat jemněji než sklenice kvalitní sladové whisky. V hudbě se mimo jiné nechává inspirovat také východní Evropou či židovskou lidovou tradicí. Ben Caplan je zkrátka nezapomenutelný – obrovský plnovous, nespoutaná hříva, podmanivý hluboký hlas. 

The Dreadnoughts se dali dohromady ve Vancouveru v roce 2006 a od počátku všem divoce vtloukají do mozkových závitů své přesvědčení, že spojení punku a lidové hudby může vyústit v jejich dokonalou kombinaci. Pijí a hrají po barech i klubech jako šílení, dokud se jejich příznivci neopijí, nezpotí a nevyčerpají do úmoru. Často byli a dodnes jsou na živo uznáváni jako jedna z velmi energických kapel. Pro všechny, kteří si je nenechají ujít na Bojišti (a věříme, že tuhle chybu snad nikdo neudělá) je dobré zdůraznit jednu základní věc. Tahle country-punková parta má jako sen odstěhovat se v důchodu na Hawai a hrát tam polku až do smrti. Aby si ale na ten plán vydělali, rozhodli se po pauze odehrát pár koncertů po Evropě. Pamatujte - všechny peníze, které utratíte za jejich desky, trika a placky, jim pomůžou koupit si velký dům na Maui, doživotní zásoby karibského rumu a tři nové akordeony. A to všechno v tom důchodu budou zatraceně potřebovat!

Stromboli a další tuzemské kapely

Jedním z tuzemských headlinerů letošního Trutnoff Open Air Festivalu budou legendární Stromboli. Půjde o jeden z jejich mála letních koncertů. Dalšími kapelami jsou: Monkey Business, Jaroslav Uhlíř, Hudba Praha a Michal Ambrož, Sto Zvířat, UDG, QueerJane (sk), Cocotte Minute, Pepa Janíček a Kadé Chim, Čankišou, Jelen, Prague Conspiracy, Poletíme?, Status Praesents, Ivan Hlas & Trio, SPS, Švihadlo, Znouzectnost, Dukla Vozovna, Ještě jsme se nedohodli, Hentai Corporation, The Paranoid (sk), Voxel, The Fialky,Vladimir 518, ZVA 12-28, Locomotive, Petr Váša a Ty Syčáci, Máma Bubo, Pop-Porn, Sbor Břežanských Kastrátů, Záviš a další.

Vstupenky: 10+1, camp zdarma. Nově e-tickety! 

Vstupenky je možné si objednávat na www.festivaltrutnoff.cz/vstupenky. Jejich cena je nyní 1400 Kč, při objednání deseti lístků se dostává jedenáctý zdarma. Novinkou je možnost výhodnějšího a jednoduššího zakoupení vstupenky ve formě e-ticketu, která přibyla k dosavadnímu zasílání vstupenek na dobírku či koupení ve vybraných předprodejních místech. Za kempování se v podhorském ležení neplatí. 

„Tak si snad užijeme slunka a všech dalších darů, které přátelské festivalové setkání pod horami nabízí!“. 

Geronimo Tribe, , +420 608 711 710

Další žurnál

V září přijede do Prahy člen Wu-Tang Clanu Ghostface Killah

17. Červenec 2017 14:21 |
WU-BOX SÁGA POKRAČUJE. V ZÁŘÍ PŘIJEDE GHOSTFACE KILLAH.
... Zobrazit celý článek

Bruno Ferrari vydává "torrentové" EP a trhá rekordy na Startovači

13. Červenec 2017 09:34 |
Zhruba dva roky po veleúspěšné kampani Mortal Cabinet, společného projektu s Řezníkem a Františkem Štormem, se Samir Hauser vrátil na Startovač pod vlastním alter egem Bruno Ferrari. A podařilo se mu tam za pouhé 3 dny překonat cílovou částku 180 tisíc korun.
... Zobrazit celý článek

Skotští Mogwai oznamují předkapelu Sacred Paws - 31. 10. - Praha Roxy

12. Červenec 2017 08:45 |
MOGWAI + support SACRED PAWS (UK) 31. říjen 2017, Roxy, Praha Mogwai představí Praze své svěřenkyně Sacred Paws  7. července, Praha - Na svém podzimní turné k chystané desce Every Country's Sun, vyráží skotská post-rocková senzace Mogwai s dívčím duem Sacred Paws. Debut předskokanek vyšel na kapelním labelu Mogwai Rock Action.
... Zobrazit celý článek

Brutal Assault 2017 - VYHLAŠUJEME BOJ PROTI FRONTÁM

10. Červenec 2017 11:13 |
Naše nová služba FULFILLMENT, o které jsme vás informovali, je jenom jednou součástí naší strategie, která zabrání opakování loňských středečních front u vstupu, které máme stále na paměti. Nejdůležitější zbraní bude dvojnásobné navýšení odbavovací kapacity. U vstupu budou letos dva odbavovací stany, každý se stejnou kapacitou, jaká byla celkově vloni.
... Zobrazit celý článek