The Words I Never Said, Egor Erushin, Saved By For...

|
The Words I Never Said, Egor Erushin, Saved By For...
Datum: 
Sobota 9. Duben 2011 - Pátek 14. Červen 2024
Město: 
Praha
Místo: 
Music club Modrá Vopice
Návštěvnost: 
100
Účinkující: 

The Words I Never Said, Egor Erushin, Saved By Fortune

Pražská Marina je na české core scéně v poslední době jednou z nejvíce zmiňovaných kapel, o tom není pochyb. V sobotu se v Modrý Vopici však nekonal další z koncertů Mariny. A přeci jen tu něco málo z Mariny bylo, frontman Egor měl totiž první koncert v rámci svého sólo projektu a společnost mu přitom dělali další Pražáci Saved By The Fortune, ale hlavně překvapení večera, italští harcovníci The Words I Never Said.

Jako první vylezli na pódium kluci ze Saved By The Fortune, kteří právě ve studiu dokončují své první čtyřpísňové demo. Jejich mix moderního pojetí rocku a screama mě celkem bavil, některé pasáže (většinou ty tvrdší), byly hodně povedené, co mě však zklamalo, byla téměř nulová komunikace kapely s publikem. Nevím, jestli to bylo způsobeno posunem začátku koncertu, nebo to takhle mají Saved By The Fortune ve zvyku, ale každopádně pár slov mezí písněmi nikdy neurazí Smile.

Co si budeme nalhávát, většina přítomných sem přišla kvůli Egorovi, který už nějakou dobu svým vokálem a texty v Marině tak trochu pozdvihuje žánr post - hardcore u nás. Pokud byste však od jeho sólo projektu očekávali něco v podobném stylu, docela byste se mýlili. Spíše než post – hardcore, který byl ovšem chvílemi taky slyšet, bych tvorbu zaškatulkoval do alternativně rockového žánru. Pokud vám něco říkají jména jako Craig Owens nebo Johny Craig (ano, to je ten pán se slušivým mulletem, který má v současné době problémy s fetem a je známý díky své účasti v kapelách Emarosa a Dance Gavin Dance) a jejich sólová tvorba, pak si asi dovedete představit, v jakém duchu se vystoupení neslo. Dokonce došlo i na cover songu od Johnyho. Egor samozřejmě nebyl na pódiu osamocen, společnost mu pro tentokrát dělali kamarádi z jiných pražských kapel (Salt Sticky Boys, Saved By The Fortune) a společně s ním zahráli několik skladeb z chystaného sólo alba plus dva covery – první od Johnyho Craiga a poté hodně povedený cover od americké kapely Woe, Is Me, který odehrál Egor sám, a dokonce zabrnkal na kytaru. Premiéra sólo projektu Egora se povedla. Ukázal, že jeho vokál, který žene někdy až do závratných výšek, do kterých se většina zpěvákú tvrdé hudby v naší republice nedostane a mohou mu tak jeho hlas jen závidět, nemusí znít dobře jen v jeho domovské Marině, nemluvě o povedených textech jeho songů, které mají co říct.

Jako headliner byla pozvaná italská hc partička The Words I Never Said a já dnes lituji, že jsem si je před koncertem nestihnul alespoň trošku víc naposlouchat. Kdybych totiž tušil, že odehrajou takovou show, jakou ve Vopici předvedli, určitě bych to udělal. Tolik agrese a energie, kolik z celé kapely  při jejich setu čišelo, jsem neviděl ani nepamatuji. Jejich mix hardcoru a metalu nenechal moc lidí v klidu, a tak to pod pódiem konečně začalo nějak vypadat. Že zpěvákovi místy nebylo přes jeho přízvuk a hodně přepálený zvuk rozumět? Nevadí, stejně to byla show s velkým S, kterou korunoval právě zpěvák Matteo, když se při poslední písni zavěsil na trám nad pódiem a několik desítek vteřin se na něm houpal sem a tam. Tihle Italové se tady ukázali vůbec poprvé a já doufám, že rozhodně ne naposledy. Za jejich premiéru na české půdě se totiž vůbec nemusí stydět.

Do Modré Vopice si včera našlo cestu něco kolem 100 návštěvníků, což je podle mě úctihodné číslo, které jsem, abych pravdu řekl, neočekával. Těch sto lidí mohlo vidět premiéru sólového projektu Egora, poslechnout si mladou kapelu Saved By Fortune nebo se vyřádit při vystoupení italských hřebců z kapely The Words I Never Said. Každopádně to byl příjemně strávený večer.