NIDAL - One front, one struggle

|
Kategorie: 
NIDAL - One front, one struggle

NIDAL je poměrně mladá kapela složená z jedný holky a pěti kluků, kteří si jednoho dne řekli, že už je štve trend současného hardcoru. Přesněji to, že se z něj vytrácí to, co je pro něj typické, tedy prezentace myšlenek a názorů skrze hudbu... Nidal je kapela složená z bojovníků za prává lidí a zvířat a na desce je to hodně znát.

Ale začneme postupně, od hudby. Jedná se o metalcore (chceš-li metal) starší školy. Zapomeň na všechny ty Killswitch Engage, nové desky Caliban a jim podobné věci. Jejich vzory bych rozhodně hledal někde jinde. Sice o sobě tvrdí, že jsou ovlivnění takovými bandami jako jsou Earth Crisis, Iron Maiden nebo Slayer, ale já osobně tam slyším vliv Darkest Hour nebo Heaven Shall Burn. Ale nejedná se o (s)prostou kopírku. Skladby nejsou prošpikovaný riffama skrz na skrz. Spíš jde o rozvíjjení jednotlivých nápadů, což rozhodně není na škodu. Co mě osobně hodně těší, jsou včelky. Miluju, když jedna kytara hraje včelku ve výškách a druhá včelkuje zase spodky, aby je pak vystřídal moshový riff, pod který se zase po chvíli přidá druhá včelkující kytara... K tomu si přičti ještě rychlé, s notnou dávkou agrese nasekané bicí, bublající basu, kterou obsluhuje právě ona holka, a dva navzájem překřikující se vokály, které se převážně pohybujou v hlubších polohách. Tu a tam zazní i čistý zpěv, ale neboj, nejedná se o žádnou zbytečnou slaďárnu. Přirovnal bych to trochu k projevu Johna Henryho na poslední desce Darkest Hour - Deliver us. Deska má na české poměry slušný zvuk, jen rytmičák mě malinko irituje, ale to je zřejmě hlavně můj problém. Důležité je, že to celkově pěkně šlape a žádný nástroj si nehraje sám za sebe. Bubeník nezapomíná na dvojšlapku a tak, když se rozbzučí včelky a pod nima jede kopákový kulomet, jsem v sedmém nebi... Jediné, co mi malinko vadí, je špatná anglická výslovnost, ale to je věc, na které se dá zapracovat a upřímně, já to Nidal odpouštim.

Teď k textům. Všichni z kapely jsou vegan straight edge, a tak se texty zaobírají hlavně problematikou ochrany práv zvířat. Rozhodně to není procházka růžovou zahradou a já bych tyhle texty zařadil mezi ty útočnější. Například písnička More Bodies, more souls mi textově připomíná Earth Crisis = pro mě bodík navrch. Tak schválně: Forgiveness doesn't exist. You die, we live. Vegan straight edge! No compromise...

Tahle kapela je hodně o sdělení názoru, ale to neznamená, že by hudba byla podřadná nebo odfláknutá. Nidal sice nepředvádějí nic, co jsem ještě neslyšel. Na druhou stranu se nesnaží za každou cenu být originální. Jedou si to svoje "štýlo" a jedou si ho  moc dobře! Pro mě jedna z nejlepších českých kapel vůbec! I HAVE A HEART. I'M NOT A HUMAN. I HAVE A HEART. I AM A VEGAN!

Hodnocení: 
100%
Žánr: 
hardcore, metalcore
Rok vydání: 
2008
Length: 
27:56
Tracklist: 

01 Intro
02 More Bodies, More Souls
03 Have a Heart
04 One Front, One Struggle
05 Spare No Effort
06 Your Last Day

Vydavatel: 
Crimethinc.cz, Realita.tv