BASSEKOU KOUYATE /Mali/ již v pondělí 28.9. - Vítěz BBC World Music Award představí nové album Ba Power

BASSEKOU KOUYATE /Mali/ již v pondělí 28.9. - Vítěz BBC World Music Award představí nové album Ba Power

BASSEKOU KOUYATE & NGONI BA /Mali/  

Pondělí 28.9.2015 (svátek Sv. Václava), 19:30, Palác Akropolis, Praha 3

Bassekou je genius. Potvrzuje, že blues pochází z malijského kraje Segou,” tvrdí Taj Mahal o muzikantovi, který stál dlouhou dobu v pozadí. Ale jen do té doby, než jeho debutové album Segu Blue (2007) zvítězilo v cenách BBC World Music. Časopis Mojo o něm referoval jako o nástupci Ali Farka Toureho, zatímco Guardian jej označil za afrického Jimi Hendrixe.

Zatímco jednadvacetistrunná loutna kora se stala hudebním symbolem celé Afriky, ve vnitrozemském kraji Segou, odkud Kouyate pochází, je dominantním nástrojem zvukově daleko syrovější ngoni, které velikosti připomíná ukulele a je předchůdcem dnešního banja. Jeho lakonické, rytmicky výrazné tóny mluví stejným jazykem jako elektrické kytary Tinariwen ze Sahary. 

Kouyatovo Segu Blue bylo zároveň debutem jím vedené skupiny Ngoni Ba, což v jazyce Bambara znamená Velké ngoni. Nahrávku produkovala britská muzikoložka Lucy Duran, album se koncem umístilo na prvním místě prestižní ankety kritiků časopisu fRoots a Bassekou byl téhož roku spolu s Tinariwen celkem třikrát nominován na ceny BBC.

Pozornost odborníků a veřejnosti se s další tvorbou malijského hráče-mistra na hudební nástroj ngoni rychle zhmotnila v řadu ocenění. I následovník debutu, album I Speak Fula (2009), se probojoval mezi nominace na hudební ceny - tentokrát i na samotné Grammy. Pověst o mimořádných kvalitách afrického hudebníka se raketovou rychlostí rozšířila po většině hudebních redakcí. Logickým vyústěním tak bylo prvenství počinu Jama Ko (2013), produkovaného spolupracovníkem Arcade Fire či Godspeed You! Black Emperor Howardem Bilermanem, v žebříčkách nejlepších alb roku. 

Aktuální materiál Ba Power (2015) je "okouzlující nahrávkou definující autorovu kariéru, výraznou svými uchvacujícími písněmi, riffy ostrými jako břitva a emocemi rozprouděnými na plný plyn". Právě s tímto albem dorazí Bassekou Kouyate na svátek sv. Václava po sedmi letech od posledního koncertu Rachotu do České republiky. 

Více na: 

http://www.rachot.cz

 

OFICIÁLNÍ STRÁNKY KAPELY:

http://bassekoukouyate.com

 

CENY VSTUPENEK:
Od 1. 9.:         300 Kč na stání, 350 Kč na sezení

Na místě:       350 Kč na stání, 400 Kč na sezení

 

K zakoupení v předprodejní síti Ticketpro, Goout a Ticketportal.

 

Další žurnál

V září přijede do Prahy člen Wu-Tang Clanu Ghostface Killah

17. Červenec 2017 14:21 |
WU-BOX SÁGA POKRAČUJE. V ZÁŘÍ PŘIJEDE GHOSTFACE KILLAH.
... Zobrazit celý článek

Bruno Ferrari vydává "torrentové" EP a trhá rekordy na Startovači

13. Červenec 2017 09:34 |
Zhruba dva roky po veleúspěšné kampani Mortal Cabinet, společného projektu s Řezníkem a Františkem Štormem, se Samir Hauser vrátil na Startovač pod vlastním alter egem Bruno Ferrari. A podařilo se mu tam za pouhé 3 dny překonat cílovou částku 180 tisíc korun.
... Zobrazit celý článek

Skotští Mogwai oznamují předkapelu Sacred Paws - 31. 10. - Praha Roxy

12. Červenec 2017 08:45 |
MOGWAI + support SACRED PAWS (UK) 31. říjen 2017, Roxy, Praha Mogwai představí Praze své svěřenkyně Sacred Paws  7. července, Praha - Na svém podzimní turné k chystané desce Every Country's Sun, vyráží skotská post-rocková senzace Mogwai s dívčím duem Sacred Paws. Debut předskokanek vyšel na kapelním labelu Mogwai Rock Action.
... Zobrazit celý článek

Brutal Assault 2017 - VYHLAŠUJEME BOJ PROTI FRONTÁM

10. Červenec 2017 11:13 |
Naše nová služba FULFILLMENT, o které jsme vás informovali, je jenom jednou součástí naší strategie, která zabrání opakování loňských středečních front u vstupu, které máme stále na paměti. Nejdůležitější zbraní bude dvojnásobné navýšení odbavovací kapacity. U vstupu budou letos dva odbavovací stany, každý se stejnou kapacitou, jaká byla celkově vloni.
... Zobrazit celý článek