MRCHA Tour 2010 - Plzeň

|
MRCHA Tour 2010 - Plzeň
Datum: 
Sobota 13. Listopad 2010 - Úterý 25. Červen 2024
Město: 
Plzeň
Místo: 
Buena Vista Club
Návštěvnost: 
cca 350
Účinkující: 

J.A.R.

V sobotu 13. listopadu vystoupila v plzeňském klubu Buena Vista pražská funková kapela J.A.R., která se vydala na své každoroční podzimní turné. Z počátku jsem navštívení koncertu neplánoval, ale jakmile se mi do ruky dostal lístek, neváhal jsem. J.A.R. jsem už nějaký ten pátek neviděl, tak jsem se i docela těšil.

Plánovaný start akce byl určen na 21. hod. Muzikanti přišli ve své 10-ti členné sestavě něco po půl 10 večerní, čímž mě docela překvapili, protože jsem čekal pozdější nástup.

Hned po první pecce - Maximig, jsem věděl, že tenhle koncert určitě nebude nuda. Dan Bárta měl k dispozici nejen mikrofon, ale i soustavu bicích - činel, paličky a chrastítko, kterými velmi horlivě doprovázel své kolegy. Po úvodních dvou starších písních přišly na řadu čtyři nové pecky z jejich chystaného alba, které by mělo vyjít na jaře příštího roku. Nejvíce mě upoutala píseň s názvem Optimistický toxikoman, o které Majkl V. prozradil, jak vznikla. Text prý sepsal Oto Klempíř, ale jelikož je strašný pesimista, musel se krapet upravit. Na Otovi bylo během koncertu znát, že má v sobě více než jedno pivo. Sem tam mu vypadlo pár slov z textu nebo při představení následující písně zjistil, že byla již zahrána. Tyto nedostatky brali téměř všichni členové s humorem až na Romana Holého, který Otu častoval zamračeným pohledem. Muzikanti nás dostali nejvíce do varu na píseň Babička, při které roztančili celé publikum.

Kapela odehrála asi hodinu a půl kvalitní, našlapané muziky, která byla jakýmsi průřezem jejich 20-ti leté tvorby. Nejvíce se mi líbily písně z jejich (pro mě nejlepšího) alba Homo Fonkianz - Už mizí pryč je ... Hanka a Bulháři, kterými se s publikem rozloučili. Chyškova kytarová sóla, Balzarovy (pro mě nepochopitelné) pohyby po hmatníku basy, Jelínkova gesta směřovaná ke zvukaři a skvělý výstup Dana Bárty a Majkla V. - to vše činilo koncert nesmírně zajímavým.

Po skončení následovala After Party, v hlavní roli s Majklem V. Nakonec jsem byl rád, že jsem "Jednotku Akademického Rapu" viděl a zpestřil si tím listopadový sobotní večer.