Ležatá osmička TOUR 2011

Ležatá osmička TOUR 2011
Datum: 
Čtvrtek 10. Listopad 2011 - Neděle 19. Květen 2024
Město: 
Plzeň
Místo: 
Buena Vista Club
Návštěvnost: 
plno
Účinkující: 

Tatabojs, Longital

Po čtyřech letech se kapela Tatabojs vydala na samostatné turné s názvem Ležatá osmička TOUR 2011. Plzeňská Buena Vista hlásila už před začátkem něco, s čím se dalo dopředu počítat. Konkrétně, že mají vyprodáno.

Do klubu pouštěli okolo osmé večerní. Klub se ale začal zaplňovat až po deváté hodině, kdy na scénu přišla bratislavská dvojice Longital, která zahajovala večerní show. Tvoří jí  Shina (zpěv, basová kytara), Daniel Salontay (zpěv, kytara, smyčec) a jejich virtuální elektronický spoluhráč – Macbook. Zajímavé bylo, že při některých písních používali místo prstů či trsátek smyčec. Uslyšeli jsme například písničky „Zrkadlo“, „Mlyny“ nebo závěrečná „Zlatá“. Nehráli špatně, ale myslím si, že většina publika (stejně jako já) v duchu odpočítávala minuty, kdy Longital skončí a začne to, kvůli čemu jsme si koupili lístek – Tatabojs.

Skoro až ve čtvrt na jedenáct se na podiu objevili Tatabojs a začali stejně jako na jejich nejnovějším albu Ležatá osmička – písničkou „Progresivní“. Celkem dvacet písniček skvěle seskládaných tak, že se v nich objevili ty nejznámější, jako například „Attention aux hommes!“, „Elišce“ nebo „Eko echo“. Zaslechli jsme i jejich nejstarší písničku s názvem „Bába“, která se datuje k roku 1991. Přesto nové album zcela pochopitelně tvořilo polovinu koncertu. Bubeník a zároveň zpěvák Milan Cais mě asi stále nepřestane udivovat. Není mi jasné, jak dokáže někdo bubnovat, a tak kvalitně zpívat zároveň. To pro mě zůstane asi navždy záhadou, stejně jako baskytarista Mardoša, který na podiu stejně jako zbytek kapely nechal skoro duši. Zvláště on, i když byl omezen velikostí podia, poskakoval a bláznil, jak jen to šlo. Při představení písničky „2031“ si dal takovou práci, že počítal od letošního roku až do toho, jenž v sobě nese tento název. Milan jen dodal, že ho překvapilo, jak to zvládl rychle. Bylo vidět, že publikum se na Tatabojs hrozně těšilo, protože si to neskutečně užívali a pařili, jak jen to šlo. Kromě hudebního dojmu a jednotlivých uměleckých kreací jsme mohli vidět i čtyři obrazovky, na kterých se promítali jednotlivá videa, která byla skvěle propojena s hraním.  „Šťastnější“ byla pro mě asi nejvíce emotivní písnička, která v živém podání zní snad stokrát lépe než na desce. Závěr byl v režii „Pěšáků“ a „Růžové armády“ a definitivně se s námi rozloučili „Náměsíčnou“ a „Vesmírnou“.

Musím se přiznat, že tento jejich koncert byl pro mě snad jeden z nejlepších vystoupení, které jsem za poslední dobu viděl. A z výrazů ostatních účastníků se domnívám, že byli stejně uchváceni jako já. Na závěr stojí za zmínku, že nejbližší koncert v Plzni bude 16. března v kongresovém centru Parkhotel při příležitosti slavnostního předávání hudebních cen Žebřík 2011.

Na fotogalerii se můžete podívat zde: