Mount Kimbie, Stanzim, Kubatko, Subject Lost, Mike...

Mount Kimbie, Stanzim, Kubatko, Subject Lost, Mike...
Datum: 
Pátek 27. Květen 2011 - Středa 17. Duben 2024
Město: 
Praha
Místo: 
Chapeau Rouge
Návštěvnost: 
desítky
Účinkující: 

Chuť, Uncle's And Papas

V pátek 27. května jsme se vypravili do Chapeau Rouge na dvojkoncert skupin Uncle's And Papas a Chuť. Že se (zatím) nejedná o nijak zvučná jména? Dost možná, ale už jen přítomnost mistra Romana Holého v publiku dávala nemalou naději, že tento večer budeme mít co do činění se zajímavou muzikou.

O Uncle's And Papas byste měli vědět dvě věci: Jednak do kádru skupiny patří finalistka letošní Česko/Slovenské superstar Monika Povýšilová (za tu však na koncertě zaskakovala neméně výtečná Jana Rybníčková), zadruhé hrají na naší scéně dost ojedinělý mix funku a jazzu se scratchováním a dvěma rapujícími MC's. Nabízí se srovnání s karlovarskými Bow Wave, jednoznačným poznávacím znamením Uncle's And Papas je však vedle zmíněného dámského zpěvu (v angličtině) také netradičně pojaté kombinování češtiny a slovenštiny v rapu obou hoperů. Samotné vystoupení začalo po poněkud pozvolném rozjezdu úspěšně budovat atmosféru a překvapivě gradovat, a tak není divu, že se výzvami MC's ke zvedání paží nechal strhnout i sám Roman Holý.

Zatímco Uncle's And Papas je kapelou teprve začínající, plzeňská Chuť už má za sebou několikaletou historii zahrnující vystupování na jednom pódiu s NiceLand, Hentai Corporation nebo Eddie Stoilow i účast na českých festivalech včetně těch major. Hudba Chuti vychází z rocku a crossoveru s výraznými vlivy funku a ska. Už na první poslech hodně zaujmou vtipné texty o neotřelých tématech - která jiná skupina třeba zpívá o skocích do vody? Kdo má tenhle typ šlapající muziky rád, může se těšit na demo, které kapela chystá po prázdninách. V Chapeau Rouge Chuť předvedla energický set, v jehož průběhu se publikum minimálně ztrojnásobilo. Co na tom, že sál spíš než věrní fans zaplnili hlavně kalící turisté z UK a USA? :) Po koncertě jsme s Honzou (zpěv, keys), Štěpánem (kytara), Karlem (basa) a Kubou (bicí) porozprávěli:

Oficiální tisková zpráva praví, že hrajete electro - crossover. Pod tím bych si dokázal představit spíš muziku typu Sunshine nebo A Banquet, jak tohle vlastně vzniklo?

Honza: Tahle stylová zařazení, kterých už se o nás psalo přehršel, nás vždycky hodně pobaví. My hrajeme svůj vlastní mix různejch stylů, a jak si to kdo zaškatulkuje, je nám celkem jedno.

Dneska na vás přišly desítky rozjařenejch americkejch turistů, tak to hádám ale nebývá pokaždý? Jaký je vlastně vaše publikum?

Honza: Pár Američanů do Chapeau dorazí vždycky, ale dneska už to fakt bylo trochu moc..
Štěpán: U nás v Plzni jsme zavedená kapela a máme tam stabilní fan-base. V Praze hrajeme cca 3x do roka a dá se říct, že už jsme si tady taky vybudovali svý publikum. Nejvíc fanoušků nám vždycky přibude po účasti na nějakým velkým festivalu.
Kuba: Hrajem zkrátka pro lidi, kterým se naše muzika líbí, a neřešíme, co za typ publika by to měl být.

Jaký máte jako kapela ambice, berete to spíš jako hobby - párkrát do měsíce si zahrát - nebo se chcete posunout někam jinam?

Štěpán: Já si v tomhle absolutně nedělám žádný předsevzetí - prostě co má bejt, bude.

Spolupracujete s projektem Helpband, který má za cíl pomáhat začínajícím kapelám. Co vám tato spolupráce přinesla?

Honza: Přinesla nám hlavně promo, který bysme si sami těžko dokázali udělat - třeba o nás byla zmínka na Óčku. Projekt občas pořádá festivaly v krajích - Helpband Tour - taky dobrá věc. No a třeba to, že jseš tady dneska ty, je předpokládám taky důsledek jejich promotion.

To je fakt :) Otázka na závěr: Kterej současnej hudební směr nebo interpret by podle vás mohl v blízké budoucnosti výrazně ovlivnit podobu rockové hudby?

Kuba: To je úplně jasný: Rozhodně Chuť!

Díky za rozhovor, a ať se daří!

Pár ukázek tvorby kapely si lze poslechnout na jejích stránkách www.chutmusic.cz.