Mount Kimbie, Stanzim, Kubatko, Subject Lost, Mike...

|
Mount Kimbie, Stanzim, Kubatko, Subject Lost, Mike...
Datum: 
Sobota 21. Květen 2011 - Neděle 22. Květen 2011
Město: 
Praha
Místo: 
MeetFactory
Návštěvnost: 
~ 300/den
Účinkující: 

Mount Kimbie, Stanzim, Kubatko, Subject Lost, Mike_H
Animal Collective, Teengirl Fantasy

Díky tomu, že se organizatorům dvou polských zastávek evropského turné Animal Collective těsně před termínem konání roztřásla kolena, mohl v pražské MeetFactory tento víkend vzniknout jakýsi minifestival současné elektronické hudby. Promotéři smíchovského klubu totiž využili nabídky na přesun show Animal Collective (včetně dalších Američanů Teengirl Fantasy v roli předskokanů) do Prahy. A protože času na promotion nezbývalo mnoho, rozhodli se využít synergie s koncertem Mount Kimbie o den dříve a potenciální návštěvníky obou akcí motivovat zvýhodněnými vstupenkami.

Sobotní akce se oficiálně jmenovala Education Party no. 1 a má být "první z řady klubových nocí, na které se budou představovat vyhlášení interpreti nezávislé scény společně s nadějnými domácími tvůrci. Záměrem je prezentovat českému publiku současné hudební trendy a poukázat na lokální autory, kteří s nimi dokáží držet krok." Tolik oficiální materiál. Konkrétně bych z přehršle před- a po-skokanů hlavních hvězd večera Mount Kimbie rád zmínil alespoň černého koně pražské nezávislé scény, Kubatka. Ten představil písně ze svého aktuálního alba Vzduchoplavec, oceněného Andělem. Nutno přiznat, že zvolená forma pódiové prezentace (sám Jakub Holovský za laptopem, částečně skrytý za dekoracemi) nebyla právě nejatraktivnější. Možné koncertní východisko pro Kubatka do budoucna se však ukázalo v samém závěru, kdy ho přišel doprovodit zpěvem Šampon z nyní pauzírujících Sporto. Přestože jsou oba spíše introvertní typy, příchodem Šampona začala na podiu fungovat poměrně zajímavá chemie nového, přízračnějšího druhu, než tomu bylo v éře Sporto, a dva společné songy vyzněly ještě líp než na desce.

Zajímavé je, že určitému pódiovému tápání se nevyhnulo ani vystoupení samotných Mount Kimbie. Své zadumané hudbě z debutového alba Crooks & Lovers se pokusili vtisknout tanečnější podobu, což je na jednu stranu logický a posluchačsky vstřícný krok, zároveň tak ale leccos ze své originality nechali za dveřmi studia.

Paradoxně velmi podobný dojem jsem měl i z nedělního vystoupení Teengirl Fantasy. Jejich třičtvrtěhodinový set nepostrádal gradaci a ve finále ani groove. Přesto nemůžu říct, že bych po jeho zhlédnutí měl chuť si to dát znova. Nejvýraznější impresi z obou večerů nakonec jednoznačně vyvolali The Animal Collective a zdaleka to nebylo jen proto, že už v Praze hráli. Jejich největší devízou je, že jsou na pódiu sví. Narozdíl od svých předskokanů i Mount Kimbie zcela ignorují jakékoliv trendy v duchu úvahy typu: "K čemu mám reflektovat nějaký dubstep, když 99 procent Američanů (nebo Čechů) stejně ani neví, že něco takového existuje?" A tak raději rozvíjejí svůj americky humpolácký styl, který sice pro druhé poskytuje pramálo prostoru k rozvíjení/následování, ale zase najít si svůj vlastní flek, ze kterého mě nikdo jiný nemůže vyšoupnout - to je přece odnepaměti považováno za výhru, no ne?! Není tedy divu, že během jejich setu došlo třeba i na duet Aveyho Tarea se sebou samým nebo reminiscence halekajících cowboyů stejně jako výjevy ze světa hracích automatů. Syntezátorová hudba přece jen stále nemá v USA silnou tradici, a tak je dovoleno téměř vše - viz další U. S. electro exoti LCD Soundsystem.

Jak už se stalo na podobných akcí zvykem, minimálně polovinu účastníků tvořili cizinci. Pokud chcete přispět ke zvýšení reputace domácího publika, máte možnost hned zítra, kdy bude mít tento "festival" v MeetFactory dozvuk v režii původem španělského sdružení Crystal Fighters.