Alice in Chains - The Devil Put Dinosaurs Here

|
Kategorie: 
Alice in Chains - The Devil Put Dinosaurs Here

5.4 2002, v toto magické datum postihla hudební branži další neuvěřitelná rána a svět přišel o jednoho z nejlepších zpěváků vůbec. Layne Staley byl nalezen mrtev ve svém bytě v Seattlu, předávkován směsí heroinu a kokainu. Skončila tak i dráha legendárních Alice In Chains. Po čtrnácti letech se Jerry Cantrell oklepal, vylezl opět na světlo s novým zpěvákem Williamem DuVallem a s výborným albem Black Gives Way To Blue a po dalších necelých čtyřech letech se Jerry a jeho spoluhráči vrací se zbrusu novou, ještě našlapanější deskou The Devil Put Dinosaurs Here.

Počínaje skladbou Hollow, která byla vypuštěna v předstihu a všechny celkem uchvátila, uslyšíte ty klasické tvrdé, temné Jerryho kytarové riffy, které jsou teď ještě temnější a ostřejší. Nechybí ani hypnotické sekvence jako tomu bylo na Black Gives Way To Blue, konkrétně skladby Pretty Done nebo The Devil Put Dinosaurs Here, které jsou podobně naaranžované jako skladby z předchozího alba. Téměř všechny vokálové linky si více zakládají na charakteristickém dvojhlase DuValla a Cantrella než předchozí. Někomu to může přijít celkem otravné, nicméně já to hodnotím hodně pozitivně.

Pomalých, akustických balad se na albu opravdu moc nedočkáme. Ze všech těch hřmotných kytarových riffů vyčnívají snad jen ScalpelChoke, které stejně vygradují do stejné podoby jako zbytek skladeb. Zkrátka nic pro fanoušky Jar of Flies.

Z počátku zní celá deska poněkud prvoplánově, nijak neoplývá rozmanitostí, samé tvrdé riffy a silné, podmanivé bicí party, ale možná proto je tak chytlavá. Muzika se nese spíš v takovém klidném downtempovém duchu, nikam moc nevybočuje, ovšem pulzuje neskutečně silnou atmosférou.

The Devil Put Dinosaurs Here se v základě hodně podobá desce předchozí, nicméně detaily jsou zde mnohem propracovanější a procítěnější. Z alba sálá neskutečně temná, silná atmosféra, což už nám v předstihu napovídal i klip ke skladbě Hollow. Pokud budou Alice In Chains pokračovat takovým směrem i dále, bude to pro ně jedině dobře.

 

Hodnocení: 
80%
Žánr: 
Grunge
Rok vydání: 
2013
Length: 
1:07:16
Hudebníci: 

Jerry Cantrell
Sean Kinney
William DuVall
Mike Inez

Tracklist: 

1. Hollow
2. Pretty Done
3. Stone
4. Voices
5. The Devil Put Dinosaurs Here
6. Lab Monkey
7. Low Ceiling
8. Breath on a Window
9. Scalpel
10. Phantom Limb
11. Hung on a Hook
12. Choke

Vydavatel: 
EMI