esazlesa / five seconds to leave - split LP / CD

esazlesa / five seconds to leave  - split LP / CD

Jako děcko na dudlík jsem se těšil na tohle splitko. Netrpělivé očekávání protínaly obavy, jestli se esům ještě vůbec může podařit překonat předešlý počin nebo alespoň dosáhnout stejné mety. Tak trochu s obavami jsem vkládal desku do přehrávače… Jak se ale ukázalo, mé obavy nebyly vůbec na místě…

Desku otevírají (stranu A okupují) five seconds to leave z Jindřichova Hradce. Kolik slabších jedinců doženou jejich tři vály k sebevraždě si netroufám ani odhadnout. FSTL jsou mistři nihilismu. Valí před sebou svůj hlen a vše, co jim stojí v cestě, nemilosrdně posílají do kolen. Odhaduji, že jejich koncerty budou buď  totální propadák nebo naopak absolutní psycho, který přivede celej sál do tranzu. Po jejich show očekávejte telefonát se slovy: „Za sedm dní zemřeš!“ Osobně nejsem kdovíjak odvázanej přívrženec motání se na jednom místě a omílání stejnýho třítónovýho motivu pořád dokola.

Pro five seconds to leave není problém stvořit šesti sedmi minutovej song, jehož pomalá valivá a hrdlo svírající atmosféra vás naprosto pohltí a semele. Dnes slyším jejich tři songy teprve podruhé a vím, že zase hodně vody uteče, než si je pustím znova. Každopádně, úplně si dokážu představit rozpoložení, ve kterým si je maximálně vychutnám. K takovéhle situaci ale dochází maximálně… ehm jednou za deset let.

Jó, to esazlesa, ty jsem od tý doby, co jsem je poprvé pustil, nevypnul. Už jen ten obal. Strana five seconds to leave s industriálním motivem. Strana esazlesa - stromy, mraky… typický esa. (Hodně pěkný, jednoduchý sladění obalu). Nečekejte ale procházku růžovou zahradou. Sice to není tak nihil jako FSTL, ale taky se nemůžeme bavit o žádném optimismu. Jen těch tónů je víc, melodie bohatší a oprátka není tak těsná na krku.

Jak už jsem v úvodu naznačil, esa ťali opět do černýho. Kam tihle chlapíci na ty svoje nápady chodí?! Prostředí Chebu, ač už jsou všichni členové přestěhovaní do Plzně, se nezapře. Pořád je to něco, co minimálně na český scéně nemá obdoby. Kytary pořád lítaj ve vejškách, bicí drtí nekompromisní rytmiku a basa, ta prostě zabíjí. Přidej si masakrální, naléhavou, živelnou show na koncertech a dostaneš esazlesa. Na tomhle splitku přidali kluci na naléhavosti, hlavně Bouše svým vokálním projevem zatnul tak, až běhá mráz po zádech. Přesvědčivej je hlavně v dynamicky totálně vygradovaných mluvených partech, ve kterých přednáší ty svoje texty, který asi málokdo pochopí. Jedno je ale jistý, budete nad nima přemýšlet, ať chcete nebo ne!!!

Spousta kapel má lyriku o tíživých tématech dnešní doby nebo osobních problémech. Five seconds to leave dokážou předat poselství beze slov. Esazlesa s jejich pomocí zase tak, jako málokdo na světě. A i když asi nemá smysl nic říkat, jedno je jistý, jsme prostě jen průměrný děti historie. Pamatujte si to!


Mimochodem, deska vychází za kooperace více labelů (NAAB, Pure Heart Records, Fullmoon, Naše desky, Exitab) taky na průhledném vinylu s download linkem, hm…

Hodnocení: 
91%
Žánr: 
emocore, postrock, nihil, punk
Rok vydání: 
2012
Length: 
40:39
Hudebníci: 

five seconds to leave:
Hromy - basa
Víťa - bicí
Vašek - kytara

esazlesa:
Bouše - kytara, zpěv
Zdeněk - kytara
Honza - bicí
Ondra - basa

Tracklist: 

five seconds to leave:
dogs of war
las voces no son sufficientes
lifetime ain´t enough to cure This

esazlesa:
nechci se vrátit
nemá smysl nic říkat
průměrný děti historie
zdenku

Vydavatel: 
NAAB, Pure Heart Records, Fullmoon atd.