Cynic - Re-Traced

|
Kategorie: 
Cynic - Re-Traced

Cynic – Re-Traced (EP) (2010)

Americká progress-deathmetalová kapela Cynic vydala svou první desku roku 1993, na jejíž pokračování jsme si museli počkat celých dlouhých patnáct let – roku 2008 vyšlo druhé album Traced In Air, které mělo oproti debutu podstatně lepší zvuk (rozhodně co se bicích týče) a celkově jinou atmosféru, což se po tak dlouhé době dá chápat. Letos vyšlo EP, které, jak je i z názvu znát, obsahuje předělávky právě z předloňského Traced in Air.

Hned na první poslech je jasné, že se nebude jednat o jen kosmetické úpravy. Skladby jsou pojaty velmi odlišně – na desce se objeví prvky elektroniky, které by od Cynic asi nikdo moc nečekal. Paradoxně ubylo vokalizéru, který zpěvák a kytarista Paul Masvidal používal skoro všude, takže už nezní jako ztracená víla. Všechny přearanžované skladby mají komornější výraz, působí až unplugged dojmem (v Integral dokonce nejsou ani bicí ani baskytara), který však kapele sluší stejně jako zkreslené kytary. Poslední skladba na desce je novinka, která směr působí jako spojení mezikrok mezi minulou deskou a zbytkem EP.

Celkově nový počin zní jako něco, co by klidně mohla vydat Anathema, a nikdo by se nedivil. Stejně jako tato anglická kapela se Cynic pomalu přesouvají k jemnějším polohám a nechávají emoce promlouvat čím dál méně zkreslenou kytarou a čistým vokálem namísto growlu. Paul Masvidal dospívá. Uvidíme, co předvede na dalším dlouhohrajícím albu, které by mělo vyjít již příští rok...

Hodnocení: 
75%
Žánr: 
progressive-death metal
Rok vydání: 
2010
Length: 
23:08
Hudebníci: 

Paul Masvidal – zpěv, kytara, kytarový syntezátor
Sean Reinert – bicí, perkuse, klávesy Robin Zielhorst – baskytara
Tymon Kruidenier – sólová kytara

Tracklist: 

01) Space
02) Evolutionary
03) King
04) Integral
05) Wheels Within Wheels

Vydavatel: 
Season Of Mist