J.A.R.

|
J.A.R.

Skupina J.A.R. byla založena symbolicky 17. listopadu 1989. Základní sestavu tvořil v té době autor hudby Roman Holý a duo „akademických“ raperů Oto KlempířMichael Viktořík.

Po prvních dvou rockovějších albech (Frtka v roce 1992 a Mydli to! v roce 1994) ukázala kapela svoji sílu a potenciál především na revolučním třetím albu Mein Kampfunk z roku 1997, kde již plně zpívá Dan Bárta. Na albu s říznou dechovou sekcí a výpravným bookletem od Lely Geislerové se objevují první velké hity jako Maksimig nebo Hnědojed

O dva roky později, v roce 1999, vydává J.A.R. svoje čtvrté řadové album Homo Fonkianz poprvé na labelu Sony Music/Bonton/Columbia již v pevném desetičleném složení Holý, Viktořík, Klempíř, Bárta, Zbořil, Balzar, Chyška, Jelínek, Kaspar a Kop. V témže roce vydávají také videokazetu s názvem V deseti letí desetiletím. 

Další řadové album si fanoušci vykřičeli až v roce 2002, kdy vyšlo album Nervák, které se od rockových prvků více obrátilo k popu a disku – samozřejmě s převažujícím funkem. Na albu jsou singly Metamegamastítko a Jsem pohodlný, ke kterým byly natočeny videoklipy. Klip Jsem pohodlný režíroval osvědčený Zdeněk Suchý, autor klipů pro Monkey Business nebo Dana Bártu. 

V roce 2006 vyšlo zatím poslední řadové album Armáda špásu, které se stylem vrátilo k rockovějším opusům kapely. Album obsahuje dva singly: Superpéro a Doufám, který má i klipovou podobu. 

V roce 2011 vydává nejnovější album Dlouhohrající děcka, které se opět vrací ke kořenům.

Žánr: 
funk, jazz, rap
Aktivní roky: 
1989 - současnost
Země původu: 
ČR
Město: 
Praha
Současní členové: 

Michael Viktořík - rap
Oto Klempíř - rap
Dan Bárta - zpěv
Roman Holý - klávesy, zpěv
Miroslav Chyška - kytary
Pavel Bady Zbořil - bicí
Robert Balzar - bassa
Filip Jelínek - trombón
Radek Kašpar - saxofon
František Kop - saxofon

Labely: 

Sony BMG

Alba: 

2011 Dlouhohrající děcka
2006 Armáda špásu
2002 Nervák
1999 Homo fonkianz
1997 Mein Kampfunk
1994 Mydli to!
1992 Frtka