Please The Trees vydávají novou desku

Please The Trees vydávají novou desku

„Každá hodina na turné, kdy nic neděláš, je promarněná,“ tvrdí zpěvák a kytarista, frontman kapely Please The Trees, Václav Havelka. Je to krédo, jímž se kapela řídila i vloni v zimě a právě díky němu vznikla nová deska Carp.

Na poslední chvíli před nástupem do letadla směr Chicago se Please The Trees dozvěděli, že z nasmlouvaných pětadvaceti koncertů ve Spojených státech jim dva odpadly. Mohly to být dva dny volna. Ale taky šance podívat se do detroitského nahrávacího studia High Bias a zkusit tam něco natočit. To studio totiž vlastní a obsluhuje Chris Koltay, jenž spolupracoval s mnoha Please The Trees blízkými umělci a na něhož (a jeho studio) slyšeli chválu už od Akron/Family, Swans nebo od Father John Misty. Teď se rýsovala možnost se tam vypravit. Ještě v letadle si Havelka s baskytaristou Mírou Syrným a bubeníkem Janem Svačinou řekli, že nových „věcí“ mají vlastně dostatek a na druhý den už seděli v linkovém autobuse Greyhound, kde nefungovalo topení a byla příšerná zima, a razili si cestu sněhovou bouří na Detroit.

„Chris na nás byl perfektně připravený,“ říká Havelka. Secvičená kapela se okamžitě pustila do nahrávání. Vše se jelo naživo, v jedné místnosti bez sluchátek, maximálně dvakrát, žádné piplání. Za noc nahráli šest skladeb, ráno další dvě, které na místě dopsali, a bylo hotovo. „Odjížděli jsme odtamtud a ani jsme si to neposlechli. Ještě jsme netušili, že máme desku,“ vzpomíná na tu zkušenost Havelka. 

Další ze zázračných setkání na konci onoho pro Please The Trees již třetího amerického turné se konalo, když Havelka pozval na newyorské vystoupení básníka Stevea Dalachinskeho, jenž je zvyklý svá čtení vést za doprovodu jazzových i rockových muzikantů. Nejenže dorazil a vystřihl si s kapelou improvizaci (na popisovaném albu se nachází coby bonusový track CD verze), ale ještě na Havelku zašel jazykově dohlédnout do studia Rivington66 v New Yorku, kde se dodělávaly texty a zpívaly vokály. Album teď bylo kompletní. 

Od úvodní All I Wanna Do po instrumentálně tribální hradbu Petr Humpal, je album Carp v diskografii Please The Trees ojedinělé syrovostí, neučesaností a spontánností. Rychlost i podmínky vzniku nahrávky kapele umožnily zachytit energii a sílu, které je schopná naživo. Carp zachycuje atmosféru okamžiku a má zvuk tří muzikantů ve zkušebně ponořených do své hudby. Což je přesně ten pocit, kvůli němuž se zakládají kapely. 

Přitom to není deska natočená v zahraničí kvůli promo efektu. „Nejezdíme tam s ambicí dobýt svět, ale poznávat ho," říká Havelka o albu, jež tak vzniklo vlastně náhodou, za šťastných okolností, nízkonákladově a jen na základě přirozených osobních kontaktů, které si Please The Trees za deset let své existence dokázali vytvořit. Na Carpu se tak hudebně i produkčně zhmotňuje schopnost kapely uchopit každou zdánlivě malou příležitost a vytěžit z ní maximum.

Carp v detailech a kreditech:

( / r |> [Carp] je čtvrté řadové album v diskografii Please The Trees, vychází 3 roky roky po předchozím A Forest Affair z roku 2012, jež v Kalifornii produkoval Jonathan Burnside a za které byla kapela oceněna žánrovou cenou Anděl.

( / r |> [Carp] natočili Please The Trees tentokrát metodou naživo (navíc během čtyřiadvaceti hodin!!!) v americkém Detroitu ve studiu High Bias Recordings a za pultem seděl Chris Koltay (Akron/Family, Liars, Swans, Deerhunter, A Place To Bury Strangers, Father John Misty a další). Please The Trees zde nahrávali v rámci svého čtvrtého turné po USA v únoru a březnu 2014, během něhož kapela odehrála 23 koncertů ve 27 dnech, mimo jiné společně s Ryley Walkerem, Wrekmeister Harmonies, Lord Buffalo, Al Lover, Cosmonauts, Kid Congo Powers & The Pink Monkey Birds, Endless Bummer, The Coathangers, Habibi, Creaturos, The Silks a také s Roky Ericksonem. Volno na natočení budoucího alba ( / r |> [Carp] připadlo na 27. / 28. 2. 2014. Vokály lídr skupiny Václav Havelka pak nazpíval 28. 3. 2014 v New Yorku ve studiu Rivington66 a nahrál je Phil Weinrobe.

O mastering alba se později postarala Heba Kadry ve studiu Timeless Mastering v Brooklynu. Vinyl cut v laboratořích Trutone Mastering připravil Carl Rowatti. Heba Kadry je podepsána například pod masteringem alb kapel a umělců jako Ty Segall, Lightning Bolt, The Mars Volta, White Hills, Lower Dens, Wooden Shjips, Liturgy, Black Pus, Cy Dune, Pontiak či Moon Duo. Carl Rowatti zas v minulosti pracoval pro Devo, Bruce Springsteena, The Rolling Stones, Dandy Warhols, GG Allina a mnoho dalších.

Produkovali Chris Koltay a PTT. Veškeré nástroje obsluhovali Vac Havelka, Jan Svačina a Míra Syrný, kromě elektrické kytary v písni Consider Death a syntezátoru v písni Missing Feeling Nothing – na ty zde hrál Chris Koltay. Zpěv: Vac Havelka.

Hudba: Please The Trees. Texty: Vac Havelka, jazyková úprava Steve Dalachinsky a Anna Adler.

Nahrál a smíchal Chris Koltay ve studiu High Bias Recordings (Detroit, Michigan). www.highbiasrecordings.com
Zpěvy nahrál Phil Weinrobe ve studiu Rivington66 (New York, New York) www.rivington66.com
Mastering: Heba Kadry ve studiu Timeless Mastering (Brooklyn, New York) www.timelessmastering.com
Vinyl cut připravil Carl Rowatti v laboratořích Trutone Mastering (Nanuet, New York) www.trutonemastering.com
Autor titulky obalu: Hubert Suchý - www.humanart.cz/portfolio/hubert.suchy
Grafika: Cartonclan - www.cartonclan.cz
Promo foto: Jůlie Hrnčířová – http://juliehrncirova.blogspot.cz/ 

Please The Trees: ( / r |> aktuálně v datech:

19. 8. veřejná poslechovka alba z LP desky a předpremiéra videoklipu k písni s názvem Suite F, Containall Stalin, Praha: https://www.facebook.com/events/1680100735543442/

07. 9. mediální premiéra videoklipu k písni Suite F na iDnes

07. - 11. 9. exklusivní stream alba na Radiu Wave

18 a 19.9. proběhne druhý ročík festivalu Pro zachování divočiny na Šumavě: https://www.facebook.com/events/1607973149480780/

21. 9. vychází album ( / r |> [Carp]  na CD, LP a jako digitální download u vydavatelství Starcastic Records

22. 9. proběhne křest alba ( / r |> v Přístavu 18600, Praha + special guest: Obelisk Of Light

20. 10. Radio Wave Live Session na valníku, Ostrava + special guest: Obelisk Of Light

Další žurnál

V září přijede do Prahy člen Wu-Tang Clanu Ghostface Killah

17. Červenec 2017 14:21 |
WU-BOX SÁGA POKRAČUJE. V ZÁŘÍ PŘIJEDE GHOSTFACE KILLAH.
... Zobrazit celý článek

Bruno Ferrari vydává "torrentové" EP a trhá rekordy na Startovači

13. Červenec 2017 09:34 |
Zhruba dva roky po veleúspěšné kampani Mortal Cabinet, společného projektu s Řezníkem a Františkem Štormem, se Samir Hauser vrátil na Startovač pod vlastním alter egem Bruno Ferrari. A podařilo se mu tam za pouhé 3 dny překonat cílovou částku 180 tisíc korun.
... Zobrazit celý článek

Skotští Mogwai oznamují předkapelu Sacred Paws - 31. 10. - Praha Roxy

12. Červenec 2017 08:45 |
MOGWAI + support SACRED PAWS (UK) 31. říjen 2017, Roxy, Praha Mogwai představí Praze své svěřenkyně Sacred Paws  7. července, Praha - Na svém podzimní turné k chystané desce Every Country's Sun, vyráží skotská post-rocková senzace Mogwai s dívčím duem Sacred Paws. Debut předskokanek vyšel na kapelním labelu Mogwai Rock Action.
... Zobrazit celý článek

Brutal Assault 2017 - VYHLAŠUJEME BOJ PROTI FRONTÁM

10. Červenec 2017 11:13 |
Naše nová služba FULFILLMENT, o které jsme vás informovali, je jenom jednou součástí naší strategie, která zabrání opakování loňských středečních front u vstupu, které máme stále na paměti. Nejdůležitější zbraní bude dvojnásobné navýšení odbavovací kapacity. U vstupu budou letos dva odbavovací stany, každý se stejnou kapacitou, jaká byla celkově vloni.
... Zobrazit celý článek