FESTIVAL SUDETY 2015

FESTIVAL SUDETY 2015

Festival Sudety

7. ročník
(www.festivalsudety.czwww.ukp98.cz/sudety a facebook.com/festival.sudety) 

Záštitu převzala doc. PhDr. Michaela Hrubá, Ph.D., děkanka FF UJEP. Děkujeme! 

Již 7. ročník vzniká za spolupráce spolku Ústecká kulturní platforma 98 a Filosofické fakulty UJEP. Proběhne v několika blocích mezi 14. listopadem a 16. prosincem 2015 - v hostinci Pod Kaštany, na Filosofické fakultě, v Hraničáři a Činoherním studiu. 

Tradičně je věnován lidským právům a moderním dějinám střední Evropy a nabídne pestrý program zaměřený tentokrát zejm. na 90. l. 20. stol., vyrovnávání se s nadcházející osobní svobodou i svobodou slova a životem v nově uspořádané demokratické společnosti. 

Autentické příběhy lidí, kteří morálně odolali nebo se obětovali za druhé, i těch, co podlehli a - byť často za okolností, které si těžko dokážeme představit - podepsali smlouvu s ďáblem, příběhy často prosté i neuvěřitelné zároveň, budou utvářet hlavní dramaturgickou linii. 

V sobotu 14. 11. (19:00) vše odstartuje koncert Na tři akordy s podtitulem ‘Žádné dílničky, žádné workshopy. Jen umělci, kteří ustáli svoji slávu“ pořádaný v rámci výstavního projektu Severní Polabí - Underground a disent na Ústecku v 70. - 80. letech 20. století v hospodě Pod Kaštany (Do Vrchu 29, 403 40 Ústí n. L. - Skorotice). Součástí akce s 12 vystupujícími skupinami bude i výstava a dobová výzdoba mapami ČSSR. 

V pondělí 16. 11. (17:00) vypukne na půdě Filosofické fakulty konference Slova a svoboda, jíž organizují studenti k Mezinárodnímu dni studentstva - 17. listopadu. „Naším společným záměrem je poukázat na nejrůznější historickou, myšlenkovou a filosofickou perspektivu, oscilující mezi nutností garantovat svobodu projevu na jedné straně a zachovávat zodpovědnost za tuto svobodu na straně druhé“, popsala za organizátory studentka Mirka Salavová. Konference pokračuje v úterý 17. a v pátek 20. listopadu. 

Ve sváteční den 17. 11. (17:00) je pro Vás připraveno divadelní monodrama Byly jsme tam taky (Dagmar Šimková) o politických vězenkyních 50 let. Vzniklo r. 2011 pro 3. ročník Festivalu Sudety a exceluje v něm herečka Nataša Gáčová, t. č. působící v brněnském Národním divadle a Strašnickém divadle v Praze. Představení proběhne i pro školy, a to ve středu 18. listopadu (10:00). 

Druhý blok uvede spolek ProKompot - 19. Pecha Kucha Night, večer v duchu celosvětově rozšířené a velmi oblíbené formy prezentace tvůrčích osobností, tentokrát na téma „Divoká devadesátá“, v úterý 1. 12. (19:00) v Hraničáři. 

O 3 dny později, na stejném místě - v pátek 4. 12. (19:30) - uvedou autoři Martin Ryšavý a Pavel Kopecký v severočeské premiéře film Na vodě - příběh několika postav pohybujících se na vodách a cestách podkrušnohorské krajiny, jež je sama v pohybu, nevyzpytatelná, nejistá a nestabilní, nicméně ohromující a téměř snová. 

Neděle 13. 12. je jako stvořená pro zimní procházku po Zaniklých obcích Sudet. Navštívíme Petrovice (Peterswald), Hladov (Hungertuch), Nový Dvůr (Neuhof), Rájec (Raiza), Antonínov (Antonsthal), Lada (Brache), Cihlářský rybník (Ziegelteich) či Havraní (Rabenhaus), vede Milan ‘Pekky’ Bouška a sraz je v 10:15 u Hraničáře. 

Ve středu 16. 12. festival zakončíme speciálním komponovaným podvečerem ve foyer Činoherního studia. V 17:00 začneme scénickým čtením z knihy Magor dětem, jíž napsal básník Ivan Martin Jirous během těžkého žaláře ve Valdicích. V 18:00 proběhne vernisáž výstavy Underground na Ústecku v 70. a 80. letech 20. století, při níž budou představeny nové panely o punkových a rockových kapelách, které zde působily na přelomu 80. a 90. let. Od 18:30 uvede Mgr. Markéta Brožová přednášku Hašišoví bratři. „Případ byl jedním z těch, kdy se komunistický systém zbavoval vnitřních nepřátel. Prohřeškem těchto lidí byl podpis Charty 77. Režim ale na ni nechtěl zbytečně upozorňovat - doma a především v zahraničí, volil tedy cestu vykonstruovaných procesů a signatáře kriminalizoval. Výsledkem byla obvinění z toxikománie a vysoké tresty“, říká historička. 

Program se stále vyvíjí. Všechny aktivity, koncepci a novinky lze sledovat na stránkách www.festivalsudety.czwww.ukp98.cz/sudety a facebook.com/festival.sudety.

Další žurnál

V září přijede do Prahy člen Wu-Tang Clanu Ghostface Killah

17. Červenec 2017 14:21 |
WU-BOX SÁGA POKRAČUJE. V ZÁŘÍ PŘIJEDE GHOSTFACE KILLAH.
... Zobrazit celý článek

Bruno Ferrari vydává "torrentové" EP a trhá rekordy na Startovači

13. Červenec 2017 09:34 |
Zhruba dva roky po veleúspěšné kampani Mortal Cabinet, společného projektu s Řezníkem a Františkem Štormem, se Samir Hauser vrátil na Startovač pod vlastním alter egem Bruno Ferrari. A podařilo se mu tam za pouhé 3 dny překonat cílovou částku 180 tisíc korun.
... Zobrazit celý článek

Skotští Mogwai oznamují předkapelu Sacred Paws - 31. 10. - Praha Roxy

12. Červenec 2017 08:45 |
MOGWAI + support SACRED PAWS (UK) 31. říjen 2017, Roxy, Praha Mogwai představí Praze své svěřenkyně Sacred Paws  7. července, Praha - Na svém podzimní turné k chystané desce Every Country's Sun, vyráží skotská post-rocková senzace Mogwai s dívčím duem Sacred Paws. Debut předskokanek vyšel na kapelním labelu Mogwai Rock Action.
... Zobrazit celý článek

Brutal Assault 2017 - VYHLAŠUJEME BOJ PROTI FRONTÁM

10. Červenec 2017 11:13 |
Naše nová služba FULFILLMENT, o které jsme vás informovali, je jenom jednou součástí naší strategie, která zabrání opakování loňských středečních front u vstupu, které máme stále na paměti. Nejdůležitější zbraní bude dvojnásobné navýšení odbavovací kapacity. U vstupu budou letos dva odbavovací stany, každý se stejnou kapacitou, jaká byla celkově vloni.
... Zobrazit celý článek