Nevím: Za svůj největší úspěch považujeme to, že jsme spolu vydrželi deset let

Nevím: Za svůj největší úspěch považujeme to, že jsme spolu vydrželi deset let

Puštějovská kapela Nevím by se dala s přehledem zařadit mezi stálice tuzemské klubové scény. Přestože oslovuje spíše mladší posluchače - své vrstevníky, má rozhodně dost slušně nakročeno k úspěchu většího měřítka.

Na začátku června jste v Ostravě předskakovali skotské rockové legendě Nazareth. Jak jste se cítili, když vás s touto nabídkou oslovili? Byli jste spokojeni s přijetím publika, případně se svým výkonem?

Dřív by nás ani nenapadlo, že bychom mohli předskakovat kapele takových kvalit, takže to pro nás bylo něco neuvěřitelného. Moc jsme se na tenhle koncert těšili a taky jsme měli na co. Publikum nás přijalo lépe, než jsme čekali. Víme, že nehrajeme hudbu, kterou bychom mohli oslovit fanoušky Nazarethu, ale na lidech to nebylo poznat. Myslím, že si to užili stejně jako my.

Vaše kapela nedávno oslavila celých deset let existence. Celou tu dobu hrajete v nepozměněné sestavě, navíc vám vlastně v době založení bylo všem okolo deseti let. To je opravdu úctyhodné.

To je pravda, na podzim 2012 jsme oslavili desítileté výročí a jsme na sebe tak trochu hrdí, že se nám to povedlo. Bohužel dnes není mnoho kapel, které spolu vydrží takovou dobu, ale nám se to povedlo a rozhodně to ještě nehodláme zabalit.

Nevím - 2003

foto: kapela Nevím na Revival festu, Příbor 2003

Hráli jste (případně hrajete) i v jiných kapelách nebo stále zůstáváte věrní svému jménu, které jste ta dlouhá léta budovali?

Kytarista Michal má odehraných pár koncertů i s jinou kapelou, ale všichni jsme ho v tom podporovali, protože to byla skvělá kapela a chod naší kapely to nikdy neovlivnilo. Ale tohle období skončilo už dávno. Teď se zase plně věnuje nám.

Co považujete za váš prozatím největší úspěch?

Úspěchů za sebou máme celkem dost. Za ten největší ale považujeme právě to, že jsme spolu vydrželi deset let. Je to takový náš pocit, že jsme něco dokázali.

Z vaší tvorby jde cítit přímočarost, na druhé straně ale i notná dávka energie a nasazení. „Odkoukali“ jste to od zahraničních neo-punkových kapel, nebo čerpáte výhradně z vlastních podnětů?

Všichni posloucháme denně různé kapely, snažíme se načerpat z nich nějakou inspiraci, ale už dávno jsme zjistili, že je pro nás jednodušší vymyslet něco svého, než se snažit napodobit jiného interpreta. Nikdy jsme ani moc neřešili styl, který hrajeme. Prostě děláme hudbu, která jde z nás a neřešíme, jestli je to moc punkové, popové nebo moc metalové.

Teprve nedávno jste vydali poslední řadovku, album s názvem Doba plná čísel. Co o ní můžete prozradit vaší hudby neznalým čtenářům? Nese se ve stejném duchu jako vaše předchozí desky?

Stejně jako každá kapela, i my se vyvíjíme, takže deska je zase trochu jiná než starší alba. Songy jsou podobné jako na všech našich deskách, jen jsme se snažili jim dát trochu moderní kabát. Strávili jsme ve studiu opravdu dlouhou dobu, kdy jsme hlavně hledali správné zvuky a efekty, ať každá písnička zní co nejlíp.

Vraťme se ještě k Nazareth; formovala vás nějakým způsobem jejich hudba - je to jedna z vašich inspirací, nebo jste nabídku předskakování vzali čistě z touhy si zahrát před početnějším publikem?

Když jsme začínali, měli jsme mnoho vzorů a kapel, které jsme obdivovali (např. AC/DC, Judas Priest, Led Zeppelin apod.). Ale Nazareth k nim bohužel nikdy nepatřil. Avšak kapelu Nazareth dobře známe a uvědomujeme si, co se nám povedlo. Byla to pro nás opravdu velká čest.

Neuvažujete třeba o rozšíření svých řad o nového člena? I když člověk kapelu buduje tak dlouhou dobu jako vy, není od věci trochu popřemýšlet o zpestření své tvorby novým, zajímavým instrumentalistou.

Byly doby, kdy jsme o tom přemýšleli. To už je ale za námi, jsme spokojeni, že hrajeme ve třech. Snažíme se tomu vše přizpůsobit při tvorbě písniček, takže s tím nemáme problém. Je možné, že kapelu v budoucnu rozšíříme o nějakého člena, zatím to ale rozhodně neplánujeme. Jsme spokojení.

Nevím - 2012

foto: Nevím živě, Uherské Hradiště 2012, © www.FotoLB.cz

Kde vás hudbymilovný lid může v nejbližší době vidět a slyšet? Jak často koncertujete?

Nejbližší koncert nás čeká 5.7. v našem rodném Pustějově s kapelou Segment, dále se taky 28.7. ukážeme v Novém Jičíně na Jičínfestu. Rád bych taky zdůraznil náš tradiční Vánoční koncert, který se koná 25.12. ve Studénce, bude to už 9. ročník. Všechny naše koncerty jsou k nalezení na našich webových stránkách www.nevim.kvalitne.cz

Nepochybuji o tom, že jste si již stihli vytvořit nějakou početnější fanouškovskou základnu. Chtěli byste svým obdivovatelům a obdivovatelkám něco vzkázat?

Samozřejmě víme o našich fanoušcích a fanynkách a moc si jich vážíme. Takže se pro ně snažíme dělat co nejvíc a oni to oceňují především na našem facebookovém profilu. Všem jim moc děkujeme za podporu, moc nám to pomáhá.

Děkuji za rozhovor a přeji vám hodně štěstí do dalších let. Ještě si dovolím malý osobní vzkaz, bez něj by to totiž nešlo; ta Vltava byla excelentní!

My taky moc děkujeme.