Moimir Papalescu: Možná přijde i kouzelník

|
Moimir Papalescu: Možná přijde i kouzelník

Moimir Papalescu se narodil v roce 1964 ve znamení blíženců jako Miroslav Papež. Během svého působení na české scéně prošel několika desítkami projektů různých žánrů a formátů, u řady dalších se podílel na tvorbě skladeb. Autorskou stopu tak zanechal například v uskupeních The Nihilists, Vanessa, Die Alten Maschinen, Dioda Boy, Bruno Ferrari, Magnetik, Gun Dreams či slavném kabaretu Zlatá kozačka.

Máně známým faktem je, že Moimir Papalescu vystudoval vysokou školu pedagogickou.

Nejbližší koncert Magnetik se uskuteční už zítra - 14. 2. 2012 v pražském klubu Rock Café. Společně s Magnetik vystoupí v rámci svého evropského turné také Thot z Belgie. Rozhovor s Grégoirem Fray z Thot si můžete přečíst tady.

Více informací o Magnetik najdete na www.magnetik.cz

Moimir Papalescu

 

Nejbližší koncert máš 14. 2. 2012 v Rock Café společně s kapelou Magnetik, s vámi zahrají také Thot z Belgie. Čím bude set Magnetiku neobvyklý?

Moimir Papalescu: Zahrajeme několik mých skladeb, které jsem v minulosti napsal pro Vanessu. Vanessa momentálně není koncertně činná, proto mi přišlo dobré ji alespoň takto připomenout.

 

Proč zrovna Vanessa? Proč ne třeba The Nihilists?

Když jsme končili se Sonjou a Hankem, slíbili jsme si navzájem, že ve svých dalších hudebních projektech nebudeme naše písničky interpretovat a to i z toho důvodu, kdybychom se někdy rozhodli skupinu znovu nastartovat. Takže hlavním důvodem tohoto experimentu je paradoxně fakt, že jsem v minulosti ještě nikdy nezpíval sólově česky. A proto i mě samotného zajímalo, jak se s tím vypořádám.

 

MAGNETIK (Adam Holý)

 

Jaké skladby konkrétně zazní?

Z Ave Agony v podstatě všechny, na kterých mám po hudební stránce výhradní autorský podíl - konkrétně Zrcadla, Mukamba, Spolkni ďábla, Fízl na speedu, Melodrama, Den kdy jsme ztratili koule a Ahoj chcípni. Některé zpívané, některé jen v instrumentální podobě. Kromě toho dáme i pár songů z alba Vanessa Gun, pár dosud nepublikovaných písniček a dojde i na několik klasických skladeb z repertoáru Magnetik.

 

Máte v plánu ještě nějaké další koncerty, které ozvláštníte písněmi, jež vznikly pod hlavičkou Vanessy nebo jde pouze o 14. 2. 2012?

Protože jde jen o experiment, jehož výsledek se dá předem jen stěží odhadnout, dopředu raději nic neplánujeme.

 

Kdo konkrétně je Magnetik?

Sestavu Magnetik kromě mojí maličkosti tvoří multiinstrumentalista Petr Venkrbec, který se mnou byl také v The Nihilists a v minulosti byl například významným členem Vltavy, Psích vojáků a mnoha dalších alternativních a jazzových skupin. Dále pak SM24 - s ním jsem byl již v Gun Dreams a v poslední době je členkou Magnetik i kytariska a klávesistka Mitsuko.

 

Na čem kromě Magnetik teď pracuješ? Ať už se na tom osobně podílíš nebo se pouze staráš o hudební stránku…

Aktuálně pracuju na svém prvním sólovém albu. První singl s remixy vyjde letos v květnu, album pak u X Production po letních prázdninách. Zároveň jsem pár písničkami přispěl i na nové album Bruna Ferrariho, které také vyjde již brzy, tuším v dubnu. Vzniká také materiál na páté studiové album Magnetik, které, když pánbůh dá, vyjde v roce 2013. A abych nezapomněl, ve stádiu dokončení je i náš jazzový projekt, na kterém jsme poslední 4 roky pracovali s Petrem Venkrbcem a který pravděpodobně ještě letos zkusíme vydat na vinylu a který také uvolníme k downloadu.

 

Moimir Papalescu (Adam Holý)

 

Prošel jsi spoustou projektů a kapel různých žánrů, na scéně se pohybuješ už spoustu let. Když bys měl zavzpomínat, který rok byl pro Tebe osobně profesně nejúspěšnějším a proč?

Pro mě jsou z tohoto pohledu důležité všechny projekty a díky nim i všechny roky, které jsem mohl věnovat hraní a komponování bez ohledu na nějaká oficiální ocenění.

 

Na co jsi v životě nejvíc hrdý?

Samozřejmě, že mě nesmírně těší, že jsem mohl stát na jednom pódiu s takovými velikány, jako jsou například Kraftwerk nebo že mám projekt, kde se mnou hrají členové jedné z mých nejoblíbenějších skupin, amerických Devo. Přesto nejvíc jsem hrdý a nejvíc si vážím spolupráce a přátelství s Petrem Venkrbcem, které trvá bezmála již neuvěřitelných 40 let.

 

Co považuješ za svoji největší slabost?

Netrpělivost.

 

Pozvi lidi na koncert Magnetik 14. 2. 2012 do Rock Café – proč si zrovna tuhle akci nesmějí nechat ujít!

Myslím, že to bude dost obskurní večírek, nehledě na to, že se na pódiu poprvé sejdou Petr Venkrbec a bubeník Vanessy Jarda Stuchlý (Maradona Jazz, ex-Michael´s Uncle). A možná přijde i kouzelník :-)