Last Chance To Die: Publikum v Čechách je jednoznačně nejlepší

|
Last Chance To Die: Publikum v Čechách je jednoznačně nejlepší

Last Chance To Die je kapela z německého Chemnitzu, hrající moderněji střižený metalcore, který ale nepostrádá prvky starší školy. Naživo se jedná opravdu o velkou porci energie. Přesvědčil jsem se o tom na letošním LT Festu. Vyzpovídat je byl už pak jen logický krok, když jsem se chtěl o téhle nadějné kapele dozvědět něco víc. Teď v prosinci budou znovu brázdit Českou republiku a mimo jiného s sebou přivezou i debutovou desku Suicide Party, ale o tom už na následujích řádcích...

 

 

Ahoj kluci, mohli byste na začátek zavzpomínat na vaše první kroky? Kdy vznikli Last Chance To Die, kdo byl u toho a proč zrovna tenhle název?

Vznikli jsme v roce 2006 ve složení Sebastian Grämer, Robby Wolf, Phillipp Lehmann, Kevin Mittelsdorf a Marcus Lenk. Ze začátku jsme zkoušeli skládat jednodušší písničky a měsíc od měsíce jsme dělali velké pokroky, až jsme později byli schopní odehrát opravdu dobrý koncert. Songy byly čím dál tím víc barvitější a hudebně techničtější. Přišly první koncerty, mimo jiné i se známějšími kapelami. V roce 2010 došlo ke změně na postu bubeníka, kdy odešel Phillipp a přišel k nám Sebastian Zander. Od té doby jsme se pořád zlepšovali a i naše muzika byla čím dál tím lepší.

Jméno „Last Chance To Die“ vzniklo po dlouhém přemýšlení. Byli jsme toho názoru, že název se k nám musí hodit a musí také vyjadřovat nejlépe naší muziku. Naším názvem chceme vyjádřit, že s každým novým rozhodnutím, s každou novou změnou musí člověk něco zanechat za sebou. Jinými slovy, musíme nechat něco „starého“ umřít, aby něco nového mohlo vzniknout.

 

Jak jste se dostali k muzice, kterou hrajete a proč hraješ, Basti, zrovna na basu?

Všichni pocházíme z malého města, které skýtá jen málo možností k tomu, aby se mladí lidé mohli bavit. Proto jsme všichni chtěli na něco hrát, dostali jsme nápad, založit kapelu. Zkušebnu jsme našli velice rychle - posloužil malý bungalov na Bastiho zahradě.

Basti: Hraju na basu už od začátku. Jednoduše k tomu došlo, protože do kapely chyběl basák. Smile

 

 

Vím, že vám brzy vyjde nová deska, co můžeme očekávat? Mohli byste říct, na co se můžeme těšit?

 

Suicide Party bude naše debutová deska, na které budou do jednoho celku zabalené naše nejlepší songy za poslední roky. Ty písničky mají, každá sama za sebe, vlastní strukturu a vypráví o všedních věcech, které se týkají každého z nás. Klademe velký důraz na melodie a tlačící moshparty. Při poslechu našich písniček se můžete bavit a přitom přemýšlet o určitých tématech týkajících se naší společnosti.

 

 

Plánujete natočit videoklip?

 

Písničku máme už vybranou a video je ve fázi plánování. Během několika příštích týdnů vytvoříme koncept a pustíme se do filmování.

 

 

Zaslechl jsem něco o Release Party, plánujete něco zvláštního, speciálního?

 

Na každý pád Release Party plánujeme, ale kdy to přesně bude, nemůžeme zatím říct. Oficiální termín je začátek roku 2012. V každém případě ale budeme mít desku sebou na českém turné, které podnikneme ve dnech 26. až 28. 12! Na tomto malém tour budete mít možnost si desku od nás koupit!!!

 

Basti, ty jsi mi říkal, že jste nedávno hráli s War Of Ages… se kterými zajímavými kapelami jste už hráli?

 

Už jsme sdíleli podium s několika „známějšími“ kapelami. Byli to například Maroon, Placenta, War From A Harlots Mouth, In The Midst Of Lions, Horse The Band, Do Or Die, Myra a mnoho dalších.

 

 

K tomu mám ještě jednu otázku. Co je pro vás důležitější, co hraje kapela za muziku, nebo jací jsou ti lidé?

Nejdůležitější je, jestli ti lidé jsou sympatičtí, přátelští a féroví! Když pak hrajou navíc ještě muziku, která se nám líbí, tak je to to nejlepší, co může být! Máme i tu zkušenost, že někteří lidé se na podiu chovají úplně jinak než v soukromí. Najdou se opravdoví kreténi, ale to jenom zřídkakdy. Většinou si člověk užije spoustu legrace.

 

 

Je nějaká vaše vysněná kapela, se kterou byste si chtěli zahrát a proč?

 

Je mnoho kapel, se kterými bysme si rádi zahráli. Ale kdybychom si měli vybrat jen jednu jedinou, byli by to As I Lay Dying, které máme rádi už od začátku a každé jejich album, které se objeví na trhu je pokaždé pecka a pokaždé nás něčím novým překvapí. Opravdu skvělá kapela.

 

Už několikrát jste hráli v Čechách, jaké je podle vás české publikum, a když byste měli srovnat koncerty u nás a v Německu, co se organizace týče, co je u nás dobré a co bychom podle vás, měli zlepšit?

Zjistili jsme, že publikum v Čechách je jednoznačně nejlepší. Je jedno, kde člověk hraje, všude je vždycky dost lidí, kteří se přišli podívat na kapely a podporují je. Člověk u vás potká lidi z nejrůznějších scén a všichni se baví spolu! Také zpětná vazba funguje mnohem lépe než v Německu. Lidé více chválí a aplausují! V Německu je obrovská metalová scéna, ale vždycky se to odvíjí od toho, že lidi nejdou na koncert proto, aby viděli kapely, ale aby se jeden před druhým předvedli. V každém případě byly koncerty v Čechách zatím to nejlepší, co jsme odehráli.

 

 

Už jsme to nakousli. Teď v prosinci odehrajete několik vánočních koncertů právě v České republice. Kde vás můžeme všude vidět?

Jak už jsem řekl, jsme na turné od 26 - 28 prosince. 26. hrajeme v Chebu, 27. v Plzni a 28. v Kamenici nad Lipou.

 

Pocházíte z Chemnitzu, bývalého Karl Marx Stadt a já mám jednu otázku. Hodně německých kapel říká během svých show, že jsou z VÝCHODNÍHO Německa, proč to? Jste nějak hrdí na svůj region? Jaké jsou vztahy mezi kapelami ze západu a východu? Pořádáte společné koncerty a nebo spolu hrajete spíše neradi…?

 

Existují určité rozdíly mezi východem a západem, ale spíše po stránce politiky. Co se koncertů a kapel týče, nehraje to žádnou roli. Mnoho kapel pochází z východu a jsou samozřejmě hrdí na svůj původ. Když se ale kapely z východu potkají s kapelama ze západu, rozumí si všichni velmi dobře, protože všichni mají stejný cíl a všichni pochází z té samé scény!!!

 

V Německu v minulosti bylo a stále je mnoho kapel, které jsou světově známé. Předpokládám, že všichni pracujete nebo studujete. Chtěli byste se jednou kapelou živit?

 

Samozřejmě všichni pracujeme, protože bez toho to v téhle hudební branži nejde. V Německu je jen hodně málo kapel, které si hraním vydělávají na živobytí. Jinak většinou lidi z kapel normálně pracují nebo studují. Co se nás týče, teprve budoucnost ukáže, jestli budeme moct naší kapelu nazývat prací.

 

 

Co máte v příštím roce v plánu? Nechystáte nějaké větší turné, festivaly atd?

 

Jo, něco plánujeme, v každém případě bychom chtěli větší turné jet, ale jak jsem řekl, zatím je to ve fázi plánování. Každopádně  nechceme vynechat Českou republiku.

 

Naše povídání se blíží ke konci, chtěl bych vám poděkovat za rozhovor a těším se na vánoční tour. Chcete ještě něco vzkázat našim čtenářům?

 

Lidi, zůstaňte pořád takoví, jaké jsme vás poznali, když jsme v Čechách hráli. Jste to nejlepší publikum, pro které jsme hráli a vždycky je to s váma zábava. Uvidíme se na koncertech v prosinci!