xZdenx (ex 5 SYMBOLS, LUMEN, EPISODE)

|
xZdenx (ex 5 SYMBOLS, LUMEN, EPISODE)

Tento rozhovor vznikl 13.8.2008. V současnosti už Zdeněk není členem 5 Symbols. Přesto si myslím, že tento rozhovor stále stojí za přečtení (pozn. administrátora).

Na začátek se mi trochu představte. Kdo na co hraje, jak dlouho spolu hrajete, kdo kde dřív hrál atd.

Složení je Zdenek - vox (ex Lumen, Episode), Jirka - guitar, Pepe (ex Orant) - guitar, Libor - bass (ex Deep inside), Cabeloss - drums (ex Orant). V této sestavě fungujeme přesně rok, ale stihli už jsme odehrát asi tak 40 koncertů, možná víc... a doufám, že sestava je nyní konečná. Jinak 5S hrajou asi 5 let, já jsem se přidal někdy před 2/3 lety...

Jak to vlastně vypadá u vás se scénou? Když jsme se spolu bavili, tak jsi říkal, že je to u vás dost rozkastovaný, že lidi chodí vyloženě jenom na ty kapely a styly, který je baví. Panuje mezi těmahle skupinkama dokonce nějaká nevraživost nebo tak?

No bohužel je to tak. Ne, že by to bylo pravidlem, ale nijak zvlášt se tu ty kapely nepodporujou a je jich tu kurva dost!!! Ale nevraživost, to neee, i když do jiných nevidím a ruku za to do ohně nedám, ale je pravda, že spoustě lidem jsme trnem v oku, ale kdo jak zasadí, tak sklidí a že my makáme a pak hrajem a jiný tomu nedávaj to co my... pak je snažší poukazovat...

Kdysi bylo tam u vás spousta lidí zapojených do Hardcoru. Dokonce se říkalo, že v jižních čechách je scéna větší než v Praze. Jak to tam vypadá dnes? Slyšel jsem, že už se to vytratilo...

To jsou takové vlny, sinusoidy, kdy se vždy objeví pár aktivních jedinců, začnou se dělat akce, mítinky, koncerty, ale ne každý je tak zanícený a vydrží, takže momentálně je to slabší, ale já věřím, že se to zas zvedne... Ale píšu tady o věcech kolem hardcoru, co my známe. Nemotám se okolo věcí jako Lokomotive, Boron atd. Pro někoho je toto h/c, ale my to máme jinde, vždyť víš... I když, paradoxně, ti pravověrní nás dali na pranýř a dodnes nevíme proč???

Vím, že jste každej z jinýho města, nebo alespoň ty Zdeňku, jak jste se poznali a dali dohromady? Bylo to díky splitku s Episode, kde jsi dřív zpíval? Co se vůbec s touhle kapelou stalo a proč jsi od nich vlastně odešel, hrajou ještě?

Znali jsme se z koncertů, akcí a z toho splitka... Tam šlo o to, že s Episode se pro mě dosáhlo nějakého stropu, kluci už nebyli, dle mě, tomu dávat víc a pro mě je to něco top, muzika a věci kolem..., takže dohoda s ambiciozními 5S nebyla těžká, jedna zkouška a jelo se... A Episode??? Od té doby je to tápání, ale nyní mají mít 2. koncert po 3 letech (od mého odchodu) a já jim upřímně držím palce!!

Před nějakou dobou jste vydali CD About me, maybe about you. Jak ho s odstupem času hodnotíte a co vlastně má vyjadřovat ten název?

Byl to náš první full počin a já a celá kapela za ním stojíme!!! Hudebně na 100% a zvukově by jsme asi na to šli jinak, ale i to koušem a jsme na cd hrdi. Ostatně i recenze nám dávaj za pravdu, že jdeme správným směrem!!! A ten název??? Textově je to hodně orientovaný na naše prožitky, ale jsme stejní, se stejnými starostmi jako všichni, takže o mě, možná o tobě...

Vím, že ty a basák Libor jste sxe vegetariáni. Jak spolu v kapele vycházíte? Popichujete se kvůli tomu, nebo se respektujete? A jak to třeba vypadá na tour. Stává se třeba, že někde hrajete a dostáváte tam samý vegetariánský / veganský jídla. Nejsou pak třeba ostatní zpruzelý z toho, že jí pořád soju a tofu?:) A nebo to je naopak, že vám nabízej samý salámy a vy dva nemáte co jíst?:)

V tom nikdy nebyl a věřím, že nebude žádný problém. Máme od nich respekt v těchto věcech a je to i naopak. Z velké většiny, kde dostáváme jídlo, tak je v dealu vedeno vegan food a nikdo s tím nemá problém!! (to by si mohl zkusit manafakabič!!!!!!!!!!!)

Jeli jste turné s Pro - Pain. Jak jste se s nima vůbec dostali do kontaktu a jak turné probíhalo? Jací jsou jako lidé? Byly třeba i nějaký perný chvilky, kdy se dostavovala „ponorka“?

Protože jsme se jako kapela dostali pod agenturu DeadFish a ta s Pro - Pain úzce spolupracuje... ale nejen s nimi. Tam je propojení s německou booking agency WooGooBeliving, takže jsme měli možnost hrát s Betzefer, Ektomorf, Kayser, By night, Blinded colony... zkrátka na takovejch těch "větších" akcích... A ptáš se, jaký jsou to lidi?? Pro - Pain hodně v poho, ty nic neřeší. Občas se prohodilo pár vět, pochválili nám, my jim, ale oni jsou ve velkým klidu... a na nic si nehrajou. Měli jsme možnost si to s nimi zopáknout, ale ono je to fakt pro jinej okruh lidí... Ne, že by ty koncerty byly špatný, bylo to super, ale my tíhnem jinam. Ale byla to velká profi zkušenost!! Proti tomu, takový Ektomorf, to jsou lidsky naprostý nuly... no comment, ale zase Betzefer (Izrael, jeli jako support Sepultury na světovým tour), ty byli supr, hlavně lidsky!!!

Většina moderních kapel hraje, dneska tolik populární, metalcore, ale u vás je cítit přece jenom víc toho severskýho metalu, než třeba nějakých moshových riffů a podobně. Dokonce jsem slyšel názor, že hrajete jako Amon Amarth. Osobně vás řadím ale spíš mezi HC kapely, jak to vidíte vy? A na jakých akcích převážně hrajete a jak reaguje publikum? (myslím teď rozdíly mezi HC a metal fans).

No, my hrajem více h/c akcí, ale kam tíhnem hudebně??? Nové vály, co máme, jsou více death metal, ale zase více mosh, fakt nevím, ale rozhodně neměknem!!! Někdo se snaží ubrat, my jdem tou druhou cestou - deep scandinavian forest!!!!!!!!!

Ještě k tomu HC a metalu. Co pro vás znamená Hardcore? Já, když se vždycky s někým bavím, tak nedokáže pochopit, proč říkám metalovým kapelám HC kapely, když hrajou metal. Vždycky se těm lidem snažím vysvětlit, že to není jenom o hudbě. O čem jsou třeba vaše texty. Jsou to nějaký pocity ze života, nebo spíš nějaký poselství? Jak moc svým textům věříte? Teď to myslím tak, že je dneska spousta kapel, který hrajou tvrdou muziku, a tak si říkají, že styl si žádá texty proti všemu a přitom, když třeba kritizujou nějakou věc, tak sami nedělají nic pro to, aby se situace změnila...

Cítíme se součástí h/c scény, ale nejsme žádní političtí nebo eko agitátoři, jeden song je proti zabíjení a týrání zvířat, ale protože nejsme všichni vege, nedávám tomu na koncertech mnoho proslovu - všechny texty jsou víceméně z mých pocitů a životních příběhů...

Slyšel jsem, že se chystáte do studia nahrát novou desku. Bude to regulérní velká deska, nebo jen pár písniček? Kde to budete nahrávat a kdy? Bude se nový materiál nějak lišit od minulý desky, nebo to bude spíše pokračování?

Do studia nastupujem teď v půli srpna a jedná se jen o singl, dva songy s novým zvukem, tvrdším materiálem. Nahrávat budem v digitálu, což je taky změna a hlavně o mix + master se postará Alex, kytarista z Heaven shall burn ve svém studiu Rape of disharmony v Chemnitz, na což jsme hodně zvědavý. Zároveň by ta nahrávka měla být odrazem k nový desce, která snad bude dělaná komplet v Německu. Hudebně je to teď dle mě o dost tvrdší, ale zároveň je tam víc melodiky a m o s h e!!! Nech se překvapit.

Jak vůbec vypadá váš (tvůj) týden. Kolik času věnujete kapele?

Kolik času??? 2x týdně zkouška, minimálně!!! A já denně strávím 2/3 hoďky na kompu a věř, že je to vše kvůli kapele, ono se to nezdá ale....uffff, je to otročina, ale krásná!!

Přemýšleli jste někdy o tom, že byste se muzikou živili? Je podle vás u nás vůbec možnost se hudbou živit, bez toho, aby se z tebe stala jenom další slušivá kapela měsíce? Když to vidím třeba v Německu, tak tam jsou metalový kapely, který si hrajou pořád to svoje a přitom jezdí turné, prodávají spoustu desek a v podstatě se muzikou živí... Tady u nás mi to přijde nemyslitelný...

No tak tato otázka je zbytečná, u nás to nejde... tady do toho jen sypeš... sypeš... sypeš... leda by ses dostal na Czech rock blok!!!!!!!!!!

Ještě k předchozí otázce: Co si myslíš o „velkých“ kapelách? Myslím, že i když se kapela hraním živí, tak vždycky hlavně záleží na tom, jak se ty lidi k tomu postaví a čeho všeho, a hlavně jaký způsobem, toho chtějí dosáhnout... Sakra, koukám, že si tady v podstatě odpovídám sám:)

No jasně, záleží pořád jen na lidech!!! Jen u nás se vedou pořád nějaké žabomyší války... Kdo to pochopit chce, tak ví, kdo ne, tak mu to nikdo nevysvětlí!!!!!!!!

Jaké jsou vaše plány do budoucna a kde vás můžou fanoušci v nejbližší době vidět?

Tak koncem srpna nás čeká koncert se slovinskou kapelou The L. O. T. Hypothesis, v září vyjíždíme na tour Rakousko, Slovinsko, Německo, pak víkendové koncerty po cz, pak tour po cz/sk s Fall of serenity, pak takovej víkendovej metalovej trip po Maďarsku a pak jsou vánoce... ale víc se dovíte na www.myspace.com/5symbols nebo na www.bandzone.cz/5symbols

To by mohlo asi stačit. Jestli máš ještě něco na srdci, nebo třeba bys chtěl odpovědět na něco, na co jsem se nezeptal, tak máš možnost.

Předně ti chci poděkovat za čas a prostor a hlavně za vše, co děláš pro celou h/c scénu a to, že si tě jako člověka velice vážím, myslím naprosto upřímně!!! Díky a doufám, že se někdy uvidíme na jednom podiu!!