Rozhovor s manažerkou mako!mako

|
Rozhovor s manažerkou mako!mako

Jak asi spousta občanů naší republiky ví, v soutěži Česko Slovensko má talent se objevila neobvyklá hudební skupina, která si říká mako!mako. A dokonce se propracovala až do finále, které nakonec dopadlo ve prospěch jiných, nicméně do podvědomí širokých posluchačských mas se dostala. Nyní Vám předkládám rozhovor s manažerkou kapely – Vendulkou Šrýtrovou.

K.: Ahoj Vendy!

V.: Ahoj Kurte!

K.: Jsem rád, že jsi svolila k rozhovoru, dáme se do toho, o.k.?

V.: O.K., ptej se…

K.: Kdo jsou mako!mako a jak se dali dohromady?

V.: mako!mako jsou čtyři výborní muzikanti, kteří se seznámili během studií na JAMU v Brně. Nejdřív spolu začali hrát Michal (basa) a Ondra (beatbox) a časem se k nim připojila Kristína a Streno. Začali tvořit novou hudbu a tak vznikla formace mako!mako.

K.: Co hrají za styl, co/kdo má vliv na tvorbu?

V.: Jejich styl tradičně nezapadá do okleštěných hudebních škatulí, proto si vytvořili svůj vlastní - run'n'be (návod na jeho přípravu najdete na www.bandzone.cz/makomako). Tvorbu mako!mako ovlivňuje spousta faktorů - už jen to, že každý z členů je jiný, pochází z různých prostředí a poslouchá jinou hudbu, má za následek, že hudba, kterou vytváří, je fúzí mnoha stylů a přesto svým způsobem osobitá.

K.: Takže novátoři, to se mi líbí. A jak vznikl název kapely?

V.: Název kapely vznikl tak, že Michal (basa) kdysi odposlechl od vedlejšího stolu v hospodě jistou historku, která mu utkvěla v paměti a "heslo" mako!mako - jakožto součást příběhu - si natolik oblíbil, že se stalo názvem kapely.

K.: Někdy bych si rád poslechl celou tu historku… A co tvorba – kdo skládá hudbu, texty?

V.: Na tvorbě hudby a textů se podílejí všichni. Někdo přijde s motivem vokálu, basy, beatu či textem a postupně se na to nabalují nápady ostatních. Každý přispěje, až z toho vznikne nová píseň. Možná právě proto to trvá tak dlouho... :)

K.: Něco z historie kapely – jak dlouho spolu hrají a co mají za sebou?

V.: Kapela funguje už asi 5 let, od dob studií na brněnské JAMU. Za sebou má spoustu koncertů po nejrůznějších klubech, festivalech, benefičních akcích, v televizních pořadech apod. Za sebou toho mají opravdu hodně, ale před sebou máme ještě víc – natočení a vydání CD, videoklipu a koncertování pro stále se rozrůstající publikum.

K.: Takže klasické začátky úspěšné kapely…:) Teď aktuálně – proč se přihlásili do "Talentu"?

V.: Do talentové soutěže jsme se přihlásili z jednoho prostého důvodu – kapela fungovala pět let, měla stálé publikum tak ve dvou městech a začala trochu stagnovat. Tato soutěž byla výbornou příležitostí dostat naši hudbu do povědomí širší veřejnosti a získat tak možnost více koncertovat.

K.: A to se asi povedlo, je tak? No a co se změnilo po zviditelnění v TV?

V.: Změny po zviditelnění v TV přišly velmi brzy. Jeden příklad za všechny - 3 dny po odvysílání semifinálového kola se nám na Facebooku zvýšil počet fanoušků z 690 na 22.000 :) Taky chodí hodně nabídek na koncerty, firemní večírky, nabídky sponzoringu apod. Když ráno vstávám v devět a projdu kolem počítače, tak se třeba ve dvě odpoledne přistihnu, že u něj pořád sedím a ještě jsem si ani nevyčistila zuby… :D Jsou dny, kdy neustále zvedám telefon a odepisuju na maily, ale to je samozřejmě dobře :) Také se nám teď stává, že se lístky na koncert prodají už v předprodeji (jednou dokonce za pouhé dvě hodiny) a to je parádní. Byli jsme zvyklí, že na koncerty chodili naši věrní fanoušci, kteří znali i texty. Minulý týden jsme hráli poprvé v Chocni a z pěti set lidí nás už dřív naživo viděli DVA :D Televize je holt médium neuvěřitelné síly...

K.: Tak to každopádně. A co nahrávky? Mají nějaké, budou nějaké?

V.: Nahrávky nějaké máme, jsou k poslechu na našem webu www.makomako.cz, na Facebooku, Bandzone.cz a Muzikus.cz (zde i ke stažení). Před dvěma lety jsme málem vydali první album, ale okolnosti to nedovolily. Letos už to taky nestihneme, ale rozhodně se do nahrávání chceme pustit co nejdříve.

K.: Aha. No tak už aby se zadařilo! A co videoklip? Zaslechl jsem nějaké zvěsti… ;)

V.: Co se týká videoklipu, tak jsme dostali velkorysou nabídku od Jara Slávika a Mira Kordiaka z agentury TATA na jeho natočení. Vše je ve fázi příprav a jsme zvědaví, co z toho bude.

K.: Co dělají členové kromě této kapely? (zaměstnání, zájmy, jiné hudební projekty...)

V.: Členové kapely nefungují jen jako mako!mako, ale mají i jiná vyžití. Michal (basa) rozjíždí novou módní značku DaDiva, Streno hraje v muzikálech (Carmen, Jesus Christ Superstar) v Hudebním divadle Karlín v Praze a věnuje se psovi Adamovi (což je nejvycvičenější pes na světě :)), Kristínka se připravuje na práci s dětmi, vyrábí origami a ráda tráví čas mimo velkoměsto na chaloupce a Ondra současně funguje jako moderátor nejen v ČT (pořady Za školu a Vertikál) a koncertuje s looperem (více na www.endru.cz). Z toho je zřejmé, že jsou všichni dost časově vytížení, a když k tomu přidáte ještě koncertování s mako!mako, máme toho všichni ažaž.

K.: Jak ses dostala k mako!mako?

Už během mých studií Popularizace hudby a organizace hudebního života na UJEPu v Ústí nad Labem jsem se trochu motala kolem mako!mako - nejdřív jako přítelkyně Ondry a postupně mi čím dám tím víc vadilo, že tak výborná kapela nikde nekoncertuje a téměř nikdo o ní neví. Manažerkou mako!mako jsem se stala poté, co se kapela se svým bývalým manažerem rozešla. Pro mě to byl skok rovnýma nohama do tvrdé reality, na kterou nás škola zas tak úplně nepřipravila, ale pro mě skvělá příležitost se rychle adaptovat a naučit se řešit nové situace, které pro mě do té doby byly pouze teoretické. Naštěstí jsem před kapelou obstála a od té doby hrajeme, máme za sebou talentovou soutěž a před sebou spoustu koncertů :)

K.: Takže jsi spojila příjemné s užitečným… ;) Co zážitky s kapelou – jaké máš zatím nejlepší a nejhorší zážitek v rámci kapely?

V.: Nejhorším zážitkem pro mě asi bylo, když jsem začínala a na poslední chvíli se mi podařilo sehnat aspoň nějaké koncerty na léto, což v létě není zrovna snadné. Nicméně se podařilo, ale po tom všem jsme dostali ránu, když Ondrovi zjistili hematom na hlasivkách a byli jsme nuceni všechno zrušit a čekat na operaci, u které jsme si nebyli jisti, že dopadne dobře. Nejlepší zážitky pro mě jsou, když se nám podaří domluvit koncert, dobře ho odehrát, udělat si u té příležitosti pěkný výlet a strávit tak společně parádní chvíle.

K.: Takže radost z dobře odvedené práce – tak to má být! Budeme končit… Jaké máte plány do budoucna?

V. : Do budoucna máme samozřejmě spoustu plánů. Chceme hodně hrát v nejrůznějších městech, konečně natočit to CDčko a videoklip, skládat nové věci, možná se rozjet i do zahraničí… Je toho čím dál víc, ale času čím dál stejně málo :)

K.: Obligátní otázka na závěr: Vzkázala bys něco návštěvníkům serveru www.nmnl.cz?

V.: Návštěvníkům serveru www.nmnl.cz bych popřála, ať mají stále co číst a poslouchat.

K.: Já Ti děkuji za rozhovor a přeji Vám, ať se daří čím dál líp a ať brzy vyjde CD.

V. : Rádo se stalo a děkujeme též.