Hurts

|
Hurts
Datum: 
Neděle 13. Březen 2011 - Středa 17. Duben 2024
Město: 
Praha
Místo: 
Lucerna Music Bar
Účinkující: 

Hurts (UK) + Rara Avis (CZ)

Synth-popové duo z Manchesteru Hurts se mělo poprvé představit Praze. A byl to velmi očekávaný hudební dýchánek. Koncert byl vyprodán skoro 3 měsíce dopředu a na Last.fm nabízeli fanoušci někdy až astronomické částky za lupen. Nicméně málokdo svůj lístek prodal. Ale 13. březen byl tady a jedna z hudebních událostí jara za dveřmi.

Už v pondělí na White Lies se fronta diváků hrnula prakticky až na Václavák a nejinak tomu bylo i na Hurts. Lucerna oznámila, že se pokusí otevřít své brány už v 19.30 oproti plánovaným 20.00, takže had se začal před klubem tvořit už kolem půl 7, ale první davy se začaly dovnitř hrnout až kolem tři čtvrtě. Jako předkapela měla původně zahrát zpěvačka Clare Maguire, ovšem několik dnů před koncertem bylo její vystoupení zrušeno. Clare se věnuje propagování svého debutu "Light After Dark", a tak za ní zaskočili Rara Avis. Nevím, jestli se nedalo vybrat nic jiného, ale pokud je Lucerna plná popových fanoušků a před nimi začne hrát tvrdší kytarovka, nemůže to dopadnout nejlépe. V tvářich díváků i umělců byly vidět poměrně značné rozpaky, ale naštěstí 30 minut uběhlo rychle a vše se začalo připravovat na zlatý hřeb večera.

Světla zhasla a jak to bývá zvykem, rozhostil se ohlušující řev nedočkavých nadšenců v publiku. Nejdřív na podium přišla " doprovodná kapela", chopila se svých nástrojů a nehybně čekala. Nejimpozantněji působil bubeník, který seděl za svojí soupravou s kamenou tváří a pohled na něj navozol chrámovou atmosféru. A řev podruhé a na podium přichází Theo Hutchcraft a hned za ním jeho parťák Adam Anderson. Dokonale ulízlá patka, perfektně padnoucí oblek a pohled, kterému neodolá prakticky žádná fanynka. První skladba a hned slaďák Unspoken, který postupně stupňuje atmosféru až Lucerna zvedá ruce nad hlavu. Jako druhá zazněla Silver Lining a bylo to tady. Klasické 80´s klávesy, které tu byly už tolikrát ať už v podání Depeche Mode, Pet Shop Boys nebo New Order, ale stejně to zní nově a parádně. Jako další na řadě bylo hitovka Wonderful Life a teď už se dalo říct, že Hurts naplnili všechna očekávání. Fanoušci tleskali, tančili a Theo je svými gesty gentlemana posílal do kolen. A jedeme dál, je tady Happiness, skladba,která nese stejný název jako celá debutová deska, ale na placce se nevyskytuje. Je to nářez, větší než jsem čekal a to teprve přichácí na řadu Evelyn. Tahle píseň je na desce jedna z pomalejších, ale to co s ní živě udělali pánové Theo a Adam bylo parádní. Adam sedící celou dobu za klávesami bere do ruky elektriku a nad davem rozvášněných fanynek hraje ostré kytarové tóny a párty dostává ty správné otáčky. Úspěch Evelyn ještě stupňuje další v pořadí Sunday. Po ní se Lucerna znovu noří do komornější atmosféry, zaznívají skladby Mother Nature, Verona, Devotion a Confide in me (cover Kylie Minoque). Vše se blíží do velkého finále, na řadu přichází Illuminated, vzduchem létají květiny od Thea pro Prahu a Lucerna leží Hurts u nohou. Podlední skladba před pauzou je další hitovka Stay. V sále není nikdo kdo by nezpíval hlavní popěvek Stay a chlapci na podiu si to náležitě užívají. Theo a Adam odešli, ne však jejich kapela, která znovu strnula a mlčky sledovala skandující dav. Spustilo se intro, které rotleskalo spokojený dav, ozvali se ostré zvuky kláves a přídavek je tu. Jako poslední zazněla Better Than Love a bude to konec, na který se bude dlouho vzpomínat.

A jak hodnotit? Skvělý výkon, zvuk, světla, atmosféra, všechno klaplo na jedničku. Hurts odehráli prakticky celou svoji desku a nechali Prahu pokleknout před svým výkonem. Kapela se znovu objeví v Čechách na Sázava festu, kde bude jedním z headlinerů a je na co se těšit. Ještě popřát Hurts, aby i jejich druhá deska dopadla stejně dobře a na světě je kapela, která má velmi slibnou budoucnost.