Cigistock 2010

Cigistock 2010
Datum: 
Pondělí 28. Červen 2010 - Středa 17. Duben 2024
Město: 
Plzeň
Místo: 
Areál Církveního gymnázia
Návštěvnost: 
500
Účinkující: 

Shogun Tokugawa, Vees, Niceland, Pillow Fight, Treska a další

Po loňském rozpačitém pokusu posunout hudební složku pravidelného plzeňského kulturního festivalu Cigistock na vyšší level s dvěmi stage v rozlehlém arálu poblíž stadionu na Štruncových sadech letos pořadatelé moudřeji zvolili tradiční komorní prostor atria Církevního gymnázia (odtud název Cigistock). Počasí opravdu přálo a slunce, před kterým se šlo na Cigistocku jen těžko ukrýt nám svým spalujícím žárem vytvořilo atmosféru pravého letního festivalu.

Atmosféra byla velmi poklidná, místy možná bohužel (bohužel především pro kapely) až moc střízlivá. Jednalo se v podstatě o akci pořádanou víceletým gymnáziem, takže drtivou většinu návštěvníků tvořili středoškoláci a to už od těch nejmladších. Návštěvnost ze začátku vypadala dosti zoufale, ke konci se to trochu zlepšilo, ale čekal jsem vzhledem k velikost festivalového areálu mnohem více narváno. Ale přece jenom hvězdy typu Scissorhands tu letos chyběly.

Co se týká programu, většinu z těchto kapel jsme viděli už loni, takže žádné velké překvapení se nekonalo. Nevděčnou úlohu první kapely dostali místní mladí punk-rockeři Treska. Toto časové umístění se jim opravdu příliš nevyplatilo, protože když jsem se během jejich vystoupení rozhlédl kolem sebe viděl jsem max. 15-20 lidí z nichž neblíže k pódiu jsem byl zřejmě já a to jsem stál dobrých 8 metrů od ochraných zábran. Kluci, kteří byli navíc vystaveni tomu nejhoršímu polednímu slunci se ale nenechali příliš rozhodit a během kraťoučkého setu ze sebe vydali to nejlepší. Tuhle kapelu znám už léta, ale byl to první koncert, na kterém jsem je viděl v nové sestavě s novým basákem a změnou na postu zpěváka. Tato změna kapele jedině prospěla, protože nevýrazný, nemastný neslaný vokál bývalého hlavního zpěváka byl pro mě vždy nejslabším článkem kapely, zatímco správný rockový chraplák, staronového frontmana a kytaristy (dříve taktéž kytara, ovšem spíše doplňující zpěv) kapele dodává tu správnou šťávu.

Pillow Fight také nevystoupili v klasické sestavě kvůli divákům neobjasněné absenci kytaristy Johnnyho. Hned na začátku jsem byl upozorněn, že zaskakující kytarista se na koncert připravoval během jediné zkoušky, tak jsem byl velmi zvědav, jak celá akce proběhne. Sotva ale Nedy (známý např. z kapel Canaimi a Ape Town) hrábl do strun, pasoval se v mých očích z neznámého člověka (jaká ostuda, já vím...) na jednoho z nejlepších kytaristů, které jsem za hodně dlouho dobu na živo viděl. Nejen že perfektně zvládl celý repertoár, dokonce jej snad i vylepšil, protože takových kytarových jízd, sólíček a vyhrávek jsem si u Pillow Fight dříve nevšiml. Navíc už od pohledu se nejedná o žádného popíkáře, takže vše řádně přitvrdil. Nerad bych se dotkl jejich původního kytaristy, ale tohle bylo nejlepší vystoupení Pillow Fight, kterého jsem byl zatím svědkem, prostě a jednoduše to "mělo koule".

Další kapela kterou jsem viděl jsou pražští Niceland, jejímž hlavním tahákem je zřejmě Michal Motyčka, zvaný Niceland, z jehož "molkovské" image se nejedné z přítomných slečen (možná i chlapců) podlamovala kolena, když jako obvykle házel velmi výmluvné pohledy mezi přítomnou tentokrát už početnější skupinu lidí pod pódiem. Kromě toho je také výborným zpěvákem se skvělým, neobvyklým hlasem, takže jsem si jeho vystoupení nenechal ujít. Přestože Cigistock nebyl žádným tvrdým festivalem, tohle byla asi nejčistokrevnější popina, což ale v žádném případě nevadí, například hit Lost in Encryptions je takřka geniální song na kterém nepoznáte, že vznikl v České republice. Co jsem ale nechápal byla u Nicelanda absolutně přepálená hlasitost tak trochu "gulášovité" kytary, přes kterou byl zpěv sotva slyšet a bylo to občas - alespoň v první řadě - docela nepříjemné pro uši.

Na Vees jsem se těšil ze slíbených kapel téměř nejvíce, protože jsem jejich vystoupení před nedávnem viděl na exkluzivním koncertu kapely Scissorhands a už tehdy se mi velmi líbili. Tady opět rozjeli svůj rock'n'roll nasáklý sedmdesátými léty. Na první pohled kapela působí perfektně sehraně a člověk se až diví instrumentální zručnosti jednotlivých, velmi mladých muzikantů. Ovšem na druhou stranu až přehnaná exhibice všech tří místy trochu zatlačuje do pozadí dynamiku songů a vznikají tak zbytečně rozvleklé, improvizovaně znějící pasáže, kterých se člověk po určité době možná až přejí. To je sice samozřejmě osvědčený recept právě kapel jako Led Zeppelin, ale ti byli přece jenom ještě na vyšším levelu. Přesto rozhodně skvělý zážitek a Vees v mých očích vyšli z pomyslného souboje kapel na Cigistock stage minimálně jako stříbrní vítězové.

Pak už přišel pro většinu z přítomných vrchol večera - kapela Shogun Tokugawa. Tito borci se v poslední době zaslouženě opravdu vyšvihli a patří momentálně se svým melodickým screamo-hardcorem k absolutní tuzemské špičce. Podle toho vypadalo i očekávání a následné přijetí kapely. Ovšem už od prvního pohledu bylo jasné, že něco není v pořádku, kapela dorazila na pódium spíše jako na porážku a po několika písních jsme se od charismatického frontmana Jakuba dozvěděli, že vlastně nechápou co tam dělají, že jsou mezi dalšími vystupujícími jako pěst na oko. Pak ke konci se dokonce kytaristovi Fredymu rozbilo kombo, takže poslední písničku hráli chvíli pouze s jednou kytarou a basou, ovšem po chvíli i basák s gestem zahodil basu (což na lidi na "druhé straně" pódia myslím působilo docela arogantně, ale kdo ví jak to všechno bylo) a odešel, čímž koncert skončil. Přes tuto nepříjemnost opět podali famózní i když o něco kratší výkon a byli za něj počeným davem myslím i spravdlivě odměněni. Jak jste si jistě všimli, několik kapel zde chybí, ovšem není to z důvodu, že by nestály za zmínku, ale prostě jsem je neviděl. :-)

Celý program

12:00 - 12:30 Treska
12:45 - 13:15 Hrozněmoc
13:30 - 14:15 Goodfellas
14:30 - 15:15 Pillow Fight
15:30 - 16:15 Nebylo nás pět
16:45 - 17:30 Niceland
17:50 - 18:35 VEES
19:00 - 19:45 Shogun Tokugawa
20:00 - 20:45 Dispinxies
21:15 - 22:00 Sunflower Caravan