White Lies

|
White Lies
Datum: 
Pondělí 7. Březen 2011 - Pondělí 4. Březen 2024
Město: 
Praha
Místo: 
Lucerna Music Bar
Účinkující: 

White Lies (UK)
Crocodiles (USA)
Transfer (USA)

Pár minut před sedmou hodinou sraz pod Václavem, jak originální. Několik jedinců doma nechalo lístek, takže čekání se mírně protáhlo, ale nálada zůstavala stále víc než dobrá. K Lucerně jsme dorazili chvíli po 7 a před vstupem už čekalo několik nadšenců. Zapluli jsme raději do přilehlé hospody a krátili si čekání na dlouho očekávanou akci. Kolem osmé začal klasický kolotoč: fronta vstup, fronta šatna, fronta pivo. Ale vše jsme zvládli celkem rychle a zaujmuli místo hned vedle zvukaře. Show začíná!

První kapela večera, která se předvedla Praze poprvé, stejně jako všechny následující, se jmenovala Transfer. A začali poměrně slušně. Nikdy jsem je před tím neslyšel, ale ze začátku mě dost bavili. Po počátečním nadšení jsem malinko upadl do myšlenek, kdy už asi skončí. Rozhodně nejsou "prvoposlechovka", což se po 3-4 skladbách ukázalo pro mě celkem výrazně. Ale poslední 2 skladby jejich setu už zase člověka mírně dostávat do rytmu.

Po Transfer přišli na řadu Crocodiles a diváci je vítali celkem hlučně. A myslím, že pro White Lies tohle byla opravdu dobrá volba. Do Lucerny se v tu chvíli dostala skvělá nálada a bylo vidět,že partička na podiu si koncert taky vyloženě užívala. Jako poslední zahráli asi nejznámější skladbu I Wanna Kill a Lucerna se pomalu začala probouzet.

A bylo to tady. Půl roku od prvního setkání s White Lies ve Wembley Stadium, kde předskakovali Muse, tady byla druhá konfrontace. Zvukaři si s přípravou nástrojů dávali dost na čas, ale vše se schylovalo k vrcholu večera. Světla zhasla, začalo hrát intro a ozval se řev a pískot fanoušků. Dlouho jsem čekal, jakou píseň zvolí jako otevírací a čekal jsem Is love, ale první peckou byla Place To Hide a jak se ukázalo, nebyla to vůbec špatná volba. Jen asi nechápu mentalitu něktrerých lidí. Bylo smutné, že většina diváku se jen mírně kolébala do rytmu. A už vůbec nechápu, proč se kolem podia tlačí blonďaté slečny, které jak sem si všiml znaly tak 2-3 skladby. To rozhodně bylo na škodu po celou dobu koncertu. Ale zpátky k výkonu White Lies. Druhá skladba byla Holy Ghost a párty dostávala ty správné obrátky. Když Charles Cave rozezvučel svoji basu, Lucerna se otřásala v základech a já začínal na plno věřit " Bílým lžím". Další na řadě byla To Loose My Life a tady bylo krásně videt, kolik lidí přišlo proto, že White Lies opravdu znají nebo slyšeli jen největší hity. Nic méně skladba byla skvělá, úžasná a dech beroucí. Po ní přišli na řadu moji oblíbení Strangers a to už jsem věděl, že tenhle večer bude skvělý. E.S.T , Is Love, Streetlights, ani jedna skladba nenudila a rozhodně se bylo na co dívat. Jack Lawrence-Brown za bubny poskakoval jako smyslu zbavený a jen z pohledu na něj se člověk potil. A přišel první vrchol večera Farewell To The Fairground a konečně se celá Lucerna dostala do varu ( bohužel až teď). Jo, tohle byla fakt pecka, chtěl sem víc: víc skákat, víc zpívat - hlasivky nestíhaly, nechtěl sem, aby skončila. Ale hned po ní další dva parádní kousky Peace & Quiet, Bad Love a nálada byla více než skvělé. Vše se blížilo k famóznímu závěru a ten byl opravdu famózní. Death!!! Tuhle skladbu spousta lidí označovala za svoji oblíbenou, ale mně nějak unikalo proč. Ale White Lies mi plně ukázali, že smrt nemusí být zas až tak smutná, pravě naopak! Kluci odešli na pár minut z podia a už se ozýval ohlušující pískot. První přídavek - Unfinished Business - je opravdová srdcovka. Dojala mě a to dokonce až k slzám, ale to je podle mě přesně účel téhle pecky. Po ní zazněla The Power & The Glory a už bylo jasné, že se bohužel blížíme k úplnému konci. Jakou jinou skladbu na konec než Bigger Than Us! Lucerna křičela, Lucerna řvala a kapela si atmosféru pořádně užívala. Poslední díky od Harryho McVeigha a bylo po všem.

V režii White Lies od začátku do konce strhující zážitek, bez nejmenší chyby. Tedy pokud se jedná o kapelu. Ze strany fanoušků by známka nemohla být lepší než 3. A mně nezbývá nic jiného, než doufat, že White Lies přijedou do ČR znovu a to hodně brzy!

foto doplním později