FUTU-ROLL COMES TO RUIN YOUR CITY! Recenze, rozhovor a fotoreport z koncertu kapely A Banquet

|
FUTU-ROLL COMES TO RUIN YOUR CITY! Recenze, rozhovor a fotoreport z koncertu kapely A Banquet
Datum: 
Čtvrtek 9. Prosinec 2010 - Úterý 28. Květen 2024
Město: 
Ostrava
Místo: 
Templ
Účinkující: 

A Banquet, Noizztoy, Porcelaine People

Pražská kapela A Banquet, která nedávno pokřtila v pražské Lucerně Music Baru své debutové EP Kiss the Night! přijela zahrát v rámci své tour i do Ostravy. Jako předskokany se zde představili Porcelaine People, mladá perspektivní kapela z Havířova se svým alternative-rockem. To se líbilo hlavně fanouškům z Havířova, kteří se díky svým rodákům dostali do správné koncertní nálady. Po nich nastoupili ostravští rockoví Noizztoy.

Poté přišla na řadu očekávaná kapela A Banquet, která i přes malé technické problémy, zahrála vynikající, energický set o čtyřiceti minutách. Fanoušky i přes to, že ostravský klub neobvykle zanechal pod podiem stoly, koncert zvedl ze židlí a přišli ke kapele co nejblíže. A Banquet zahráli jak své starší písničky, tak i nové EP, které bylo možné zakoupit i s plackami po koncertě. Kluci svým výstředním vzhledem i profesionální energickou show určitě nezklamali všechny přítomné, i přes to, že následující den byl pracovní.

 

1) V prosinci si zahrajete na dvou koncertech v Praze a Olomouci s
britskou kapelou The Feud, jak jste se k nim dostali?

Seznámili jsme se letos v létě, nám se líbí jejich hudba, jim zase naše, a od tý doby jsme se bavili o možnosti společnýho hraní. Nakonec jsme domluvili jeden koncert v Čechách, 15. prosince v pražském Chapeau Rouge a jeden na Moravě, 14. prosince v olomouckém S-klubu.Stálo to poměrně hodně úsilí, ještě ke všemu kluci kvůli počasí zrušili na poslední chvíli vlastně celý turné a měly padnout i tyhle dva koncerty, ale domluvili jsme se, že si půjčí naše vybavení a přiletí. Doufáme, že přijde co nejvíc lidí, ty akce budou skvělý!


2) Hodně lidí vás spojuje se známou kapelou Muse, která byla letos
headliner na Rock for People, co si o tom myslíte?

To jsme se taky dočetli (smích), my Muse jako kapelu jednoznačně respektujeme, je to podle nás největší rocková kapela poslední dekády,asi poslední z takovejch těch rockovejch "dinousarů", který byly v 70.letech... My ale obecně nemáme rádi, když nás někdo k někomu přirovnává a podobně. Ono dneska se každej předhání ke kolika kapelám tě dokáže přiřadit... i proto jsme si vytvořili náš vlastní styl futu-roll, abychom se tomu nějak vyhnuli a měli hned od začátku vlastní škatulku, ve který si můžeme dělat, co chceme.

 

3) Jakou  akci, místo, festival, kde byste si chtěli zahrát,
považujete za svůj sen?

Nemáme vysněnou nějakou jednu akci (i když třeba Glastobury...),protože to se ti může nějak povést, ale nemusí to znamenat nic dlouhodobě. Takže náš sen je být opravdu velká kapela a jezdit tours po velkých světových klubech a festivalech.

Jinak co se týče nejbližších plánů, tak právě začínáme připravovat poměrně širokou jarní tour, která by měla být více ve střední Evropě. Plánujeme kolem osmi, deseti koncertů na Slovensku, kde se nám hodně líbilo. Chtěli bychom se podívat do Polska, Rakouska a Německa a rýsuje se i jeden větší výjezd, který zatím raději nebudem zveřejnovat, abysme to nezakřikli. Na léto bychom se chtěli dostat na velký festivaly, ale problém je, že si vlastně všechno zařizujeme sami, a tak dostat se na tyhle místa není lehký - než kdyby za tebou stála nějaká velká agentura. Nicméně, my jsme zatím nenašli nikoho, kdo by nám vyhovoval, a takhle, i když to stojí obrovský úsilí, máme ty věci tak nějak pod vlastní kontrolou...

4) Máte za sebou skoro 3/4 tour, kterou jste nazvali FUTU-ROLL COMES
TO RUIN YOUR CITY! Který zatím z odehraných koncertů pro vás měl
nejlepší atmosféru?


Vrchol tour byl určitě křest EP v pražské Lucerně spolu s Niceland. Bylo to luxusní místo, pár týdnů předtím jsme tam byli v druhý řadě na Crystal Castles a teď jsme si mohli zahrát na tom samym pódiu, to bylo super. Byla tam fantastická atmosféra. Jinak jsme za podzim odehráli skoro 25 koncertů, skvělý akce byly třeba v Plzni, Olomouci, Strakonicích, Moravských i Českých Budějovicích, Liberci, Piešťanech, bylo toho dost...


5)  Začali jste v roce 2009, dnes máte za sebou natočení EP, velkou
tour, hraní po boku Nicelanda, německých Adolar a chystáte koncerty s
britskými The Feud, jak je možné, že tak mladá začínající kapela
stihne za rok nasbírat tolik zkušeností a přes 1000 fans na sociální
síti Facebook?

Je to proto, že tomu věnujeme 24 hodin denně a děláme to na 150 %. I když nám nepřijde, že bychom dokázali kdovíco. Možná je to tím, že máme vysoký cíle, ale hlavně spíš proto, že se od začátku nechceme srovnávat s českou indie scénou (pokud se vůbec o nějaký dá mluvit) a snažíme se koukat ven. A tam když vidíš, jak se ty kapely rychle vyvíjí, tak si připadáme pořád na začátku. Ale není to tak, že bychom neměli žádnou hudební historii před A Banquet... Všichni jsme měli svoje regionální kapely, který ale nesměřovaly tam, kam jsme si představovali. Proto jsme je opustili a hledali další lidi, který by to mysleli vážně a chtěli do toho jít naplno. Po nějaký době jsme se sešli takhle, založili A Banquet a strašně nás to baví!