Rock in Plzeň

Rock in Plzeň
Datum: 
Čtvrtek 20. Květen 2010 - Pátek 14. Červen 2024
Město: 
Plzeň
Místo: 
Plaza park (areál bývalého výstaviště)
Účinkující: 

Divokej Bill, Mandrage

Je obdivuhodné, že i po mnoha letech na výsluní české "pop music" se kapela Divokej Bill stále pyšní obrovskou popularitou. V loňském roce jim vyšla novinka "Mlsná" a tu nám kapela přijela v rámci velkolepé tour naservírovat i do Plzně. Přestože jsem nikdy nebyl nadšeným fanouškem tohoto žánrově těžko zařaditelného "hospodského" orchestru, zvědavost mi nedala a musel jsem jít jejich koncert shlédnout na vlastní oči. Koncert byl pojat jako přidružená akce plzeňského Majálesu a zároveň jako jedna z akcí "Rock in Plzeň" na "Plzeň Plaza open air", tedy na zrekonstruovaném areálu výstaviště - dnes park patřící k obchodnímu centru Plaza.

Když jsem dorazil na místo, doslova mi vyrazilo dech obrovské pódium, jaké vidíme na velkých festivalech typu Masters of Rock. Uprostřed něho byla zavěšena velkoplošná obrazovka a na pódiu už finišovalo zvučení předkapely. Návštěvnost byla přes to, že vstupné nebylo zrovna nejnižší a koncert se odehrál ve čtvrtek poměrně hojná, areál byl slušně zaplněn.

Role předkapely byla svěřena stále populárnější plzeňské partičce Mandrage. Ta zahrála obvykle krátký set, ve kterém představila obvyklá koncertní čísla. Zajímavé je, že kapela nevyužívá obvyklý postup - nejdříve méně známé, případně nové songy a nakonec, nebo nejlépe v přídavku největší hity. Naopak. Song "Hledá se žena" který už nějakou dobu hýbe hudebním businessem v ČR zazněl hned mezi prvními. Dále už setlist překvapil snad jen cover verzí písně Pretty Woman, který zřejmě upozorňoval na turné a soutěž "Hledá se žena", která právě vrcholí. Stejně jako na všech posledních koncertech Mandrage, na kterých jsem byl přítomen, je na klávesy a perkuse doprovodil kamarád Franta, který už se zřejmě stává stálým členem kapely. Vystoupení Mandrage bych opět vytkl celkem zbytečné zakomponování spousty podivných, mnohdy ne zrovna příjemných zvuků, které vydával jakýsi syntetizátor umístěný u bicích ovládaný bubeníkem Matesem Vordou. Jelikož byl věkový průměr poměrně vyšší a žánrově zaměření obecenstva očividně trochu jiné, bylo celé vystoupení přijato velmi střízlivě. Pak už se na pódiu začala chystat hvězda večera.

Divokej Bill zřejmě chce ukázat, že ještě má světu co říct, takže bylo celé vystoupení pojato megalomansky - obrovské pódium ozdobené transparenty s grafikou z alba "Mlsná", velkoplošná obrazovka ve tvaru komiksové bubliny, kde celou dobu probíhali rozmanité videoprodukce od textů písní až po report z cesty do Plzně a v neposlední řadě velmi dlouhá doba samotného vystoupení. Divokej Bill v kompozici setlistu zvolil opačný přístup nežli ten zmíněný v souvislosti s Mandrage a první víc než polovinu vystoupení sázel jednu novou/méně známou píseň za druhou a až ke konci nahromadil všechny své trumfy. Jako posluchač, ne zrovna znalý jejich diskografie jsem se ke konci až podivoval kolik to vlastně mají notoricky známých songů, které rozezpívali snad celý areál. Hudba, kterou kapela produkuje a jakým způsobem ji produkuje je opravdový unikát a přestože jsem k nim byl vždycky spíš skeptický mile mě tentokrát jejich vystoupení a vlastně i celý večer překvapili.