Crystal Castles v Lucerna Music Baru

|
Crystal Castles v Lucerna Music Baru
Datum: 
Neděle 14. Listopad 2010 - Úterý 25. Červen 2024
Město: 
Praha
Místo: 
Lucerna Music Bar
Účinkující: 

Crystal Castles, Male Bonding

Crystal Castles. Kapela, jíž nakloněný člověk může mít velkohubá přirovnání a velká očekávání. Já je měl také. Vždycky jsem říkal něco o tom, že zpěvačka Alice Glass je Iggy Pop pro jednadvacáté století a že jejich budoucí dopad bude podobný jako u The Stooges. Měl jsem svoje podezření i před tím, ale že jsem mlel úplně z cesty mi došlo až na nedělním koncertě Crystal Castles v pražském Lucerna Music Baru. Jako omluvu mi může sloužit, že studuji filosofii, a filosofové jak známo mívají extravagantní názory a studenti filosofie ještě bez dostatečného intelektuálního zázemí zpravidla žvaní z cesty zcela.

 

Předkapelou „progresivnímu“ osmibitovému duu byli indie-punkoví Male Bonding. Male Bonding – indie-punková kapela z Velké Británie. Nejsou však „čistí“ stoupenci moderního punk-rockového zvuku a reflektují je spíše NME a Pitchfork, do kterého spadají i Crystal Castles, namísto punk-rockových hudebních periodik a severů. Jinak si nedovedu vysvětlit jejich účast na tomto koncertě. Žánrová odlišnost od hvězd večera je značná a tak ani jejich vystoupení nebylo dle odezvy publika přijato moc vřele. Půlhodina hraní, intelektuální/introvertní projev, ukázka toho, že dnes to se zvukem nebude moc slavné, a potlesk ze slušnosti.

 

Kanadští Crystal Castles odpálili svoji hodinu hraní písní Fainting Spells a publikum už před tím signalizovalo, o koho toho večera vlastně jenom šlo. O Alici Glass, Ethana Katha a možná trochu i o koncertního bubeníka. Extatický řev, extatický křik a zpozornění postarších hudebních fajnšmekrů vzadu. Až se prvotní nápor hlukem vyvozených vášní vyčerpal, bylo jisté, že problém se zvukem se netýkal pouze předkapely. Přehulená elektronika a zpěv/řev Alice aby člověk hledal pod mikroskopem, nebo spíš ekvivalentem pro mikroskop pro zvuk. Poslední, co jsem od zpěvačky slyšel a nemusel si domýšlet bylo „This is your baptism!“ ze songu Baptism, který zahráli na počátku koncertu.

 

Co však bylo ke cti zvukaře a kapely celkově mnohem nelichotivější bylo torzo totální vypalovačky Doe Deer, kterou jsem jenom poznal podle toho, že Alice tak nějak vypadala, že řve „Deathray!“. A to jsem ani nevěděl, jakou facku dostanu, když ještě víc kapela stejně na konci koncertu podobně popraví Empathy. No jo, tak to dopadá, když se rozpařuje písničkou, která není k rozpařování a zvuk stojí za úplný…

 

Ale abych jenom nekřivdil, Crystal Castles předvedli pekelnou party. Od půlky koncertu jsem přemýšlel, jestli v mé pitevní zprávě bude jako příčina smrti uvedeno selhání plic nebo kompletní selhání organismu. A to jsem stál ještě vzadu. Jako dobrá party první vystoupení Crystal Castles v České republice prošlo, jako dobrý koncert ne. Už jenom proto, že postava Alice Glass v průběhu koncertu degradovala ze zpěvačky na rozpařovačku. Sice nerozpařovala polonahá u tyče, nýbrž poskakovala a křepčila na pódiu, ale její podprsenku jsme viděli, takže mi těžko budete vyvracet, že tomu tak nebylo.

 

Ještě se nedá opomenout zmínit, že Crystal Castles jako model trendy kapely z roku 2008 aktualizované výborným albem letos na jaře přilákal značné množství lidí, které dalo především při výdeji v šatně průchod polemikám, zda je sklep v Lucerně ideálním místem pro konání podobných koncertů.

 


 

PS: V průběhu koncertu jsem někomu loktem shodil sklenici s drinkem, co měl postavenou na stolečku u sloupu. Byla ho tam ještě dobrá půlka a osobu, které to patřilo jsem za sebou nenašel. Bylo-li to vaše pití, zanechte v komentářích číslo svého účtu na finanční vyrovnání. Děkuji.