Emergenza Festival semifinal n.1

|
Emergenza Festival semifinal n.1
Datum: 
Sobota 31. Březen 2012 - Pondělí 24. Červen 2024
Město: 
Praha
Místo: 
Palác Akropolis
Návštěvnost: 
420
Účinkující: 

Heavy Passion, High Society, Let Me Fall, No Good OK, Nouzovej Východ, Rhiwen, The Peppercubes, Vellocet Roll

Pár dnů před zmíněným semifinále jsem kontaktoval Area Managera Emergenzy – ano, takto vznosně se ta pozice jmenuje, s dotazem, zda jako v uplynulých 3 nebo snad už 4 letech bude vše beze změny… A ono nebylo. Správu českých koncertů – tedy pozici Local Managera - zaujala Hedvika Pajerová. Někdo jí může znát ze spolupráce s některými kapelami, například s Pop Porn, což je kapela, která právě v Emergenze dosáhla opravdu vysoko!

Myslím, že to jako úvodníček stačí – hurá k samotnému koncertu. Přiznám se, že na první pohled jsem moc kapel neznal, jen z loňského roku mi utkvěli v paměti The Peppercubes, kteří tenkrát došli do finále. Ostatně přehled pro nezúčastněné je zde: Nouzovej východ, The Peppercubes, High Society, Heavy Passion, Let Me Fall, Rhiwen, Vellocet Roll, No Good OK.

Podle informací od barmnaky se prodalo přes 300 lístů, což pro mě bylo opravdové překvapení, taková účast v minulých letech – a zvláště kdykoliv dříve než ve finále - byla nevídaná! Takže krátce po páté jdeme do sálu.

Když jsem zmínil, že mi moc kapel jménem nic neříkalo, tak to rozhodně neznamená, že by neměly co říci muzikou! Obecně velice dobrá instrumentace a celkově dobrý dojem… A co hlavně – výraz a charisma, které zvláště někteří muzikanti měli. A to je hlavním důvodem, proč tento článek píšu. Rád bych reagoval na nedávný text Jardy Špuláka, jenž postrádá v mladých „klubových“ kapelách frontmany s charismatem, abychom se třeba společně sešli na letošním pražském finále 29. června v MeetFactory na Smíchově. Jardo, ber to prosím jako vážně míněné pozvání. Ty osobnosti tam jsou! Ano, je fakt, že jsme neviděli žádného hotového Jaggera nebo Hladíka ani Kluse... Je tam ještě dlouhá cesta, ale ty kapely a jejich členové mají co říct a umějí to říct. Jen potřebují dostat prostor – v klubech, na festivalech – ne náhodou je jednou z cen Emergenzy účast na českých open airech – krom jiných na Rock for People - ale také třeba v rádiích. Zvláště v těch, která se ve svém jménu profilují jako rocková nebo bigbítová (miluju tohle český slovo) – takže pane Petře Kolínko (programový ředitel Rádia Beat), přijďte se podívat v uvedeném termínu do MeetFactory a poslechnout si mladou českou muziku!

Sice jsem neměl v úmyslu se zabývat přímo jednotlivými kapelami, ale alespoň telegraficky tři postupující do pražského finále:

Nouzovej východ – pop punkáči, kteří se nestydí za slovíčko „pop“ ve svém vlastním zařazení a ke studu není jediný důvod. Velmi dobrá komunikace s posluchači v kotli. Basačce se tímto ještě jednou omlouvám za to „podezření“ z playbacku – holt, když nepoznám basovou linku hranou na kytaru, tak je to prostě můj problém.. !stydlin!

The Peperrcubes – garage rock, vlastně jediná kapela, kterou jsem měl v paměti – tedy pamatoval jsem si, že už jsem je slyšel. Dle mého názoru vynikající zpěvák a dobře udělaný cover (zabte mě, ale fakt nedám od koho). Ptal jsem se, není to cover, je to jejich song… Takze fakt klobouček.

High Society – progressive rock, kapela, kde mě rozhodně zaujal kytarista a basák – pokud zmíním jen někoho, vůbec to zbytek kapely nepasuje do role druhořadých členů, a to se týká všech kapel.

Všechny kapely najdete Bandzone.cz.

A kdo si chce přečíst o celém večeru, tak prosím zde.

Podle kuloárových zdrojů nemá být druhé semifinále o nic méně nabité – nebo má snad být ještě silnější? Ne, to opravdu zatím nebudeme posuzovat, ale všechny, koho to zajímá, rád uvidím v těch dubnových datech v Akropoli.
Last, but not least – Jardo, to vážně míněné pozvání není vůbec myšleno konfrontačně!