The Golden Age Tour MMXII

|
The Golden Age Tour MMXII
Datum: 
Středa 28. Březen 2012 - Středa 17. Duben 2024
Město: 
Praha
Místo: 
Futurum
Návštěvnost: 
200-300
Účinkující: 

Your Demise (UK), Trapped Under Ice (USA), Man Overboard (USA), Basement (UK)

Pražské Futurum ve čtvrtek 28. března hostilo vskutku zajímavou akci. Do Prahy se po několika měsících opět vrátili britští Your Demise – tentokrát však poprvé v pozici headlinera, a to v rámci svého aktuálního turné na podporu novinky „The Golden Age“. S sebou si na pomoc vzali kapely Trapped Under Ice, Man Overboard a Basement. Lhal bych, kdybych řekl, že jsem se na tuhle akci už dlouhou dobu netěšil jako malé dítě a dnes můžu s klidem říci, že moje očekávání byla vrchovatě naplněna.

Začněme ale pěkně po pořadě. Pár minut po půl osmé přišli na pódium britští mladíci Basement, aby se pokusili rozehřát zatím poloprázdný sál. Nejsem si však jist, jestli se jim ona role „zahřívačů“ povedla. Basement hrají hodně melancholický pop-punk/hardcore ve stylu Title Fight nebo Balance And Composure, který zní z nahrávek hodně sympaticky, ovšem naživo to celé působilo az příliš mdle. Skoro žádný pohyb po pódiu, náznak úsměvu nebo pozitivní energie, až jsem si chvílemi říkal, jestli to hraní vůbec kapelu baví. Je možné, že prostě „jen“ neměli den, každopádně jsem od nich čekal víc.

Po Basement se na řadu dostali pop-punkeři Man Overboard. Podle mnohých hudebních serverů a kritiků se jedná o jednu z nejlepších mladých pop-punkových kapel, které v posledních letech vznikly a nyní to svým výkonem jenom potvrdili. Během svého bohužel až příliš krátkého setu pánové Praze ukázali jakýsi průřez svojí dosavadní kariérou, přičemž rozhodně největší úspěch měly u publika hitovky „Dead End Dreams“, „Something’s Weird“ nebo klipová  „Montrose“. Prostor pod pódiem se již začínal pomalu, ale jistě zaplňovat, a i na kapele bylo vidět, že si vystoupení náležitě užívá. Je tak veliká škoda, že jejich set netrval o něco déle. Nezbývá jen doufat, že tu tahle sympatická pětka z New Yersey nebyla naposledy. Byla by to totiž obrovská škoda.

Jako další přišla na řadu řízná americká hardcore banda Trapped Under Ice. Bylo vidět, že hodně lidí zavítalo do Futura právě na kvůli nim a prostor před pódiem se tak konečně proměnil v pořádný moshpit. Kapele do odsýpalo, k mé radosti zahráli i povedený kousek „Pleased To Meet You“, do svého vystupení dali všechno a celkově odehráli solidní show, během které se nenechali odradit ani nečekaným výpadkem proudu. Bohužel, stejně jako od prvních Basement, jsem od TUI očekával více..

Když se pár minut po půl desáté z reprobeden začal ozývat hlas r’n’b zpěvačky Beyoncé, bylo všem jasné, že zlatý hřeb večera v podobě Your Demise je tady. Očividně dobře naladěni (a posilněni) nastoupili na stage a bez jakýchkoliv upozornění písní „Scared Of The Light“ odstartovali parádní hardcore večírek. Musím přiznat, že jsem čekal hodně, ale show, kterou YD ve Futuru předvedli, mi téměř vyrazila dech. Frontman Ed McRae hned od začátku burcoval odvážlivce ke stagedivingu, ke kterému se záhy přidal i on sám, spolu s dalšími členy předkapel. Setlist se skládal hlavně z osvědčených pecek z alba "The Kids We Used To Be" ("Shine On", "Life Of Luxury"..), všichni přítomní byli ovšem určitě zvědaví, jak bude znít naživo nový materiál. Okolo nejnovějšího singlu „These Lights“ se toho již namluvilo hodně, spousta lidí tenhle track kapele vyčítá, jeho živé předvedení však bylo pro mě jednoznačným vrcholem večera a troufám si říct, že všechny přítomné „haters“ kapela navždy uzemnila. Z nového alba „The Golden Age“ pak zazněly další dva kousky – „Forget About Me“ a „Born A Snake“, starší příznivce pak jistě potěšila starší věc „Burned Tongues“. Po závěrečné hymně „The Kids We Used To Be“, na kterou jistě většina publika čekala, se kapela s pro ně již typickým hip-hopovým outrem rozloučila a téhle parádní párty byl tak konec.

Co dodat na závěr? Asi jen to, že ze všech třech vystoupení Your Demise, které jsem za necelý rok viděl, bylo právě tohle jednoznačně to nejpovedenější. Nasazení a odhodlání, s jakým kapela každý song odehrála, by jim mohl kdokoliv závidět. Potěšili i Man Overboard, naopak zamrzela menší účast, ovšem to už je stokrát ohraná pohádka, která se (bohužel) opakuje stále dokola..