Žebřík 2011

|
Žebřík 2011
Datum: 
Pátek 16. Březen 2012
Město: 
Plzeň
Místo: 
Parkhotel
Návštěvnost: 
800
Účinkující: 

Tata Bojs, Tomáš Klus, Mandrage, Charlie Straight, Navigators

Rok se s rokem sešel a byl tu opět, tentokráte jubilejní 20. ročník, udílení cen ankety Žebřík 2011. Změnila se akorát destinace. Kulturní dům Inwest vystřídal modernější Parkhotel. Moderátory celé akce se pro tento večer stali Klára Vytisková a Tomáš Hanák. Kromě slavnostního vyhlášení vítězů proběhlo i několik hudebních vystoupení, z nichž největší prostor měla kapela Tata Bojs se svým Best of.

Celá akce vypadala již z venku velmi elegantně a bylo vidět, že si tým časopisu Report v čele s Jardou Hudcem dal velmi záležet. Kromě klasické vstupenky měli diváci možnost získat i VIP vstup, který je opravňoval k pobytu na VIP balkoně, bezplatnou konzumaci na VIP baru a samozřejmě možnost pokecat se svými hudebními idoly. Vzhledem k ceně byly ochozy slušně zaplněné, takže bylo dobře, že taková možnost existovala. Parkhotel vypadal úplně jinak, než je většina z nás zvyklá z maturitních plesů.

Prvním účinkujícím byli třinečtí Charlie Straight. Vzhledem k tomu, že kromě Tata Bojs měly ostatní kapely omezené vystoupení na zhruba půl hodiny, byl tím poznamenán i setlist. Hoši před několika dny vydali nové album s názvem Someone With A Slow Heartbeat, takže se od této desky odvíjelo i jejich vystoupení. Singl "Coco", který považuji za nejlepší kousek celého alba, rozproudil srdce mladých i starých, můžu i žen. Samozřejmě nechyběly songy z debutu She's a Good Swimmer.

Dalším pánem na holení se stala pražská formace Navigators. Za svojí 7 letou existenci vydali nespočet nahrávek a jejich hudba vyzní daleko lépe v živém podání. Velmi často zapojovali i publikum, takže po chladnějších a pomalejších Charlie Straight tohle byla příjemná změna. "Do Something" nebo "My Place" byly písničky, na které se publikum dostalo nejvíce do varu. Celkově z jejich vystoupení zářila obrovská energie a náboj.

Dorazil i písničkář Tomáš Klus za doprovodu kytaristy Jiřího Kučeravského. Hitovky "Sibyla" nebo "Marie" rozhodně nemohly chybět. Stejně tak jako úžasné kytarové modulace, o které se postaral společník Jiří.  Ze Žebříku si odnesl kromě bouřlivého aplausu i tři sošky. Získal 1. místo v kategorii Album roku (Racek) a dvě druhá místa v kategoriích Zpěvák roku a Skladba roku za písničku "Nina"Největší ovace ovšem sklidila písnička "Panubohudooken" z posledního alba Racek, která má úžasný text.

..."Nedávno přišla jedna děsivá zpráva,
že se zase valí dělníci, tentokrát zprava,
poznávacím znamením jsou holé hlavy,
neznalost dějin a ústavy."...

Po jedenácté hodině přišel zlatý hřeb večera - kapela Tata Bojs. Ta získala Speciální cenu Žebříku a 3. místo v kategoriích Album roku (Ležatá osmička) a Skupina roku. Jejich repertoár byl poskládán v úžasnou mozaiku, která byla průřezem jejich více než dvacetileté historie. Otevírákem se stala "Progresivní", která zahajuje i jejich nejnovější album Ležatá osmička. Z toho alba jsme slyšeli i "Papírovku", "Usínací", singl "Opakování" nebo "Filmařská", ke které mělo být i úžasné video. Bohužel kvůli technickým problémům nebylo možné ho použít. Z čehož neměl bubeník/zpěvák Milan Cais moc velkou radost. Pokračovalo se i do starších období, kdy s kapelou zpívala i Klára Nemravová. Tu na tento večer vystřídala moderátorka Klára Vytisková, která si s Milanem střihla duet "Ramínka", který pochází z alba Futuretro. Nechyběl samozřejmě ani hit "Elišce". Pak přišel rok 2002. S ním přišlo album Biorytmy a úžasné skladby "Štastnější" nebo "Růžová armáda", po kterých se koncert chýlil ke konci. Hodina skvěle našlapané muziky. Kluci ví, jak na publikum, ví jak svoji hudbu prodat a o tom to je. Pro mě samotného to byl zážitek, který z hlavy dlouho nedostanu.

Jakmile skončilo vyhlášení poslední kategorie Zpěvák roku, tak na podium nastoupila domácí kapela Mandrage. Ve svých tradičních červeno-černých kostýmech přišli na podium a kvůli omezenému času sypaly jednu hitovku za druhou. Otevírák "Mechanik" z posledního alba Moje krevní skupina rychle vystřídaly songy "Hledá se žena", "Františkovy lázně" nebo "Diplomat". "Disco MOCKBA" splnila pro náctileté uječené fanynky naprosto svůj účel. Roztančila skoro celý Parkhotel. Ovšem jedno mi vrtá hlavou. Jak je možné, že tahle kapela prorostla snad do všech koutů české hudební scény bez jakékoliv inovace nebo kvality?

Pro ty, kteří se nemohli zůčastnit, vysílá ČT2 23. března od 22:00 záznam ze slavnostního vyhlášení. Rozhodně stojí za to poděkovat všem účastníkům, pořadatelům a partnerům celé akce, bez kterých by se podobná akce dělala jen ztěží. Kompletní seznam vítězů najdete ZDE.

Žebřík 2011
Žebřík 2011