Vypsaná fixa, Divokej Bill, Wohnout, Pipes and Pi...

|
Vypsaná fixa, Divokej Bill, Wohnout, Pipes and Pi...
Datum: 
Neděle 7. Srpen 2011 - Úterý 28. Květen 2024
Město: 
Praha
Místo: 
kulturní centrum Vltavská
Návštěvnost: 
~500
Účinkující: 

Primal Scream, Little Barrie

Necelé tři roky od minulého pražského vystoupení přijeli Primal Scream opět do Prahy. Co se za tu dobu změnilo?

Třeba to, že koncertní doprovodný kytarista Barrie Cadogan si tentokrát přihřál vlastní polívku v podobě svého bandu Little Barrie coby předskokanů. Ti sice prvně hrábli do strun až 20 minut po oficiálním začátku akce, nicméně publikum už tou dobou bylo nažhaveno víc než dost - mohl za to nepříliš ideální odvod tepla ze vznikajícího davu, dopujícího se patokem značky Gambrinus (hudebníci nafasovali plechovky plzeňského, takže mezinárodní ostuda se naštěstí nekonala). Samotné vystoupení Little Barrie představovalo zajímavou exkurzi do doby zhruba před 40 lety - nejen stylem hudby a instrumenty, ale též vizáží muzikantů. Odehraná půlhodina byla tak akorát, po delší době už by rock'n'rollová smršť začala trochu nudit, i když ji bubeník úspěšně ozvláštňoval všerůznými veselými výstupy.

Primals před třemi lety v Roxy představili svou tehdy novinku Beautiful Future, aktuální turné podporuje reedici 20 let staré Screamadelicy. Přestože nejvýraznější část tohoto legendárního alba tvoří více či méně taneční tracky, nástrojový park, který si do Prahy přivezli, tomu moc neodpovídal - stejně jako v Roxy dvě kytary, basa, akustické bicí a syntezátory. Přibyla jen projekce, zpěvačka a saxofonista. Kdo na tuhle hru na rock'n'roll přistoupil, bavil se v neděli výborně.

Začátek show měl odpich, ve shodě s tracklistem oprášeného alba zazněly tři parádní pecky Movin' On Up, Slip Inside This House a Don't Fight It, Feel It, poměrně organicky zakončená rockovým nářezem. Pobavila i Bobbyho hra na rumbakoule. Pak se ale muzikanti rozhodli zvolnit a přeskočili k písním Damaged a I'm Coming Down. Mě tento nečekaný krok stranou dost otrávil, ovšem přítomné pamětnice vypadaly spokojeně.

Po downtempo intermezzu se kapela vrátila k Higher Than The Sun, ovšem nehrající kytaristi a absentující projekce k vytvoření atmosféry příliš nepřispěli, a tak to zpočátku moc nefungovalo. Pro mě jakožto velkého fandu Primals se tento moment stal onou poslední kapkou - jelikož jsem si nechtěl kazit chuť geniálního tracku, raději jsem prchnul k baru a následně na balkon. Naštěstí postupně začalo svítat na lepší časy - nějaká ta projekce nakonec přece jen začala a i kytaristi značně vylepšili počáteční dojem, když skladbu rozvedli v sáhodlouhý psychedelický mazec. Následovala provařená Loaded a pak už "jen" vrchol večera v podobě Come Together, podobně jako Higher Than The Sun notně natažené do neuvěřitelných rozměrů. Šlo o spojení obou základních studiových verzí - albové i "videoklipové", zpívané. Andrew Innes dokonce vyrobil pár elektronických zvuků, publikum si zazpívalo a hudebníci začali odcházet z pódia - nejdéle zůstali Innes a Gillespie.

Trvalo dlouhé minuty, než se skupina vrátila, ale nakonec přidala ještě tři singlové vypalovačky. Jakožto jedinou píseň nahranou v tomto století zahrála svůj v UK Top 75 nejvýše se umístivší hit Country Girl a opět výborně! Bobby neustále vbíhal na svůj piedestal před pódiem, což z předních řad vypadalo velmi působivě, z balkonu spíš jako nějaká existenciální zpěvačka. Večer zakončily dvě ukázky z alba Give Out But Don't Give Up - Jailbird a Rocks, opět výborně vygradovaná, tentokrát pomocí smyček až do zblbnutí. Po skončení šílených zvuků už se nikdo ničeho nedožadoval a taky už nic dalšího nedostal (pokud nepočítám a capella cover Stounů v podání party obveselených Anglánů na stanici metra Vltavská s výrazným přispěním publika včetně závěrečného potlesku).

Celkově Primals vytvořili o něco podařenější show než v roce 2008. Výborná práce odvedená v Higher Than The Sun a Come Together nicméně nedokázala úplně vyvážit některé rozpačité momenty, a tak se definitivně potvrdilo, že tato tlupa zní mnohem zajímavěji z nahrávek nežli z forbíny.

Hodnocení: 75 %