Hrady CZ

|
Hrady CZ
Datum: 
Pátek 15. Červenec 2011 - Sobota 16. Červenec 2011
Město: 
Točník
Místo: 
Hrad Točník/Žebrák
Účinkující: 

Vypsaná fixa, Divokej Bill, Wohnout, Pipes and Pints, Support Lesbiens, Skyline, Kryštof, Sunshine...

V pátek 15.7. začala druhá etapa asi nejdelšího českého festivalu Hrady CZ. Louku pod hrady Žebrák a Točník rozezněly tóny Jirky Schmitzera v 19 hodin, doplnili ho Tata Bojs a v půl dvanácté mejdan uzavřel Tomáš Klus. Toť zahajovací večírek.

Jako většina lidí jsme se i my do Točníku vydali až den druhý a i tak to na nás bylo moc brzo. Vypsaná Fixa začínala na hlavním pódiu v pravé poledne a to znamená, že jsme jí samozřejmě nestihli. Ovšem druhou polovinu Queens of Everything už ano. V době, kdy ještě obvykle spim, se na MF Dnes stagi rozprostírala pražská smečka černých psů s jendnou černočernou kočkou. Americky chutící punk ska rockabilly mě vážně dostalo, kapelu jsem viděl prvně a hned mi bylo jasný, že né naposledy. Nejsem zrovna fanoušek ska, asi díky té české tleskačovské nasazené laťce, ovšem díky QoE asi ska začnu víc vyhledávat. Parádní rozjezd dne.

Hned po Královnách Všeho se na hlavním pódiu odtáhnul hadr a vylezla parta okolo bratří Homolů. Šňůra k desce Našim Klientům po festivalech mi přijde docela nevýjimečná vzhledem k předchozím šňůrám, ale ani neurazí. Wohnouti prostě jen ví, jak na lidi. Textařsky víc než dobrá práce vyvažuje hudební průměr již několik let, ale lidi to baví a to je hlavní věc, proč se to všechno děje. Jenom možná muj pocit, že i kluky z kapely by to mohlo bavit víc.

15.00 MF Dnes Stage a mnou asi nejvíc očekávaná kapela dne Sunshine. Též turné k desce Karmageddon, pomalejší a kytarovější než předchozí Suns, ale krásná deska, se do slunečného až parného dne opravdu hodila. Sunshine stříleli jednu věc za druhou a hodina hracího času skoro byla ta tam. Zdá se mi ovšem taky, že samotnou kapelu to skoro vůbec nebaví, až na Kaye, z něho energie srší na sto honů. Poslední věc Top! Top! The Radio a ještě přídavek Astrogen Nostalgia a bye Točníku. Koncert a atmosfera parádní, chcal ze mě pot jako z kovboje v americkym westernu.

Je potřeba zajít ke stánku s Krušovicema!

Za pouhých 30 dukátů jste si osvěžili hrdlo, ale museli vystát pěknou frontičku. A když jste se chtěli najíst, dali jste například za špíz 240,- korun, no nekup to! Ta váha určitě vážila dobře, tím sem si jist. :) Ovšem kdo měl to štěstí jako třeba já, že mu s sebou máma namazala chleba, nemusel tyhle problémy řešit.

U VIP baru fronta nebyla, takže u stánku s Krušovicema jsem se zastavil ještě párkrát a hup, bylo osm večer. Na pódiu Česká Spořitelna se rozjížděl Richard a jeho kámoš Kryštof. Dvacet milionkrát ohraných singlů Evropou 2 a spousta radosti okolo. Před plánovanou dvouletou pauzou je potřeba pořádně hrát a to Kryštofům beze srandy jde. Značný hráčský um a narozdíl od jiných radost z hraní dává kapele dobrou tvář živého tělesa.

Posledním bodem na pódium MF Dnes byli česko-kalifornští pankáči Pipes And Pints. Něco, co už dávno česká scéna potřebovala. Dudy a řízný kytary a charismatickej a osobitej zpěv. Pipes do lidí sypali věci, u kterých stoprocentně věděli, že nezklamou. Pipes jsou ještě stále v tom mezidobí, kdy to ještě baví lidi a i kapelu, bez nalhávání.

Okolo půlnoci už pod Točníkem panovala docela slušná zima a tak jsme se jako vždy ještě zastavili u stánku s Krušovicema, posbírali batůžky a vydali na cestu k domovu.

Hrady CZ je skvělej festival s nudnýma kapelama a drahym jídlem. :D

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Točník se stal druhou štací na tradiční celoprázdninové šňůře festivalu České hrady. Díky své strategické poloze (spádová oblast zahrnuje Prahu) se předpokládala vysoká návštěvnická účast, čemuž letos nahrávalo i povedené počasí. Event otevíral v pátek večer oblíbený recesista se smyslem pro podmanivou poetiku vulgarismů Jiří Schmitzer, následovaný vymazlenou performancí Tatabojs a půlnočním vystoupením písničkáře Tomáše Kluse. Páteční rozjezd nesoucí se v duchu lingvistických špeků vystřídal v sobotu nefalšovaný fesťákový šrumec, který krátce po poledni odstartovala Vypsaná fixa. Škoda jen, že, ať už byl motiv jakýkoliv, umístění jedněch z nejsilnějších festivalových tahounů na téměř nelidsky časnou ranní hodinu (rozuměj poledne), podle mého názoru, odradilo nejednoho potenciálního návštěvníka. Program hlavního festivalového dne nicméně nabídl skutečně širokou škálu interpretů rozličných žánrů – ať už se jednalo o tradiční fesťákové matadory typu zmíněné Fixy, Wohnoutů, Divokého Billa nebo Sunshine nebo divokou punk-rock´n´rollovou smršť v podání Queens of Everything a Pipes and Pints. Žánr world music s temperamentem sobě vlastním reprezentovali Gipsy.cz (obzvlášť mě pobavil jejich reklamní song propagující nové CD Desperados – vskutku promakaný marketing J ) a fresh exotika do českého podhradí zavanula
s United Flavour. I v outdoorových podmínkách šlapal „gut jak Kraftwerk“ rapper Vladimír 518 s precizním vokálním doprovodem Terezy Černochové.

Zkrátka se opět jednalo o povedenou akci. Snad jenom jedna technická – trochu nelogická mi připadala nepřítomnost bankomatu, což už by měl být, podobně jako cisterna s pitnou vodou, jeden ze standardů, nota bene je-li bankovní instituce generálním partnerem akce. (sem musela :D)
České hrady jsou parádní „festival light“ – akce pro ty, co nemusí megafesty, ale přesto si nechtějí nechat ujít alespoň jeden den nadupaný multižánrovým hudebním
koktejlem.