České hrady - Švihov

|
České hrady - Švihov
Datum: 
Pátek 22. Červenec 2011 - Sobota 23. Červenec 2011
Město: 
Švihov
Místo: 
Vodní hrad Švihov
Účinkující: 

Kryštof, Vypsaná fixa, Tomáš Klus, Tata Bojs, Wohnout Jiří Schmitzer, Divokej Bill, Prague Conspiracy, Pipes & Pints,...

Třetí zastávkou putovního hudebního festivalu HRADY.cz se jako již každoročně stal areál uvnitř  vodního hradu Švihov. Tento festival láká každoročně tisíce lidí a od loňského roku připojil i několik hradů a zřícenin na Moravě.

Parkoviště i stanové městečko je co by kamenem dohodil od hradeb, a proto není žádný problém si během chvilky pro cokoliv skočit do stanu. Počasí naštěstí vydrželo skvělé, jenom louka byla z předchozích dnů hodně promáčená, takže se nikdo nemohl vychloubat, že má stan postavený na suchu.

Páteční program otevřel na menší stagi Tomáš Klus s doprovodem ve formě kytaristy Jiřího, který hned několik písniček upravil svými úžasnými modulacemi. Tomáše jsem naživo slyšel poprvé a musím uznat, že na mě udělal dojem. Texty a hudba má hlavu a patu, chytlavé melodie a všechno to uzavírá skvělá improvizace na konci jeho vystoupení. Děti slunovratu, či jak se přezdívali, sklidili obrovský potlesk a celkově hezky odstartovali tuto akci.

Po hodinové přestávce, při které se vyhlašovali nejlepší masky na podium vtrhli Tatabojs, kteří nedávno vydali album Ležatá osmička. Skvělá hra Milana Caise na bicí a do toho zvládat i zpěv není vůbec žádná sranda, za to mu skládám velkou poklonu. Koncert trval zhruba hodinu a půl a obsahoval všechny jejich známě hitovky. Poté následovala další pauza. Tu ukončil neskutečný borec Jiří Schmitzer, který kromě Českých hradů byl i na nedávném Rock For People. Nejvíc mě vždycky dostane písníčka, ve které řve: "Řekněte prdel, prdel řekněte...no, tak řekněte to!" Takto skončil páteční zkrácený program.

V sobotu se areál otevřel v 11:00. Na hlavní stagi začínala pražská partička s názvem Prague Conspiracy, s půvabnou a charismatickou zpěvačkou Marianou. Kapela je přímým pokračovaním Prague Ska Conspiracy. Nyní úplně zmizely dechové nástroje a ty nahradila ostřejší kytara a klávesy, které posunuly hudbu více k punku,disco a popu. Wohnout, s jejich šeptajícím zpěvem zase publikum potěšili krom nových věcí i klasikou Ganga a Sej konopí.

Divokej Bill, který právě vydal desku Unisono, přilákal na hlavní stage České spořitelny v odpoledních hodinách obrovský zástup fanoušků. Plakala, Znamení, Pocit, to je jen drobný výčet písníček, kterým nás zahltili. Jejich výstup sklidil ovace a jak diváci tak i sama kapela měla radost. Další kapela, která na sebe mil upozornila, byli Pipes&Pints. Myslím, že jejich výstup stačí popsat několika slovy. Dudy. Nářez. Bomba. Trochu menším zklámáním byla pro mě kapela Vypsaná fixa. Možná špatné nazvučení. Celkový dojem z odehraného partu ovšem nijaký, bez chuti, bez zápachu.

Posledním vystupujícím byla kapela Kryštof, která se chystá po odehrání domluvených koncertů na roční koncertní pauzu, aby měla čas na připravovanou desku. Kryštof jsem naživo neslyšel už hezkých pár let, ale i tak se mi jejich koncert líbil. Ač Richard Krajčo s dredama a trochu santusáckým zjevem, jeho hudba má stále něco do sebe. Sám sebe jsem překvapil, když jsem si při starších skladbách i pamatoval téměř celé do hlavy se zavrtávající texty.

Celkově byla atmosféra skvělá, Krušovice ovšem špatné.