Votvírák

|
Votvírák
Datum: 
Pátek 17. Červen 2011 - Neděle 19. Červen 2011
Město: 
Milovice
Místo: 
Letiště
Návštěvnost: 
prý 50 000
Účinkující: 

Chinaski, Monkey Business, No Name, Desmod, Rybičky 48, Wohnout, Rytmus

Sluníčko. Tropický vedro. Tisíce lidí se stanama, spacákama a dobrou náladou. Co víc si může přát pořadatel obřího (na český poměrny oc) festivalu?

Line-up odpovídal ceně, laciný. Mladých známějších talentů bylo snad kromě hip hop stage pramálo, zato léty prověřených stálic bylo požehnaně. Ikdyž popravdě mi dech vyrazil Rytmus. Ale o tom později... Všechny kapely předváděly, řekl bych, svůj fesťákovej standart. Někde to klapalo víc, někde míň, třeba u Mandrage, který jsem stihnul jako první, jsem neviděl kromě Víťovo zlomený ruky žádnou změnu. Nevim, nuda... Naopak 100 Zvířat mě budou bavit vždycky. Honza Kalina si vesele blafal z těch jeho havanskejch zázraků, Nebylo nic a Nejkratší cesta do srdce chlapa vede mezi žebrama (pro ty, co to ještě neví). Zvířata pro mě patří do skupiny kapel, který nesmí na festivalu chybět. A taky jsou všude, kam jedu. Bod pro ně!

Na "rockovou" stage jsem zavítával hodně zřídka. Už jenom z dálky slyšený prznení floydovský Another Brick In the Wall nějakýma samozvanýma Legendama... Jako persóna milující Gilmourovo hraní jsem se tahal za svý poctivě pěstěný afro a právě hrající Hledá se žena se mi zdála jako přijatelný menší zlo. Takhle teda ne. Další kapely pátečního programu na rockový stagi byly kousky jako Škwor, Doga, Harlej, Arakain, ... Bez komentáře.

Hlavní stage mi zatím hrála skoro do noty. Wohnouti pokřtili novou desku, proběhlo taneční vystoupení dua Egon, lidi se usmívali, bavili, tak to má bejt! Hrát na bicí s diskokoulí na hlavě? Docela dobrý ne? :) Klasicky skvělej výkon chlapecké taneční, pěvecké a striptérské skupiny z Prahy 5, Smíchova - Mig 21. Macháček opět ve formě, letecký brejle, košile, pořádně upnutý kalhoty... U Migů mi snad ani nevadí, že už jsem tu jejich párty projel spoustakrát, slyšel spoustakrát pořád ty samý fórky, aspoň vim, co čekat.

Někdy v téhle době organizátoři zjistili, že připravených 6 000 míst na stan je málo. Přestaly se vydávat pásky opravňující vstup do stanového městečka s odůvodněním, že prostě došly. A tak se začaly objevovat stany kde to jenom šlo. Už někdy k večeru se ke mně dostalo překonání magické 30 000 hranice návštěvnosti. Což je docela pěkný. Ale říkam si, že při tak velký akci už by se nemusely dělat školácký chyby, jako z Monkey Business udělat Monkey Bussines - viz oficiální program. Úsměvné. Každopádně pro mě byli Ruppert a jeho veselá banda zaručeně nejlepší kapelou pátku. Čistej Matějův hlas v jeho operních pasážích dostával do kolen mě, ale co dělal s holkama? Boybandy by mohly závidět...  Další výtka letí k securiťákům. Nějaký pravidla o prvních třech písničkách, kdy si můžou dělat fotografové co chtěj chápu. Ale když stojí při kytarovým sólu Olda Krejčoves na kraji, jen to zmáčknout a ta Steinarova holohlavá banda tě nekompromisně vykopne? Vlastně většina z nich vypadala, že přišla rovnou ze sjezdu místní ultrapravicové pobočky.

Snad měsíc jsem se těšil, až se vyfotim s Rytmusem. Někdy po jedenácté večerní dorazi bílej bavorák. Ha! Zatímco gorily kouřily venku, Rytmus seděl za volantem a čekal. Jakmile vylezl, sesypala se na něj hromada více či méně upřímnejch fandů. Tak moc jsem se na tu fotku těšil, až se pojebal foťák a nebylo z toho nic. Rytmus krátce na to skočil na pódium a začal ládovat do lidí svoje blafy o zlatokopkách.

Den druhý

Snad jsem ještě nebyl na fesťáku, aby tak ne...... jako z konve. Je dobrý se večer nezlejt tak, že zapomenete zavřít stan. Sousedům se to nepovedlo, ráno se koupali. Docela férový je nalákat lidi na prodej lístků na největší český festivaly s 80% slevou. Pro ty, co tenhle trik neznali a jeli si pro lístek na RFP byla informace, že k prodeji jsou přesně 4, slovy čtyři, kusy to bylo nevím jestli k smíchu nebo k pláči. Z fronty jsme odešli po víc než třech hodinách s upatlanou vstupenkou na Hrady za devět pětek. Stojí to za to?

Na vedlejším pódiu zatím skákali kluci z Rybiček 48. Naše prý jediná opravdu "americko-punk-rocková" kapela se vyšvihla s opravdu opunkovanýma Stánkama od Honzy Medvěda Nedvěda. Zbytek fesťáku se mi smrsknul do jedný popíkový škatulky. Po neskutečně přiteplenejch No Name nastoupil Michal Malátný s bandou. Od malička do mě máma Chinaski prala, tak jsem si místy i lehce zanotoval, až zakřičel . Zas tak nepříjemný mi není, jednou za čas to slyšet.

Abych to tak lehce shrnul, jak možná víte ze zpráv, na Votvíráku zemřela nějaká fetka, jednu holku přejelo auto, když usnula vedle stanu, jednu holku znásilnili a jedna holka tomu naštěstí utekla. Je to asi daň za levnej fesťák.