HELLOWEEN - Walls of Jericho

|
Kategorie: 
HELLOWEEN - Walls of Jericho

Debut jedné z nejvlivnějších skupin svého žánru, německých Helloween, je dnes již považován za klasiku melodických odnoží metalu. A lze říct, že zcela zaslouženě. Helloween se touto deskou dostali do role průkopníků power/speed metalu, kterou v pozdějších dobách jen potvrzovali. Přesto se však Walls of Jericho něčím odlišuje.

Jestli mám být konkrétnější, tak to něco jsou ještě všude čitelné odkazy na heavy metal. Samozřejmě tím nemám na mysli úvodní intro skladbu Walls of Jericho, jenž spíše vede k dobám budoucím. Ale hned další Ride The Sky vás strhne do víru hudby ostrým riffem pěkně od začátku. Ostatně Ride The Sky je asi to nejlepší, co na albu uslyšíte. To určitě neznamená, že by další písničky byly ochuzeny o spoustu nápadů. Spíše naopak album prostupuje cit pro vznosné a chytlavé melodie, tak typický pro německé kapely. Co ale Helloween s jejich počinem liší od heavy metalových předchůdců? Určitě je to hlavně  rychlost, se kterou kapela hraje. Kytara, bassa, bicí vše jede naplno a přesto to pořád neupadá do bezduché honičky bez hlavy a paty. Samozřejmě, kdo by zde hledal emoce, tak by se pravděpodobně nedohledal, jelikož je to hlavně hudba nabitá energií sršící z prstů muzikantů. Také je těžké brát tuto desku jako prostor pro nějaké hlubší filosofování, protože jejím účelem je prvořadě pobavit, uvolnit posluchače.

I tak Walls of Jericho chybí k dokonalosti pár krůčků. Jednak bych čekal trochu čistší sound, což však kapele vzhledem k době a k tomu, že se jedná o debut, lze jen těžko zazlívat. Další a podstatnější věcí je, že jenom sami Helloween dokázali, že speed nebo power metal se dá ještě dotáhnout k dokonalosti.

Deska je pěkným příkladem, jak hudebníci můžou přistoupit k věci po svém. Sice se všem možná nepovede na sto procent hned na poprvé, ale i tak svou zajímavostí a originalitou předčí všechny dnešní řemeslné zpracovatele power metalu, kteří sic mistrně, ale již po sté hrají to samé.

Hodnocení: 
95%
Žánr: 
power/speed metal
Rok vydání: 
1985
Length: 
40:32
Tracklist: 

1. Walls of Jericho
2. Ride the Sky
3. Reptile
4. Guardians
5. Phantoms of Death
6. Metal Invaders
7. Gorgar
8. Heavy Metal (Is the Law)
9. How Many Tears

Vydavatel: 
Noise