PANTERA - Cowboys From Hell

|
Kategorie: 

Často narážím na otázku, co se mi vlastně líbí na metalu nebo tvrdé hudbě obecně. Po jisté době jsem si zvykl odpovídat, že atmosféra, energie a technická zdatnost muzikantů jsou hlavní atributy,  které mě k této hudbě přitahují.  A právě ty poslední dvě jmenované vlastnosti jsou u Pantery k slyšení na každém kousku stopáže.

 

Cowboys from Hell jsou první deskou tzv. “oficiální“ diskografie. Tedy desek jenž obsahovaly groove metalovou náplň místo glam metalové. Hned první a s albem stejnojmenný song definuje všechny silné stránky muziky značky Pantera. Pořádnou dávku riffů, bezchybná sóla, skvělé vokály, drtivé rytmické duo. Pojďme si to rozebrat tedy jedno po druhém. Groove metal jako takový vyšel z thrashe. Ve výsledku to znamená, že riffování až tak nepůsobí, jak ostrá střelba z kulometného hnízda, ale o to víc připomíná drtivou kamennou lavinu. Sóla v podání kytaristy Dimebaga Darrela jsou zběsilou, rychlou jízdu,  která je pěkně kontrastní právě s těžkotonážními riffy. Vokály Phila Anselma určitě nejsou čistým zpěvem, ale přesto i v jeho chrčáku slyšíte čisté výšky i hloubky. Samozřejmě nelze pominout ani jeho obrovské nasazení, s kterým skladby podává. Rytmické duo působí jako konečná roznětka pro odpálení nálože energie skrývající se v hudbě Pantery. Basa hrající občas vlastní linku přechází v pravý okamžik k bicím, aby vše znělo jako nerozbitný celek.

 

Snad glamové kořeny kapely způsobily, že jsou mnohdy ústřední motivy písní dobře čitelné, i když samozřejmě řádně drsné. Groove metalu jsem dlouho nemohl přijít na chuť, až časem jsem si uvědomil, jaký jeho obhroublost a „špinavost“ nabízí prostor pro zajímavé momenty, které vám v hlavě uvíznou snadněji než u o něco rychlejšího bratříčka thrashe.

 

Pantera vytvořila téměř dokonalou desku. Písně jsou od sebe odlišitelné a nesbíhají do snůšky zvuků. Pořád je zachován již výše avizovaný přísun energie. A co víc, kapela přišla s novým přístupem k tomuto druhu hudby a hlavně ho pořádně vypilovala.

 

Je jen škoda, že ji neuslyšíme již nikdy na živo v původním složení, jelikož kytarista Dimebag Darrell byl zastřelen přímo na koncertě svého projektu Damageplan (vzniknuvšího po rozpadu Pantery). Dimebaga zavraždil „fanoušek" (bývalý mariňák), který neunesl rozpad Pantery.  

Hodnocení: 
90%
Žánr: 
groove metal
Rok vydání: 
1990
Length: 
57:29
Tracklist: 

1. Cowboys from Hell2. Primal Concrete Sledge3. Psycho Holiday4. Heresy5. Cemetery Gates6. Domination7. Shattered8. Clash with Reality9. Medicine Man10. Message in Blood11. The Sleep12. The Art of Shredding

Vydavatel: 
Atco