Franz Ferdinand - Right Thoughts, Right Words, Right Action

|
Kategorie: 
Franz Ferdinand - Right Thoughts, Right Words, Right Action

"It's always better on holiday.",

zpíval Alex Kapranos na "Jacqueline", z titulní písně debutového alba. Vzhledem k hlemýždímu tempu, při kterém glasgowští taneční rockeři tvoří a vypouští světu hudbu v těchto dnech, je onen prví řádek více nežli ironický. Po odklepání jejich dvou alb po jednom roce, se zdá, že za deset let existence strávili hodně času od uvedení své v řadě čtvrté novinky. Což je trochu frustrující. Ovšem méně než u samolibých Arctic Monkeys a konzistentnější než u The Strokes, zůstávají Franz Ferdinand králové (nebo spíš arcivévodové) z post-punkového obrození. Zaznějí infekční riffy, ohraničující přitakávání nohama směrem nahoru a dolů. Nebo ještě lépe, přesnost metronomového odposlouchávání ve studiu, je patrně tím, co dělá tuhle desku deskou. Nekonečné čekání se pro někoho mohlo stát hořkou pachutí v ústech, ale Right Thoughts, Right Words, Right Action je konečně tu.

Takže, Franz Ferdinand se vrací po další čtyřleté nepřítomnosti. Stručnost jejich nové desky, Right Thoughts, Right Words, Right Action, nemůžu si pomoci, ale zkrátka nezklame. Za celou dobu, co člověk opětovně dávál prostor temnějšímu syntetickému experimentu Tonight z roku 2009 (který stále považuji za nedoceněný kousek) přichází kapela ze zcela novými pětatřiceti minutami opravdu nové hudby. Pokud bychom vše rozebrali až do posledního šroubečku, matky a podložky, znamenalo by to, že strávili 48 dnů na každé minutě svých myšlenek.

"Right Action je ušlechtilá odrůda post-punku, disca přes artschool tweecore, scythed občas s klíčícím krautrockem a krvežíznivým Alexem Kapranosem."

Jakmile se zmáčkne tlačítko play, okamžitě je člověk zasažen, a bez ztrácení času vám kytary vpustí do nohou sadu impulzů. Úvodní "Right Action" je návykovým výbuchem indie rocku se snadným přístupem pro každého a v celku jej můžeme považovat za jednu z nejlepších skladeb kapely, k dnešnímu dni. Kroucení riffů  ve stylu již dávno neexistujících Talking Heads, tyčící se na krátké, časté sbory má tolik potřebný šmrnc a eleganci jako některý z jejich obrovských hitů "Take Me Out", "Do You Want To", "No You Girls". Nedělám si legraci o vlivu DavidByrneho, s výjimkou vtipně imitující "Tell Her Tonight", Což je největší pocta od Ferdinandů k Talking Heads,... za kterou jsem kdy zaplatil.

Asi polovina zachycených pravicových myšlenek je stejně poutavých a okamžitě rozvíjející energii "Right Action", stejně tak jsou krkolomné "Bullet" a roztáčející "Love Illumination". Říkejme jim Franz klasika. Druhá polovina je svým obsahem mnohem tišší a podivnější, vlnící se do melodií popové estetiky podobající se práci SydBarretta. "The Universe Expanded" je tím tipem naivní skladby, kterou lze nazvat jako: Franz v říší divů... I když lze říci, že tyto výlety do divů, jsou nezapomenutelné, především klasickými momenty Ferdinandovské střihu, zanechávající zvláštní a okouzlující náladu. Díky zdravé kombinaci starého a nového, to je další solidní (stručně řečeno) přírůstek do diskografie Franz Ferdinand. Doufejme, že čekání na případné páté album nebude znovu na čtyři roky, byť ta zralost se přeci jen projevuje.

"Co Franz Ferdinand udělali? Takže, máme tu zde úspěšně destilovaný a soustředěný vzorec, který je vyrobený tak přitažlivě... "

Existuje zde nebezpečí, že tento krátký, ostrý, stylově kytarový pop záznam, se může neuchytit u publika, aniž by si to zasloužil, a to díky blížícímu se podzimního návratu již zmíněných poameričtěných Arctic Monkeys. Je třeba vykřiknout, jako na nápisu ze sovětských propagačních plakátu: Typičtí Franz Ferdinand, s veškerou elektrickou fúzí a rychlostí! Pod to se můžou podepsat i Hot Chip Björn YttlingTodd Terje, kteří přiložili ruku k dílu.

"Right Thoughts, Right Words, Right Action - čistý a ostrý jako kus vektoru."

Až později si uvědomíte, že čtvrtá deska Franz Ferdinand, není jen opravdovým návratem k formě, ale i melodickou meditací o smrti, rozkladu a prázdnotě. První náznak těchto skrytých hlubin je píseň "Evil Eye" ve které se skrze hororovou melodii dostanete k textu, ve kterém Kapranos zpíva: "Don't believe in God / Don't believe in this shit, not me." V poslední písni je Kapranos zase zlomyslný. Končí – existenčně a věcně – v řádku: "this really is the end". Kapela nám stárne elegantně...

P.S.: Jestli mohu vřele doporučit čistě sám za sebe, pořiďte si Deluxe Edition desky, neboť druhé CD nabízí skvělou porci čtyřiceti pěti minut navíc živého materiálu (London - Studio Konk). Poslechnete si nejen kousky z aktuálního Right Thoughts, Right Words, Right Action, ale také i pár už dnes klasický písní.

Right Action:

Love Illumination:


Hodnocení: 
84%
Žánr: 
Indie rock, post-dance punk
Rok vydání: 
2013
Length: 
35:07
Hudebníci: 

Alex Kapranos: lead vocals and guitar

Bob Hardy: bass guitar

Nick McCarthy: rhythm guitar, keyboards and backing vocals

Paul Thomson: drums, percussion and backing vocals)

Tracklist: 

01.Right Action
02.Evil Eye
03.Love Illumination
04.Stand on the Horizon
05.Fresh Strawberries
06.Bullet
07.Treason! Animals.
08.The Universe Expanded
09.Brief Encounters
10.Goodbye Lovers & Friends

Vydavatel: 
Domino