How To Destroy Angels - An Omen EP

|
Kategorie: 
How To Destroy Angels - An Omen EP

Hudební projekt How To Destroy Angels, který dali dohromady Trent Reznor (Nine Inch Nails), jeho žena Mariqueen Maandig, producent Atticus Ross a Rob Sheridan (grafické práce pro NIN), vydal druhé EP. Co přináší zajímavého?

Popravdě toho není moc, spíše naopak. Dočkali jsme se toho samého jako poprvé, o dva roky dříve u eponymního debutu. Celé EP vyznívá spíše jako soundtrack než jako album určené k samostatnému poslechu. Ve většině případů připomíná poslední Reznorovu a Rossovu spolupráci, a sice soundtrack k filmu The Girl With The Dragon Tattoo. Ten byl sice vynikající, nicméně „pouze“ jako hudební doprovod či kulisa.

Celá deska nese znaky Reznorova rukopisu – typické harmonické postupy, jednoduchá skladba, kontrasty industriálních zvuků s jemnými akustickými (piano, perkuse apod.)… To vše tu už bylo a nemůžu se ubránit pocitu zbytečného omílání téhož, mlácení prázdné slámy, vaření z vody. Reznor vždy platil za pionýra nových směrů, průkopníka industriálního rocku a později za skladatele s neobyčejným citem pro ambient. Tato nová tvorba má své nesporné kvality, nicméně nemyslím si, že sama o sobě obstojí, především koncertně (zatím je to jen a pouze má domněnka, naživo jsem HTDA neviděl a neslyšel). Studiový projekt – budiž, rozhodně ano, vždyť už i Oscara Reznor s Rossem dostali. Ale dál není proč. Tracky jsou minimalistické až primitivní, často založené na jednom či dvou střídajících se tématech, většinu času instrumentální.

Zaměřím-li se na ostatní aspekty desky, nelze si na nic stěžovat. Nahrávka má atmosféru, výtečný zvuk i zajímavý design, vše je dotaženo do konce. Divil bych se, kdyby to bylo jinak. Přeci jen, autoři jsou léty prověření profesionálové a žánrotvůrci, kteří by si asi jen neradi kazili pověst nějakými zbytečnými mouchami.

Nové EP mi připadá jako materiál, který se už nevešel na třídiskový soundtrack The Girl With The Dragon Tattoo – jak kvůli formě, tak kvůli atmosféře. Hudba je to výborná, ale ne pro kapelu, kterou se tento projekt nakonec rozhodl být.

P. S. Letos v květnu by mělo vyjít první dlouhohrající album How To Destroy Angels nazvané Welcome Oblivion...

Hodnocení: 
70%
Žánr: 
ambient/industrial
Rok vydání: 
2012
Length: 
32:32
Hudebníci: 

Mariqueen Maandig
Trent Reznor
Atticus Ross
Rob Sheridan

Tracklist: 

01) Keep It Together
02) Ice Age
03) On The Wing
04) The Sleep Of Reason Produces Monsters
05) The Loop Closes
06) Speaking In Tongues

Vydavatel: 
Columbia Records