Dinosaur Jr. - I Bet on Sky

|
Kategorie: 
Dinosaur Jr. - I Bet on Sky

Pokud jste někdy slyšeli alespoň zlomek tvorby Dinosaur Jr. vydanou v polovině let 1980, pak všeobecně víte, jak nová deska asi zní. Vy, co to nevíte, okamžitě napravit…

J.J.J.: Jak by jsi teď a stručně popsal vaši novou desku?

J Mascis: Stručně jo? Hmm – Asi jako když ležíš v příkopě a mumláš si přes hromadu listí a štěrku. Přes praskání hlasů se ozývá energie kytar, které drží kmeny stromů na vodítku, dokud tě nepopichují jejich špičky při sólech v neústupné moci.

Deska přichází spolu se spoustou rock-punkového hluku a kovových prvků. Kapela hořící kolem legendárního J Mascise, vytvořila "jen" další mistrovské album, které může být uznáváno jako takové od prvních tónů. Člověk prostě nemůže přestat poslouchat ty těžké skladby a v harmonii nadšení se vás bude držet dál a dál!

I Bet on Sky je třetím albem od původního tria - J Mascis, Lou Barlow a Murph – které se reformovalo v roce 2005, a to nyní vydává desáté studiové album. To se obloukem krásně vrací především mentalitou písní do dob začátků a jejich debutem z roku 1985. A právě proto, že jejich debut byl propuštěn před dvaceti sedmi lety, tak možná proto jsou přirovnáváni k červenému vínu – čím starší, tím lepší. Ale teď vážně, tihle pánové dělají hudbu na tak vysoké úrovni, že by mohly být snadno plakátovým názvem po boku těles, jakými jsou např.: Foo Fighters či Pixies i když nikdo z obou jmenovaných i přes svůj komerční úspěch, nedosahuje statusu "kultovní" v okruhu obrovské, nezávislé hudební scény – a je to tak správně! - ("Čili taková alternace The Plastic People of the Universe").

Trio přijímá všechny veškeré dovednosti, které získali v posledních letech, a aplikují je přímo na svou současnou produkci. Výsledkem je deset skladeb, které vás tak připoutají k sobě, že je takřka nemožné se nenechat ponořit do hlubin těžkých kytarových riffů a J Mascisova sladce ponurého vokálu. Jeho hlas je s léty prostě a jednoduše skvělý – polohově také zoufalý, kouřový, téměř tragicky zdrcující. I Bet on Sky je romantika a melancholie, která je tak typická pro vášnivé melodie Guns 'N' Roses osmdesátých let, ale i chladnější a těžší v podobnosti výbuchů z konce let devadesátých díky Queens of the Stone Age. Bicí kladoucí důraz na těžkost a spolu s celkovou ohnivou melodičností, ohromujícími a hlubokými sóly, dává triu povstat na osobním Olympu rockových legend.

Na začátku stála podivná fúze mnoha vlivů, a členové z Dinosaur Jr. se dnes ukazují jako pány svého žánru. Nové album je velkým úspěchem a za sebe mohu vřele doporučit – "oslavujme jejich úžasnost".

I Bet On Sky:


Hodnocení: 
88%
Žánr: 
Alternative rock, indie rock
Rok vydání: 
2012
Length: 
47:03
Hudebníci: 

J Mascis: guitar, vocals
Lou Barlow: bass, vocals
Murph: drums

Tracklist: 

01.Don't Pretend You Don't Know
02.Watch The Corners
03.Almost Fare
04.Stick A Toe In
05.Rude
06.I Know It Oh So Well
07.Pierce The Morning Rain
08.What Was That
09.Recognition
10.See It On Your Side

Vydavatel: 
Jagjaguwar