Anime Torment - Deathwish

Anime Torment - Deathwish

Vím, že je asi moc brzo na to, mít tak velkohubá prohlášení, a také vím, že spousta death metalistů se mi asi vysměje a pošle mě někam, ale tohle je nejbrutálnější deska roku - pro mě.

Ne, že by snad nebylo rychlejších a hustějších partiček. Kolikrát, když vidím, co sjíždějí moji známí, říkám si, jestli jde tohle vůbec zahrát… Deathwish od Anime Torment mě ale úplně odrovnalo. Jejich pojetí brutality jde ruku v ruce s agresí a výbušností. Je mi jasné, že spousta z vás na jeden nádech celou desku nedá. Upřít ale umění zdemolovat vaše sluchovody Anime Torment nemůžete.

Celá tahle sedmiskladbová placka má jen pár minut, během kterých AT ani na chvíli nepolevují a sypou do vás jeden těžkotonážní riff za druhým. Bicí to hrnou, sypačky střídají dvoukopákové výjezdy. Kytary motají prsty a všemu vládne Ondrův vokál, pro nějž hledáte jen těžko konkurenci. Právě on dodává desce ostny, které dokáží stejně tak ranit, jako válcovat a pustošit.

Podobné je to s texty (nečekejte žádné litry krve a vyhřezlé vnitřnosti). Vedle kritických skladeb, jako je třeba Domestication, která se zaobírá tím, jak se my, lidé chováme ke zvířatům, najdete i písně se silným osobním nádechem. Při čtení Lovers se mě v kombinaci s poslechem hudby zmocnila jakási lítost, pocit úzkosti… Jak je vidět, i death metal dokáže zasáhnout a brnknout na citlivější strunu, když je podáván inteligentním způsobem. A to Anime Torment umí.

Možná nehrají nejrychleji, možná nejsou nejlepšími muzikanty na světě, mají ale srdce, jehož tlukot umí do svojí hudby otisknout, a toho si na nich nesmírně cením! Jsem rád, že jsou AT imunní vůči všudypřítomnému moru deathcoru a šlapou si vlastní, řekl bych tradičnější, cestičku. Přitom ale působí neuvěřitelně svěže a moderně. Nečekejte ale nějaký extra progres, v první řadě je to deathmetal a tečka! Tomu odpovídá i digipack obal, jehož grafiku nemusí citlivější jedinci vydýchat. Dost mi v něm chybí právě texty (Kde je problém, si o ně napsat???), ale ruku na srdce, kolik z nás by dalo více peněz za to, kdyby tam byly? Každopádně, obal perfektně vystihuje jméno kapely.

Od poslední nahrávky ušli Anime Torment pěkný kus cesty. Ta tam je nu metalový nádech Sakury a já jsem moc rád, že to tak je. Deathwish si určitě zaslouží víc než jeden poslech a hlavně, vaši pozornost!

Hodnocení: 
90%
Žánr: 
Deat metal
Rok vydání: 
2012
Length: 
20:56
Hudebníci: 

Ondra Svoboda - vokál
Honza Štembera - kytara
Jirka Krejčí - kytara
Karel Košík - basa
Tomáš Lev - bicí

Tracklist: 

Deathwish
Circle
Domestication
Maleficarum
Your Phascination
Lights Of Ezra
Lovers

Vydavatel: 
Cecek records