Shogun Tokugawa - Y3ARS

|
Kategorie: 
Shogun Tokugawa - Y3ARS

V roce 2010 toho stihla tahle plzeňská partička poměrně hodně. Odehrát několik velmi povedených koncertů, vydat na české poměry zdařilou desku, ale také se musela rozloučit se svými dvěma členy - kytaristou Jardou Fredy Divišem a bubeníkem Petrem J.Oudou. Jejich posty jsou však už znovu obsazeny a na desku slušné ohlasy, není tedy důvod strachovat se o její budoucnost.

Ještě s původní sestavou nahraná deska zní svěžě, má zdravou dávku agresivity, ale hlavně má svůj vlastní rukopis, byť nese lehké náznaky inspirací Enter Shikari nebo kapelních oblíbenců The Fall Of Troy. Shogun Tokugawa hrají poctivý mix screama a elektroniky, žánr v našich končinách spíše nevídaný. Na Y3ARS se mimojiné podepsal i frontman skupiny Sunshine Kay Buriánek a vydal ji v dnešních dnech velmi plodný label X Production.

Hned úvodem vám ušní ústrojí důkladně otestuje „Transmission's Disconnected“ uřvaná a nekompromisní vypalovačka. Následuje pravděpodobně nejpovedenější skladba alba „Lets Dance“ jenž, jak by už název mohl napovědět, je ovlivněná tanečními rytmy. Nenechte se ale zmýlit elektronickým začátkem, hned vzápětí přejde plynule do screama s povedenými řvanými vokály zpěváka Jakuba, prokládanými čistými zpěvnými refrény. Dále určitě stojí za zmínku (název opět hodně napoví) jemná „Gentle Evening“ s umě zvládnutými kontrasty mezi naštvaností a uhlazeností. „Say Goodbye Forevermore“ zase ke konci nabídne koulervoucí řev pocházející snad až z nejhlubších hlubin frontmanova hrdla.

Ne, že by tímto výčet dobrých songů končil, ale chtěl bych se také dostat k nedostatkům desky Y3ARS.

Od kapely, zakládající se na míchání dvou odlišných stylů, bych čekal více invence a vyhrávek s elektronikou, jelikož po slibném začátku desky nastává unifikovaná šeď, ze které vytrhne až poslední „X“ a to přechodem z angličtiny do rodného jazyka. Mimochodem, texty a Jakubova výslovnost taky nepatří mezi nejlepší, což výsledný dojem trochu sráží.

Šoguni s jejich prvotinou zcela jistě díru do světa neudělali, ale svůj vlastní důlek si v našich končinách určitě vyhloubili. Jsou nadějným příslibem do budoucna a už teď bych je zařadil do svého Top 10 ČR žebříčku. Jen by se měli vyvarovat personálních změn v kapele, příliš častá rotace postů ještě nikomu neprospěla.

Hodnocení: 
70%
Žánr: 
screamo-electronica
Rok vydání: 
2010
Length: 
35:09
Tracklist: 

Transmission's Disconnected, Let's Dance, Used To Hate It Now I'm Curious, Gentle Evening, Math, Too Much And Not Enough, Helena, The Days Are Gone, Say Goodbye Forevermore, X

Vydavatel: 
X Production