DREAM THEATER - Images and Words

|
Kategorie: 
DREAM THEATER - Images and Words

Teprve druhá deska dnes již prakticky legendárních DREAM THEATER a rovnou jeden z vrcholů jejich tvorby. Proběhla změna na pěveckém postu a Charlieho Dominiciho vystřídal, v kapele dodnes působící, James LaBrie, který svým flexibilním hlasem výborně doplnil kompozice kapely. Na albu už začíná být patrný typický rukopis DREAM THEATER.

První tóny započínají velké představení "divadla snů" a vy se připravte na mnoho nálad, emocí a hráčských exibicí, které vám tito divadelníci naservírují. Syntík a klávesy tvoří tajemné prostředí, jenž je narušeno a střídáno tvrdou basou a říznou kytarou, při čemž je to všechno podbarveno bezchybnými bicími. S příchodem vokálů nabývá vystoupení na rychlosti a už příchází refrém otvíračky "Pull Me Under". Muzikanti nezatracují hlavní myšlenku skladby a zároveň stačí předvádět na plno své nemalé umění.  Ještě jednou návrat k původní - ze začátku a John Petrucci přednáší jedno ze svých sól, které patří mezi ty nejlepší současného metalového světa. V skladbě "Another Day" ukazuje kapela svoji nemetalovou, baladovou polohu, která ji také velmi sluší. James LaBrie zde dokazuje, proč je pro DREAM THEATER při nejmenším dobře vyhovujícím zpěvákem.

Do syntezátoru navozujícího bez mála kosmickou atmosféru udeří bezokolků hutná kytara, zvuková linka se začíná ubírát jiným směrem, přímo k basové exibici a skladba "Take The Time" je v plném proudu, jenž vás bude unášet k přímým výhledům na schopnosti hudebníků, jenž ve svých oborech patří k absolutní špičce. Následující "Surrounded" je další oddechovou skladbou a vytváří dokonalou mezihru v tomto představení snů. Na řadu přichází vrchol celého alba a to sice "Metropolis – Part 1". Odkazy na tuto skladbu prostupují celé album Metropolis Part 2 - Scenes from a Memory a to je možné jenom díky neobvyklé obsáhlosti skladby, která v sobě kloubí mnoho myšlenek a nápadů, jejichž další rozvedení, jak kapela dokázala, vydalo na celou desku. Song také považuji za vrcholnou exhibici členů kapely, kde ukázali výjmečnost svých schopností. "Under A Glass Moon" představuje problém LaBrieho hlasu. Skladbě, která by mohla být pořádným metalovým nářezem, svým sametovým vokálem dokonale  rozmazal hlavní myšlenktu, jenž byla nachystáná na umístění do jinak podařené kompozice. "Waiting For Sleep" dostojí svému jménu a připraví posluchače na závěřečný part celého představení. "Learning to Live" shrnuje vše, co vám divadelníci předvedli a vystupuje jako dokonalé ukončení této hry.

Je také potřeba vyzdvihnout produkci, jenž album posunula k dokonalosti. Každý nástroj je velmi dobře znatelný a poslouchatelný, což je u kapel podobného typu nezbytně nutné. Můžeme si tedy užívat plně všech nápadů a hudebních kouzel v čirém provedení. DREAM THEATER vytvořili album, jenž může sloužit jako nedotknutelný argument jeho fanouškům a celkově zastáncům současného prog-metalu v debatách o živosti prog-metalu, proti všem skeptikům. Veškerá obvinění z eklektismu a vykrádání klasiků jsou v tomto případě planá. Ano inspirace tady je, ale proč nezasadit do starého rámu nový obraz. Kapela ukázala všechny krásy starého prog-rocku v novém kabátě, se značnou dávkou vlastní invence.

Hodnocení: 
90%
Žánr: 
Progresivní metal
Rok vydání: 
1992
Length: 
57:03
Tracklist: 

1. Pull Me Under
2. Another Day
3. Take the Time
4. Surrounded
5. Metropolis Pt. 1: The Miracle and the Sleeper
6. Under a Glass Moon
7. Wait for Sleep
8. Learning to Live

Vydavatel: 
Atco Records