Křest desky Ve tvý skříni

|
Křest desky Ve tvý skříni
Datum: 
Čtvrtek 19. Září 2013 - Neděle 26. Červen 2022
Účinkující: 

ILLE, It's a Musical

Město: 
Praha
Místo: 
Palác Akropolis
Začátek: 
19:30
Cena: 
190,- Kč/2

Debutové album kapely ILLE “Ve tvý skříni boduje jak u posluchačů, tak u hudebních kritiků. Deska už druhým týdnem vévodí žebříčku prodejnosti na Supraphonline.cz, na iTunes je aktuálně druhou nejprodávanější českou nahrávkou a v hitparádě IFPI patří do TOP 20. Už příští týden se navíc dočkáme také slavnostního křtu, který proběhne ve čtvrtek 19. 9. v pražském Paláci Akropolis.

Stane se tak v rámci pravidelné koncertní série Euroconnections, přičemž hosty večera budou Márdi z Vypsané fiXy, Jaromír Švejdík, který se podílel na debutovém EP ILLE V rekvizitách” z roku 2010, a také švédsko-německá kapela It’s a Musical. Ta se v Praze představí úplně poprvé a – jak uvádějí pořadatelé z Paláce Akropolis – “s ILLE je spojuje hravost i chytré melodie”.

Hravost, chytrost, ale i svébytná poetika, opravdovost nebo působivá atmosféra jsou ostatně hlavními devizami “Ve tvý skříni” i podle odborných kritiků, kteří při recenzování debutu kapely okolo Olgy Königové (Obří broskev) body, procenty či hvězdičkami rozhodně nešetří.

“Kdo si všiml před lety EP ”V rekvizitách” a nebo sleduje i další tvorbu Olgy Königové, věděl, že v její skříni ošklivé věci nenajde. Ale až když ji pootevřete a dostanou se na světlo, zjistíte, jak moc krásné jsou… Právě díky deskám, jako udělali ILLE, přestává být pop sprostým slovem, ale velmi příjemným společníkem. Milým, chytrým a hlavně opravdovým, bez blejskavýho alobalu,” napsal například Honza Průša z Musicserveru, který dal desce 9 z 10.

Ondřej Bezr z iDnes.cz, kde album dostalo 85%, si pro změnu všímá, že “zpěv Olgy Königové je podobného rodu jako třeba projev Lenky Dusilové, obě zpěvačky spojuje nejen nestylizovaný, přirozený výraz, ale i podobná barva hlasu. Se zvukem, který je dílem osvědčeného producenta Dušana Neuwertha a v němž se ladně doplňují folkrockově strunná aranžmá s jemně tepající elektronikou a teple syntetickými zvukovými prostory si tento zpěv vyloženě notuje.”

Vše výše zmíněné pak shrnuje Josef Martínek z Koule.cz, který “Ve tvý skříni” ohodnotil 90% a recenzi zakončil větou: “Olga Königová a její pomocníci mají na svědomí (zatím) nejlepší české album roku 2013.”

Účast na křtu alba ve čtvrtek 19. 9. v Paláci Akropolis by tedy měla být pro všechny příznivce kvalitní české hudby takřka povinností a to nezávisle na tom, zdali již desku slyšeli nebo jsou tvorbou ILLE dosud nepolíbení.

Vstupenky na koncert jsou v prodeji v pokladně Paláce Akropolis do 18. 9. za 190,- Kč, na místě pak bude cena 250,- Kč. Další info ke koncertu najdete zde: http://www.palacakropolis.cz/program/2013-09-19