Esazlesa/Five seconds to leave/Velo/dyxz.rndr[de/uk]

|
Esazlesa/Five seconds to leave/Velo/dyxz.rndr[de/uk]
Datum: 
Pátek 24. Květen 2013
Účinkující: 

Esazlesa/Five seconds to leave/Velo/dyxz.rndr[de/uk]

Město: 
Plzeň
Místo: 
Divadlo Pod Lampou
Začátek: 
20:00
Cena: 
100 kč

Místní borci & esa navazují na začínající tradici temnovečírků. A tak se nám na podiu sejdou z různých důvodů, ať už lokalitou či labelem spřízněné kapely Five seconds to leave, Velo, spolupořádající Esa z lesa a jedno zahraniční překvápko – projekt dyxz.rndr

ESAZLESA [Cheb]

emo / screamo / hardcore / post rock
http://bandzone.cz/esazlesa

Má se cenu rozepisovat o kapele, která se mi vryla pod kůži od prvního tónu, co sem jí slyšel až po ten poslední, nečekaný na loňským fluff festu, kde jen tak mimochodem odehráli svůj poslední koncert? Fajn, měl jsem tu čest být náhodou u toho, ale mělo toho bejt snad víc, ne? A naštěstí to po čase došlo i samotný kapele! Takže se tento epic – screamo – hardcore – post rock chameleon probírá z podzimo-zimního spánku, aby zjistili, jestli už dávno neupadl v zapomnění…A aby toho nebylo málo, tak si naplánovali náročnou měsíční tour, po jejímž konci míří na Ukrajinu, aby místním ukázali, že jim může jít mráz po zádech i v létě a navázali tak na svojí nedávnou cestu do stejných končin!

Esa si pro tento večer speciálně připravují projekci, aby ještě víc zesílili apokalyptické dopady jejich hudby. Mimo jiné se zde mihne i nový videoklip z dílny Jana Škopa ke skladbě „Průměrný děti historie“, který byl natáčen jako sociální experiment. Herečka v koridorech metra při odpolední špičce sehrála záchvat a bylo zajímavé sledovat reakce lidí. Jak „nečekané“ tyto reakce byli si udělejte názor každý sám. Odkaz na celý článek o videoklipu plus 
samotný klip zde =>

http://www.the-aardvark.cz/esazlesa-prumerny-deti-historie-reziserske-poznamky

Na koncertě představí i písně z nového EP, které bylo nahráno v prosinci ve studiu Low Resolution Petra Hromádky (5StL), jehož vydání je plánováno na konec léta. No a co se bude dít, až se vrátí kluci z východu? To nikdo neví…nejspíš zase ulehnou ke spánku a budou doufat, že naberou síly k další kapitole jejich společné cesty…

Nenechte si proto tyhle esový srdcaře ujít, kdo zná, ten ví a kdo ne, tak ať brzo procitne. Ač zápaďáci, nejblíž mají na jih, kde je jejich mateřskou lodí elitní promotérská jednotka naab!

FIVE SECONDS TO LEAVE [Jindřichův Hradec]

http://bandzone.cz/fivesecondstoleave
drone / noise / post hardcore

No, a tím pádem se dostáváme k další kapele večera, vydávající také pod naab, svojí lokací však již mnohem blíže jihu. Lívance (jak se jim z důvodu zjednodušení začalo říkat) na to jdou oproti esům pomaleji, ale za to s o dost větší razancí!
Jejich kombinace ambientních, drone, noise, sludge, post hardcore vlivů slouží k jednoduchému, ale o to víc účinnému cíly – dokonale rozebrat posluchače a takřka beze slov zadupat pod zem…Celkem pozoruhodné je, že jim stačí základní složení – kytara, basa a bicí. Ale na to už jsme si snad zvykli, že počet nerozhoduje. Rozhoduje nasazení a víra v to co kapela tvoří. A to všechno a ještě něco navíc fstl rozhodně mají!
Zajímavý je také fakt, že k nám do Plzně přijedou jako poslední ze vzájemně propojené trojice kapel, které bylo a bude na jaře v Plzni vidět – nod nod, don a fstl. Souhvězdí projektů, které bychom mohli vyjádřit dokonce matematicky kdy nod nod = fstl + don. Ano, tuto rovnici si zapamatujte, je totiž základním zákonem, který vešel v platnost od konce posledních vlajkonošů temnoty – kapely Lvmen!

VELO [Cheb]

rock’n’roll / hardcore
http://www.myspace.com/velikonocniostrovi

Další kapela z Chebu? A mají v ansámblu i trumpetistu? Žeby první veselá skapela ze západní meky zoufalství? Ale kdeže… Velo, pokračují v tradici a hrají takovej temnej rock’n’roll navazující například na Esgmeq, ve složení kytara, basa, bicí a celé to doplňuje pro tento žánr netradiční, dříve zmíněný hráč na trubku!
Zatím mají na kontě jeden 12“ s názvem Dionysos a pro většinu český scény jsou vlastně stejně tak tajemný jako byly samotné sochy na velikonočních ostrovech. Velikonoční ostrovy, což je úplný, nezkrácený název této záhadné, skromné a hluboko pod undergroundem žijící kapely, mají před sebou nadějnou a paradoxně velmi světlou budoucnost, kdy se ukáže, jestli kluci dokážou svůj talent udržet a stále rozvíjet. Každopádně jim v tom všichni držíme palce a na jejich vystoupení se také moc těšíme!
Akci na poslední chvíli doplňuje velice speciální zahraniční projekt:

DYXZ.RNDR [UK/GER]

doom / drone / alt rap
https://soundcloud.com/dyxz/dyxz-rndr-desolated-lands

Když jsem si přečetl na stránkách jednoho z největších sympaťáků Jamese Reindeera z Anglie, kterého jsme jako místní borci pořádali, že plánuje tour se svým novým projektem, ihned sem zbystřil. A jakmile jsem si poslechl jejich první single došlo mi že se tentokrát chystá něco úplně jiného než čeho jsme loňské jaro byli svědkem. No moc se nás tehdy v Kapse nesešlo, zřejmě vlivem nějakého konkurenčního hokeje či fotbalu, ale kombinace alternativního rapu s potemnělým, občas až zastřeným podkladem zanechala své nesmazatelné stopy… 
James je neuvěřitelně kreativní a pracovitý umělec, který krom tvorby hudby, dělá i do designu a filmu, působí jako producent a spisovatel a za svojí kariéru stihů nespočet kolaborací s různými žánry, muzikanty a samozřejmě v neposlední řadě rapery. Jako jsou například: James P. Honey, fbcfabric, son lux, imntl819, Throne Burner, meinberg a v současné době s dyxz, což je záhadná postavička z Německa, s kým se James pustil do společného doom, drone, ambient alt rap projektu se kterým se představí i u nás v Plzni. Příjemně tak zpestří sestavu tří kapel, ale zároveň se nijak dramaticky neodchýlí od celkového ducha tohoto pro hodně z nás vysněného a nezapomenutelného večírku!

Začátek: 19:30
Vstup: 100,-