Dirty Airlines

|
Dirty Airlines

Dirty Airlines vznikly v říjnu 2004. Byla to čistě hra náhod a osudů několika jedinců.

Bosworth. Kapela,  která brázdila českou kytarovou scénu od roku 1994,
byla pozvána na koncert do bývalého Karl-Marx-Stadtu.
Měl to být zlatý hřeb kariéry kapely, neboť - po prakticky bezvýsledném dvanáctiletém snažení - si jich všiml německý nezávislý vydavatel a hodlal hochům dát šanci. Umístil jejich song „Blin Eye“ na kompilaci svého labelu NOISEWORKS a pozval kapelu na festival do rodného města.

Kluci to chtěli vzít za pačesy a po několika týdnech tvrdé práce podali jeden z nejlepších životních výkonů.
Nicméně, z kapely (rovnou z pódia) odešel basák Maurice Guttoneau.  Především ho strašně nasrali studený Němci, který absolutně nereagovali na náš energicky podaný post-grunge-emo-indie-core.  Ale hlavně už měl Maurice plný zuby mejdanů, lehkejch holek, marihuany, kokainu a vodky a vůbec všech slastí, který mu členství v kapele přinášelo.


•Zbytek party byl rozladěn, neboť kapela měla čerstvě nahrané EP, takže samozřejmě nechtěl jen tak opustit hluboké koryto plné peněz a rozkoší, které česká hudební scéna nabízela.
Guy Gatbois,  Romário Do Nascimento a Wernee Werner vyhlásili konkurz na zpěváka a chtěli tak začít novu etapu svých hudebních životů. Postupně nabrali dva nové členy - Davea na pozici frontmana a  posléze Tobyho Azze (Ex Fledermaus) -  a přetransformovali se v Dirty Airlines.

Nahráli celkem dobře přijatou desku Your Time For Relovution (2005), která obsahovala 12 věcí. Zvuk utrpěl rychlostí nahrávání (celá deska byla hotova za 60 hodin) ale Revolution otevřela kapele cestu na letní festivaly a na stránky trendových hudebních časopisů – což se posléze ukázalo být hlavní ambicí Davea, který odmítal kapele věnovat více času, než bylo dle jeho názoru nutné...

DA odehráli několik festivalů a objeli několik klubů, v roce 2006 uskutečnili turné v Anglii. Po návratu zpoza kanálu opouští kapelu pro názorové rozdíly nejdřív Dave, pak i Toby.
Kluci tedy nahrávají osudu a znovu oslovují Maurice Guttoneaua, aby se vrátil.

Ten přijímá, takže od roku 2007 hrají Dirty Airlines v sestavě známé z Bosworth.
 V létě 2008 nahrávají singl u Juraja Kupce, který je známý pro svou spolupráci s Janou Kirschner, IMT Smile a No Name a mění svůj přístup k nahrávání.

Singl se nikde oficiálně neobjevil – byl zatraceně drahý, ale spolupráce se zkušeným Ďurkem Kupcem ukázala kapele nové možnosti, které nabízí práce s vokály. Od teď již žádný spěch, ale dlouhodobá a trpělivá práce s aranžemi a vokálními harmoniemi.
Výsledkem nového přístupu je  aktuální EP “The Little Things”, které držíte v rukou.
Písně na tuto nahrávku vznikaly od roku 2007, prošly dlouhými procesy změn aranží a vokálních linek.

Nahrávání proběhlo v období květen – listopad 2010 ve studiu Stereo Mysterio v Chuchli pod vedením bývalého kytaristy známé pražské kytarovky “Tom is My Sugar” Dany Šatra.

Mix písní si rozdělili Jan P. Muchow, Jiří Tomášek a Šmity, který celou nahrávku také finalizoval ve spolupráci s Borisem Carloffem a připravil tak pro mastering ve West West Side Mastering v USA. Mastering provedl Alan Douches.

Jako bonus je na EP umístěn remix skladby “Window of My Eye” který pod názvem “Heat of the Sun” zpracoval DJ LARS Hansen z Kodaně.
 
Mezi nejdůležitější vlivy chlapci počítají kapely, které definovaly „svoje styly"¨
Tedy noise (Sonic Youth), indie/shoegazers (Jesus And Mary Chain, Ride, Swervedriver), grunge (Soundgarden, Pearl Jam, Alice in Chains, Bush), punk (Sex Pistols, Bad Religion), post-hard-core (Fugazi, At The Drive-in) a samozřejmě zasněný novoromantiky The Cure a Depeche Mode a nihilistický gotiky Sisters of Mercy a Mission.

Co se týká české scény, o té hoši nemají valné mínění, ale když už se něco povede, tak to má význam – Landmine Spring, Sunshine, Republic of Two, Skyline, Rattle Bucket.

Sestavou od roku 94 prošlo několik doprovodných kytaristů, zpěváků a basáků, ale jádro kapely tvořené Gatboisem a Wernerem je od roku 1993 do současnosti velmi stabilní.
Za zmínku ale určitě stojí Vráťa „L´Bieppe“ Kugler, který Bosworth založil a svojí kytarovou virtuozitou v začátcích kapelu pozvedl se šedi průměru. Děkujeme Vráťo.
 Poděkování patří i Danovi „Rodriguezovi“ Černohorskému, který jako majitel skvělého hlasu pomohl překlenout kapele těžké období po odchodu L´Bieppa. 
V neposlední řadě děkujeme Tobbymu, který milosrdně uvolnil Gatboisovi ruce od basy a on se mohl vrátit ke kytaře. Je otázka, zda je to pro kapelu dobře…
Žánr: 
alternative-indie
Aktivní roky: 
18
Země původu: 
Česko
Město: 
Praha
Původní jména: 
Bosworth
Současní členové: 

Dirty Airlines tvoří:
Guy Gatbois(rhytm g, lead voc), Wernie Werner(dr, voc), Romario do Nascimento(solo g, voc), Maurice Guttoneau (bass, voc)

Bývalí členové: 

Francois L´Bieppe, Rodriguez, Tobby Azz, Dave The Kid

Labely: 

The Outlaws From the Sky

Alba: 

Bosworth v období 1994 – 2004 odehráli něco přes 300 koncertů a nahráli:
•1995 Bosworth:5ti písňová nahrávka nahrána na 8 stop u Kakaxy, ovlivněná hudbou Ride, Cure, JAMC, píseň „Frozen“ vyhrála rockový Šlahoun na rádiu 1
•1996 Supersure – 4 písňová nahrávka nahrána na 16 stop u Kakaxy ovlivněná vzory Dinosaur Jr, Sonic Youth, Fugazi
•1997 Gasoline - 5ti písňová nahrávka nahrána za šílený prachy na milión stop ve studiu Vintage, ovlivněná tvorbou Pearl Jam, Mudhoney
•1998 Noisytuned – 5ti písňová nahrávka opět realizovaná u Kakaxy, velmi dobré recenze od Špuláka a Korála, Rock For People atd, ovlivněno tvorbou Soundgarden, Superchunk, Swervedriver
•1999 Bolest – 4 písňová nahrávka nahrána opět u Kakaxy pod producentským dohledem Jiřího Křivky, obsahuje první a zatím poslední česky zpívanou píseň „Bolest“.
•2002 Desperate Getaway – 9 písňová první a poslední oficiální deska kapely sklidila velmi pochvalné recenze v tištěných i on-line médiích a znamenala přestupní stanici do vyššího patra nezávislé scény – velký vliv At the Drive-In, Samiam...
•Následovaly koncerty se slavnými americkými kapelami
•Hot Water Music
•Lawrence Arms
•Dead and Gone
•2004 4:00 AM – 3 písňové EP, nikdy nevydáno

Výběry: 

Silver Rocket - Svinstvo z vesmíru, 1998
Noiseworks - 2003

EPčka: 

The Little Things 2011