Sunshine

|
Sunshine

Zdroj: Sunshine (official site)

Sunshine je česká indie rocková hudební skupina založená roku 1994 v Táboře. Krátce po svém vzniku její členové odcestovali do USA, kde nahrávali desky a hojně koncertovali. Proslavili se divokým pojetím svých vystoupení.Zatímco v zahraničí jejich sláva rostla, v ČR byli velmi rozporuplnou skupinou. Snad pod každou zmínkou, která se o Sunshine objevila na internetu, se strhla plamená diskuze jestli jsou to zrádci, hrdinové nebo co vlastně. Navzdory tomu patří mezi přední české kytarové skupiny. Mají za sebou stovky vystoupení, koncertovali v USA, Anglii, Německu, Francii, Rusku v letech 2003 a 2007 dokonce i v Japonsku. V roce 2006 předskakovali skupině Depeche Mode v Bratislavě.

 

 

Historie


Začátky

Ačkoli vznikli v Táboře, kromě Amáka z tohoto města nikdo nepochází. V Táboře však všichni pracovali, konkrétně v obchodě s deskami Archys. Tehdy tříčlenní Sunshine (Kay, Dan, Márty) začali postupně koncertovat a vydávat na místním labelu Day After z Aše, který měl dobré jméno po celé Evropě. Zlom přišel v momentě, kdy se na koncertu v Německu potkali se šéfem amerického vydavatelství GSL Sonnym Kayem. Ten se rozhodl jejich první desku Hysterical Stereo Loops, Beasts And Bloody Lips licencovat do USA a v roce 1998 jim zajistil první americké turné společně s dalšími skupinmi z jeho labelu. Když jeli do Států podruhé, odehráli řadu koncertů i s At The Drive-In, z nichž se později stala jedna z nejuznávanějších kapel americké indie scény.

 

Moonshower and Razorblades

Na podzim 2002 opouští kapelu basista Mátry, soubor oživují téměř o deset let mladší kytaristi Jiří a Amák. Začíná éra Moonshower and Razorblades. O Sunshine se tehdy psalo jako o "nejslavnější české kapele, kterou v Česku nikdo nezná". Zatímco v zahraničí měla velké jméno a střemhlav mířila mezi rockové hvězdy, domácími médii byla neustále bez ostychu opomíjena. Pro album se nepodařilo najít distribuci, nakonec vyšlo v Japonsku a v Česku, kde bylo velmi dobře přijato.


Dreamer

Aktuální deska Dreamer následuje Moonshower and Razorblades z roku 2005 a i když se mnohé mění ve stylu či náladě skladeb, nasazení a styl práce zůstává. Album se natáčelo celé čtyři měsíce mezi Prahou, Londýnem a Los Angeles. K částečné spolupráci si znovu přizvali osvědčeného producenta Bernda Burgdorfa (mj. Pink, Green Day, Juliette and the Licks) a zjemňující vliv na finálním zvuku nahrávky sehrála i účast Jamese Cooka, frontmana britských elektro-rockových Nemo. Po elektro-punkovém extempore se Sunshine vracejí k jemnějším kytarovým melodiím, otevřeně se hlásí ke kapelám The CureBloc Party.

Nedávno z kapely 'odešel' basák Amák, kterého nahradil Pavel Litvaj zvaný TUZEX, jež je znám z bývalé indie-punkové kapely Scissorhands. Michal Šťastný bude i nadále spolupracovat s kapelou, ovšem spíš jako jakýsi 'producent' jejich dalších desek, chce totiž spíš vypomáhat ve studiu (a to nejen u SunZ) než koncertovat.

 

MGKK Telepathy

Skupina zakončila nabitý rok 12. prosince 2008 koncertem v Děčíně, poté se z pódií nakrátko vytratili, aby se mohli věnovat i s nedávno přijatým Pavlem Litvajem přípravě nové desky, která vyjde u nezávislého hudebního vydavatelství X Production. Svým fanouškům poslali vánoční dárek, v podobě „tajného“ vystoupení v pražském klubu Chapeau Rouge (21. prosince 2008). Od nového roku poctivě sjíždějí kluby po celé ČR, na léto oznámili účast na osmnácti festivalech počínaje táborským Planet Festivalem.

Žánr: 
indie-rock/trash
Aktivní roky: 
1994 - současnost
Země původu: 
ČR
Město: 
Tábor
Současní členové: 

Karel 'Kay' Buriánek - vokál, kytara
Jiří Kouba – kytara, pomocné vokály
Pavel 'TUZEX' Litvaj - baskytara, vokál
Daniel Bláha - bicí, pařez a řidič

Bývalí členové: 

Márty
Amák

Labely: 

X Production
Custard
Universal
Fabtone JP
Sony Music

Alba: 

1996 - Nice Songs From The Shadow Under Room
1998 - Hysterical Stereo Loops, Beasts And Bloody Lips (Day After)
1999 - Velvet Suicide (Day After)
2001 - Necromance (Day After)
2005 - Moonshower and Razorblades (Universal Music)
2007 - Dreamer (Universal Music)
2009 - MGKK TELEPATHY (X Production)
2011 - Karmageddon (Sony Music)

EPčka: 

2004 - Electric! Kill! Kill!